Združenje kemijske industrije

Tehnološka platforma SusChem


SusChem – Evropska tehnološka platforma za trajnostno kemijo

Kemija je vseprisotna v sodobnem svetu in ključnega pomena pri zagotavljanju kakovosti življenja. Z boljšo izrabo kemikalij lahko evropska družba postane še bolj trajnostna, kar pa lahko zagotovimo le s pomočjo zadostne inovativnosti in z uspešno in zdravo kemijsko industrijo na celotnem območju EU.

Inovativnost bo tudi v prihodnosti ostala najpomembnejše gonilo evropske konkurenčnosti. Inovativnost v kemiji ima tudi nesorazmerno močan vpliv na vse ravni industrije vključno s sektorjem potrošniških proizvodov, v katerih igra tudi pomembno vlogo usmerjanja panoge v bolj trajnostno delovanje. Poleg tega je mogoče z novimi, bolj trajnostnimi kemijskimi proizvodi in storitvami, povečati zaupanje javnosti v kemijsko industrijo. Če želite izvedeti več o dodani vrednosti, ki jo prinaša SusChem, kliknite sem.

Ta tehnološka platforma je dala že naslednje rezultate:

  • sodelovanje širše skupnosti deležnikov v odkritem dialogu;
  • poenotena, skupna vizija bolj trajnostne prihodnosti kemijske industrije EU;
  • Evropsko Agendo strateškega raziskovanja za inovativnost na področju ključnih kemijskih tehnologij;
  • Akcijski načrt za uresničevanje ciljev, v katerem so predstavljena priporočila za zagotavljanje virov za sodelovanja na področju raziskav in razvoja, za dolgoročno ohranitev evropskega znanstvenega potenciala na področju kemije in za izboljšave okvirnih pogojev za inovativnost v EU.

Vir: SusChem

 

Tehnološka platforma Slovenska kemija

V okviru nacionalnih tehnoloških platform, ki se povezujejo v okviru evropske tehnološke platforme SusChem, deluje tudi Tehnološka platforma Slovenska kemija (TP Si-Kem). Njen namen in dolgoročna vizija je izdelati in udejanjiti strateški raziskovalno-razvojni program, ki bo usmerjen v krepitev znanja za prenos raziskovalnih dosežkov v tehnološko obliko, primerno za trženje.Cilji tehnološke platforme so tudi uresničevanje razvojnih ciljev Lizbonske strategije in Razvojnih ciljev novega tisočletja Združenih narodov, sooblikovanje razvojnih prioritet Slovenije, uspešno sodelovanje v razvojnih pobudah in razpisih EU, doseganje ciljev trajnostnega razvoja celotne industrije ter spodbujanje ciljno usmerjenih investicij.

Prioritetne aktivnosti v okviru TP Si-Kem so usmerjene v spodbujanje raziskav, razvoja in inovativnosti na ključnih tehnoloških področjih:

  • industrijske biotehnologije (vključitev biotehnologije v proizvodnjo kemikalij in materialov, ki jih s tradicionalnimi metodami ni mogoče proizvesti, proizvodnja novih encimov in mikroorganizmov, mikrobiološka genomika in biotransformacije, metabolitska tehnika in modeliranje, načrtovanje in optimiranje biokatalitskih procesov, fermentacijska tehnika, inovacije v separacijskem delu procesov),
  • tehnologije materialov (razvoj naprednih polimernih, makromolekulskih, naravnih in keramičnih materialov ob upoštevanju zakonitosti trajnostnega razvoja ter raziskave in razvoj na področju vodenja proizvodnih procesov, orientiranih polimerov, kompozitnih materialov, na področju karakterizacije materialov, zaščite naravnih materialov ter specialne keramike),
  • reakcijske in procesne tehnike (razvoj hitrejših, cenejših, bolj prilagodljivih in čistejših procesov, optimiranje in integriranje procesov, razvoj novih proizvodov, sinteza učinkovitejših reakcijskih poti, razvoj in uporaba mikroprocesnih tehnologij, katalize ter računalniško podprtih tehnologij) ter
  • horizontalnih dejavnosti(izobraževanje, usposabljanje, razvijanje različnih vidikov za vključevanje v razvoj novih izdelkov in tehnologij, razvijanje okolja za spodbujanje inovacij in njihov prenos v prakso, razvoj širše uporabnih metod za ocenjevanje tveganj ter uporaba uveljavljenih metod za vrednotenje učinkov izpostavljenosti).


Vir:TP Si-Kem
Avtor: ZKI