Najbolj inovativnim med inovativnimi je Gospodarska zbornica Slovenije danes podelila priznanja za inovacije, nastale v letu 2007. 2 zlati, 20 srebrnih, 11 bronastih priznanj ter 7 diplom je rezultat nacionalnega finala, v katerem je na regionalni ravni kandidiralo 170 inovacij in prek 300 inovatorjev.
Priznanje za najboljše inovacije na nacionalni ravni predstavlja najvišje priznanje inovativnim dosežkom slovenskih podjetij in s tem promocijo inovativnosti v Sloveniji. Število in kakovost prijavljenih in nagrajenih inovacij so jasen pokazatelj, da ima Slovenija velik potencial za dvig konkurenčnosti gospodarstva.
Zdenko Pavček, predsednik GZS je ob današnji svečani podelitvi priznanj in diplom najboljšim inovacijam za lansko leto poudaril, da so »ključen element inovativnosti posamezniki, inovatorji na področjih tehnologije, procesov, oblikovanja ali trženja, ki prinašajo v podjetja sveže ideje, zamisli, ustvarjalni nemir, izboljšave in rešitve.« Nagrajencem je uvodoma čestital tudi minister za gospodarstvo, mag. Andrej Vizjak.
Da je slovensko gospodarstvo inovativno, dokazuje število prijav podjetij za natečaj najboljših inovacij – letos smo jih prejeli prek 170, pri tem je sodelovalo okrog 300 inovatorjev iz slovenskih podjetij. V letošnjem letu je bilo prvič tudi več prijav za inovacije, ki so nastale v sodelovanju med različnimi podjetji, univerzami in institucijami. V dvanajstih letih, kar GZS organizira podelitev priznanj, je z nami sodelovalo prek 1.900 inovatorjev.
S podeljevanjem priznanj in diplom je že pred dvanajstimi leti začela območna zbornica Zasavje, kasneje so se ji pridružile tudi ostale območne in regionalne zbornice. Priznanja za najboljše inovacije so tako prerasle v vseslovensko promocijo inovacije, kjer danes sodelujejo vse območne in regionalne zbornice GZS. Letošnja podelitev priznanj najboljšim inovacijam na nacionalni ravni je tako že šesta po vrsti.
Območne in regionalne zbornice so v finale poslale na regionalnem nivoju najbolje ocenjene inovacije, tako, da se je nabralo kar 40 najboljših inovacijskih predlogov. Osemčlanska ocenjevalna komisija pod vodstvom mag. Andreja Kerina je imela zelo zahtevno nalogo, saj so bili vsi predstavljeni predlogi na svojih področjih izvrstni.
REZULTATI:
Zlato priznanje so prejeli:
|
Podjetje |
Naziv inovacije |
Inovatorji |
|
Acroni, d.o.o. |
Razvoj nikljevih zlitin INVAR |
Stanislav Jakelj, mag. Alenka Kosmač, mag. Milan Klinar, Franci Perko, Jani Novak, Franc Zupan, Borut Lešnik |
|
Hidria inštitut klima, d.o.o. |
Valovita geometrija lopatice aksialnega ventilatorja |
Vlado Schweiger |
Srebrno priznanje so prejeli:
|
Podjetje |
Naziv inovacije |
Inovatorji |
|
Alpina, d.d., Žiri |
Čevelj za drsalno tehniko smučarskega teka in čevelj za klasično tehniko smučarskega teka |
Robert Križnar, Oton Žakelj, Jure Miklavc, Jan Jagodič, Tomaž Kokalj, Janez Sedej, Peter Torkar, Matija Jezeršek |
|
BSH Hišni aparati, d.o.o. |
Univerzalni kuhinjski aparat MUM6N |
Jurij Pešec, Darko Rudež, Roman Šabec, Jože Skončnik, Marko Lenošek, Bogdan Kreča, Aleš Semprimožnik, Mirko Brezovnik, Irena Bezovnik, Roman Pačnik, Uroš Jegrišnik |
|
Domel, d.d. |
Inovativna rešitev ojačitve ležajnega ščita črpalke pomivalnega stroja |
Jože Benedičič |
|
Elektronček, podjetje za razvoj elektronike, d.d. |
G4 Organic Card 06/07 – BlackJack: Elektromehanski igralni aparat za igro BlackJack |
Joc Pečečnik, Tomaž Fink, Ivo Žavbi, Aleš Zupančič, mag. Urban Bergant, Elektrina d.o.o., mag. Peter Krošelj, Elektrina d.o.o., Mirko Klanjšček, Statistični urad RS |
|
Elti, d.d. |
ECOS 3000 (Elti Change Over System) |
Razvojna enota Elti |
|
EPIC, d.o.o., Postojna |
Epic ECO Sky Speed |
Lori Posega, Ana Marija Možina, Jože Hartl, Edvard Progar |
|
Esotech, d.d. |
Bioplinska naprava Koto |
Drago Pavlič, Boštjan Žigon, Lea Lavrič, Mihael Špegel, Danilo Friškovec, Ado Cverlin, Jaro Mravljak, Igor Kovač, Jure Videc |
|
ETI, d.d., Izlake |
Razvoj lučke E14 56 (25W in 40 W) |
Franci Ocepek |
|
Hella Lux Slovenija, d.o.o. |
LED modul z disipacijo toplote |
dr. Tomaž Jurejevčič, Mihael Trček, Jure Razpotnik, Mitja Lebeničnik |
|
Hidria AET, d.o.o. |
Programabilni elektronski vžig za motorje |
Igor Dolenc, Ivan Konavec |
|
Iskraemeco, d.d. |
Sistemski management energetskih dobrin |
dr. Miro Rozman, Janez Oranič, Milan Kozole, Nenad Međeral, Gregor Rodič, mag. Vojteh Močnik, dr. Janez Ambrožič |
|
Kolektor Liv, d.o.o |
Razvoj izdelka in procesa Galileo- zapiralo odtoka vode za nastavljanje količine vode v WC splakovalniku |
Janko Lenarčič, Matjaž Gustinčič, Franko Ogrizek, Robert Vidergar, Jože Pivk, Matjaž Smerdel |
|
Koroški holding d.o.o., Slovenj Gradec |
Fonaterm granular |
Dušan Grabnar, Matjaž Aberšek, Damjan Korošec |
|
Krka, d.d. |
Postopek sinteze in intermediati za pripravo olanzapina |
dr. Roman Lenaršič, dr. Rok Zupet, dr. Anton Štimac, Tadej Stropnik, dr. Barbara Mohar, Milena Benedik |
|
Krka, d.d. |
Večenotna farmacevtska oblika s podaljšanim sproščanjem, ki vsebije venlafaksin |
dr. Robert Pišek, dr. Silvo Zupančič, Mojca Šegula Žakelj, Barbara Gartnar, mag. Alenka Kramarič |
|
Metal Ravne, d.o.o., Ravne na Koroškem |
Izboljšanje mikročistoče jekla |
Jovan Ilievski, Savo Burja |
|
Primat tovarna kovinske opreme, d.d. |
Kompozitna protivlomna stena |
Slavko Mlinarič, Damjan Ribič, Boris Taljan |
|
Selekt, d.o.o., Slovenj Gradec |
RFID Zlato oko – RFID Golden eye |
Matej Kac, Marijan Krahulec, Matjaž Aberšek |
|
Univerza v Ljubljani, Fakulteta za strojništvo |
Sistem za lasersko merjenje in izdelavo zahtevnih tridimenzionalnih oblik |
izr.prof.dr. Janez Diaci, izr.prof.dr. Peter Butala, dr. Drago Bračun, Alojz Kapler, PS, d.o.o. Logatec, dr.Ivan Vengust, PS, d.o.o., Logatec, dr. Matija Jezeršek, Alpina d.d., Mirko Klanjšček, Statistični urad RS |
Bronasto priznanje so prejeli:
|
Podjetje |
Naziv inovacije |
Inovatorji |
|
Duropack-Tespack, d.o.o. |
Pomladno cvetje |
Oddelek Razvoj embalaže |
|
Duropack-Tespack, d.o.o. |
Knjiga |
Oddelek Razvoj embalaže |
|
Infotehna, d.o.o. |
myProcess for SharePoint |
Hrvoje Librenjak, Mladen Tisaj, Renato Rijavec |
|
Iskra Avtoelektrika, d.d. |
Ekološki pogonski sistem za golf vozila |
dr. Jernej Kuželički, dr. Gorazd Modrijan, Alan Besednjak, Tadej Fegic, Marko Birsa, mag. Iztok Špacapan, Gregor Vidmar, Marjan Kerševan, Boris Pušnar, Jože Furlan, Saša Nedeljković |
|
Izoelektro, d.o.o. |
Podporni kompozitni izolator z izolacijsko glavo |
mag. Jože Hrastnik |
|
Kostak, d.d. |
Razvoj tehnologije za odstranjevanje plavja in usedlin pred akumulacijskimi jezovi |
Božidar Resnik, Željko Horvat, Jože Leskovar |
|
Lafarge Cement, d.d., Trbovlje |
Zaprt sistem razžvepljevalne naprave z dogrevanjem z vročimi plini v Lafarge Cement, d.d. |
Roman Petelin, Petra Kajič |
|
Lama, d.d. Dekani |
Klasični livarski stroj »Lamacaster« |
Stojan Valenčič, Bosiljko Petrovič, Tomislav Mihalič, Franc Volarič, Avelino Grižančič, Andrej Mahnič, Phill Richarson |
|
Nieros Metal, d.o.o., Slovenj Gradec |
Hygi Control |
Primož Čuješ, Rok Španžel, Marjan Cestar |
|
Prevent Lamitex, d.o.o., Slovenj Gradec |
Sistem za odkrivanje in označevanje teksturalnih napak na kaširanem blagu |
Danijel Kotnik, Sašo Mozgan, Danilo Karlin |
|
Svea lesna industrija, d.d., Zagorje ob Savi |
Nova kuhinja Stella |
Darko Šurina |