Zapri

Novice


Arhiv: komentar GZS: GZS političnim strankam: Ponudite volivcem rešitve, ki držijo vodo!

 

Pozivamo politične stranke, da volivcem v predvolilni kampanji ne sadijo rožic, temveč jim nalijejo čistega vina in ponudijo realne rešitve, ki so ekonomsko in finančno vzdržne.

Sredina odločitev Ustavnega sodišča je dokončno potrdila 13. julij kot dan predčasnih parlamentarnih volitev, že drugih v obdobju zadnjih 2 let.

Na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) ne dvomimo v to, da bodo politične stranke in volilne liste gospodarsko rast in razvoj, razbremenitev gospodarstva ter ustvarjanje novih delovnih mest postavile zelo visoko med volilnimi obljubami, za katere se bodo zavzemali v svojih volilnih programih.

A hudič je v podrobnostih in v poznejšem uresničevanju obljub: kakšna bo končna koalicijska pogodba, ki bo osnova za delo nove vlade, katere ukrepe bo nova vlada res uresničila in od kje bo nova vlada vzela potrebna sredstva in druge vire za izpeljavo nujnih ukrepov.

Zato pozivamo politične stranke, da volivcem v predvolilni kampanji ne sadijo rožic, temveč jim nalijejo čistega vina in ponudijo realne rešitve, ki so tudi ekonomsko in finančno vzdržne.

V tem hipu je največja nevarnost za Slovenijo, da bodo politične stranke:

-vnovič obljubljale nemogoče,

-glede na konceptualne razlike med njimi po volitvah sprejemale kompromise, ki ne bodo zagotovili trajnostno vzdržne rasti Slovenije, ampak bodo ponovno delile volilni plen, samo da bi prišle na oblast.

Nevarna posledica takšnega ravnanja bo nova pat pozicija, brez ustreznih akcij in ukrepov, ki so edini povod za dejansko uresničevanje potenciala novih delovnih mest, o katerih bi se v predvolilni kampanji morali največ pogovarjati. Nove službe bodo ljudem vrnile največ njihovega dostojanstva.

To pa ne bo mogoče brez tudi bolečih ukrepov, ki so se jim politiki doslej zelo izogibali:

-spremembe v zdravstvu s ciljem zagotovitve kakovostnega javnega zdravstva po načelu kakovostnih storitev za pošteno plačilo: zdaj je zdravstvo slabo organizirano, imamo kaos v zvezi s čakalnimi listami, slab nadzor nad zdravstvenimi stroški, skrajno različne razmere med zdravstvenim osebjem - od izrazito pretirane obremenjenosti do izjemno dobro plačanih dežurstev ...

-prestrukturiranje javne porabe s ciljem zagona gospodarstva (nižji davki, prečiščene subvencije, proč od uravnilovke pri plačni politiki - manjše število javnih uslužbencev, več javnih sredstev za investicije, učinkovitejše črpanje in bolj kakovostno investiranje EU sredstev v najbolj perspektivne programe in produkte ...

-zagotovitev vzdržnosti javnih financ, kar pomeni tudi uvedbo neposredne odgovornosti politike s fiskalnim pravilom,

-umik države iz lastništva podjetij s ciljem, da je država solastnica podjetij in drugih gospodarskih družb približno v takšni meri, kot v gospodarsko najbolj uspešnih državah (sedaj je bistveno več),

-umik politikantskih interesov iz upravljanja družb v javni lasti,

-zdravo in učinkovito prestrukturiranje prezadolženih gospodarskih družb, kar bo pogosto pomenilo tudi razlastitev dosedanjih lastnikov in zmanjšanje števila zaposlenih,

-nadaljevanje reforme trga dela, pokojninska reforma, reforma javnega naročanja ...

Mag. Samo Hribar Milič, predsednik GZS: »Živimo v razmerah, ko ne smejo prevladati parcialni interesi. Pozivamo vse, ki bodo kandidirali na volitvah, da ponudijo programe, ki bodo držali vodo. Samo to bo prava osnova, da bodo zmagovalci po volitvah lahko uskladili svoje različne interese in sprejeli tak program, ki bo vključeval ukrepe za izhod iz krize, hkrati pa bo finančno in ekonomsko vzdržen. Za uresničevanje tega skupnega programa pa morajo prevzeti polnoodgovornost.«

Fotogalerija





 

Arhivi

Prijava na E-novice

Bodite obveščeni o aktualnem dogajanju.