Oblikovanja vseevropske opredelitve srednje velikih podjetij - pripombe do 30. 4. 2024

Evropska komisija ocenjuje možnost oblikovanja vseevropske opredelitve srednje velikih podjetij. Trenutno se pripravlja dokument o stališču v podporo novi kategoriji srednje velikih podjetij v EU.

Izšla je aprilska revija Glas gospodarstva

V središče aprilskega Glasa gospodarstva smo postavili priložnosti in primere inovativnih rešitev za uporabo sekundarnih materialov. V intervjuju z Andrejo Hlišč, direktorico GZS – Zbornice elektroindustrije, predstavljamo bazo sekundarnih odpadkov, nastalo v okviru projekta CIRCI. Predstavljamo pa tudi inovativne rešitve za uporabo sekundarnih materialov, ki jih je v okviru tega projekta izoblikovalo sedem podjetij. Mag. Petra Prebil Bašin, direktorica Združenja kovinskih materialov in nekovin, je v intervjuju osvetlile izzive in priložnosti te dejavnosti, o izzivih koroške regije in vlogi zbornice pri njihovem naslavljanju pa je beseda tekla v pogovoru z direktorico Koroške gospodarske zbornice Katjo Pokeržnik. Glas gospodarstva prinaša še veliko drugih zanimivih vsebin. Lepo vabljeni k branju tudi na spletu!

Vesna Nahtigal: Zelo sem vesela, da je minister prisluhnil našim pripombam in predlaga zamik uvedbe novega sistema omrežnine

"Anketa, ki smo jo na GZS izvedli med podjetji, je pokazala, da je strošek dviga omrežnine za moč in omrežnine za odjem ter posledično skupni strošek omrežnine v neposredni korelaciji z dvigom tarifnih postavk glede na uporabniško skupino ter bi bile nekatere uporabniške skupine izpostavljene izrazitemu, tudi več sto odstotnemu povišanju omrežnin," poudarja Nahtigal in izraža zadovoljstvo, da naj bi se po predlogu ministra uvedba na nov sistem zamaknila za dve leti. Pri tem pa izpostavlja, da naše gospodarstvo poleg tega potrebuje tudi druge spremembe.

Ključna industrija mora ostati v Evropi.

Evropa mora poskrbeti sama zase, predvsem ker zaostaja tako za Kitajsko in ZDA. V Evropi je treba zadržati strateško pomembno industrijo, ki pa se ji mora omogočiti zeleni prehod. Za vse to so potrebni vsi razpoložljivi nizkoogljični vire, ki vključujejo tudi jedrsko energijo. Ob tem je še kako pomembna zagotovitev stabilnosti in cenovne konkurenčnosti virov energije, so se strinjali kandidati za evroposlance oz. predstavniki političnih strank na soočenju, ki ga je organizirala GZS.

Predlog Zakona o digitalizaciji zdravstva - pripombe do 26. 4. 2024

12.4.2024 je Ministrstvo za zdravje na svoji spletni strani objavilo predlog Zakona o digitalizaciji zdravstva.

9. Kongres podjetništva

Vabimo vas na tradicionalni dogodek za podjetnike, Kongres podjetništva v Portorožu 17.5 in 18.5.2024. Ne zamudite edinstvene priložnosti za mreženje, izmenjavo znanj in izkušenj z uspešnimi podjetniki. Pridružite se nam v odličnem okolju Avditorija Portorož.

Investiranje in poslovanje v Srbiji

V sodelovanju s Srbskim poslovnim klubom Slovenija in Javno agencijo SPIRIT Slovenija, organiziramo tradicionalno poslovno-informativno srečanje na temo priložnosti in pogojev za poslovno investiranje slovenskih podjetij v izbranih srbskih mestih in občinah.

Seminar: Širitev mednarodnih obzorij – poslovne priložnosti v Kanadi na področju krožnega gospodarstva in čistih tehnologij

Širitev mednarodnih obzorij – poslovne priložnosti za poslovanje s Kanado na področju krožnega gospodarstva in čistih tehnologij EU ima vzpostavljen poseben program za pomoč pri vstopu na kanadski trg.

Obisk poslovne delegacije iz Kayserija (Turčija)

Slovenijo bo obiskala turška poslovna delegacija, ki jo bo vodil častni konzul Republike Slovenije v Turčiji iz mesta Kayseri, gospod Harun Hasyüncü.

Vavčerji za intelektualno lastnino

Sklad za pomoč malim in srednje velikim podjetjem (MSP) je shema nepovratnih sredstev, katere namen je pomagati MSP s sedežem v Evropski uniji na področju pravic intelektualne lastnine. Gre za pobudo Evropske komisije, ki jo izvaja Urad Evropske unije za intelektualno lastnino (EUIPO) ob podpori uradov za intelektualno lastnino držav članic.