Združenje lesne in pohištvene industrije

Dejavnosti Združenja


NALOGE

Združenje lesne in pohištvene industrije opredeljuje in izvršuje naloge, ki so povezane s specifiko lesnopredelovalnih dejavnosti v svojem letnem programu dela;

  • Osnovni koncept dela je spremljanje gospodarskih gibanj in oblikovanje pogojev za dvig konkurenčne sposobnosti lesnopredelovalnih podjetij, oblikovanje stališč do ključnih tekočih in razvojnih vprašanj in zastopanje interesov na področju vladnih ekonomskih in zakonodajnih ukrepov.
  • Združenje iniciira i sodeluje pri pripravi strateških smernic in dokumentov lesnopredelovalne industrije na razvojno raziskovalnem, izobraževalnem, tehnološkem, organizacijsko poslovnem in promocijskem področju.
  • Združenje skrbi za pripravo in izvedbo pogajanj s sindikati ter za tolmačenje  panožne kolektivne pogodbe.
  • Aktivno sodeluje pri oblikovanju sistema poklicnega izobraževanja in usposabljanja kadrov za lesnopredelovalno industrijo in podpira panožne šole pri pridobivanju zadostnega števila dijakov in vajencev.

 

STORITVE

Pogoji poslovanja: v sodelovanju s strokovnimi službami GZS spremlja pogoje gospodarjenja in podatke o globalnem poslovanju podjetij ter izdeluje analize stanja v dejavnosti. Prav tako spremlja zakonodajo in normativne akte na področju lesnopredelovalne industrije. Z ministrstvi in organi vlade sodeluje in zastopa interese članic pri pripravi predlogov za spreminjanje zakonodaje.

Promocija in srečanja s partnerji iz tujine: svojim članicam omogoča preko informacijskega sistema GZS poslovne stike s tujimi partnerji. Organizirana poslovna srečanja s tujimi partnerji ob obiskih gospodarskih delegacij v tujini, postajajo za podjetja vse bolj pomembna.

Spremljanje zakonodaje in doseganje olajšav:  spodbuja sprejemanje in izvajanje evropske zakonodaje. Sodeluje pri oblikovanju nacionalne zakonodaje tako da so upoštevani interesi članov. Išče priložnosti za pridobitev podpor lesnopredelovalni panogi na raziskovalnem in okoljevarstvenem področju ter drugih ukrepov za prestrukturiranje lesarskih in pohištvenih podjetij v na znanju temelječih konkurenčnih sposobnostih.

Izobraževanje:  sodeluje pri oblikovanju profilov poklicev za predelavo lesa in šolske mreže strokovnih šol na vseh stopnjah. Podjetja tudi usmerja glede možnosti strokovnega usposabljanja doma in v tujini. Usmerja in sooblikuje dopolnilno izobraževanje za prekvalifikacijo delavcev. Za dejavnosti v panogi organizira seminarje in strokovna posvetovanja.

Obsejemske dejavnosti: z drugimi panožnimi ustanovami sodeluje pri organizaciji, promociji  in izvedbi obsejemskih dejavnosti na Ljubljanskem pohištvenem sejmu in na sejmu DOM.

Razvojno in inovativno podporno okolje: sodeluje pri oblikovanju mreže panožnih raziskovalnih in podpornih organizacij, da bi z nastalo mrežo podprli in pospešili prehod lesnopredelovalne industrije v tretjo razvojno stopnjo.

Razvojni projekti:  sodeluje s slovenskimi in tujimi partnerji pri izvajanju razvojnih projektov za izboljšanje konkurenčnosti članov združenja. Članom omogoča vključevanje v mednarodne projektne konzorcije, ki rešujejo njihove proizvodne probleme.

Socialno partnerstvo: zastopa delodajalce v pogajanjih o panožni kolektivni pogodbi in se sporazumeva s sindikati o socialnih pravicah delavcev. V zvezi s panožno kolektivno pogodbo organizira pogajanja s sindikati in tudi potem skrbi za njeno tolmačenje in zagotavljenje izvajanja s strani delodajalcev.

Sodelovanje v mednarodnih panožnih organizacijah: sodelujemo v krovni evropski organizaciji lesnopredelovalne industrije (CEI BOIS), preko katere smo del širše evropske družine lesarskih panožnih združenj ter sodelujemo pri nastajanju pobud in ukrepov v podporo razvoju evropske lesne panoge.

Informiranje: Informiranje članov poteka selektivno namensko po interesnih skupinah v glavnem preko elektronske pošte. Pravočasno in kvalitetno informiranje o zakonskih spremembah, razpisih, dejavnostih združenja in GZS, predstavlja pomembno storitev združenja in omogoča številne koristi članom.