Arhiv: Nova trgovinska strategija EU - EUROCHAMBRES pozdravlja osredotočenost na MSP, poziva pa k večjemu poudarku na diverzifikaciji poslovanja

Evropska komisija je 18. februarja 2021 predstavila novo Trgovinsko strategijo EU. Pogojujejo jo predvsem izzivi glede gospodarskega okrevanja po pandemiji, podnebne spremembe in zatekanje k unilateralizmu.

V Združenju evropskih gospodarskih zbornic EUROCHAMBRES jo pozdravljamo, predvsem njen močan poudarek na opolnomočenju malih in srednje velikih podjetij za njihovo vpetost v svetovne centre gospodarske rasti in za večjo odločnost glede upoštevanja pravil trgovanja. Za oboje se gospodarske zbornice že vrsto let zavzemamo. Princip »think small first« mora biti vodilo aktivnosti EU za ambiciozno svetovno agendo MSP v okviru WTO, je med drugim poudaril predsednik EUROCHAMBRES Christoph Leitl ob predstavitvi te nove strategije. Ob tem, da gre v pravo smer, vključno z bolj koordinirano skrbjo Evropske komisije pri pospeševanju gospodarskih interesov EU v svetu, pa si želimo večjega poudarka na spodbujanju diverzifikacije poslovanja. V tej zvezi smo se članice EUROCHAMBRES zavzele za ustanovitev EU Strategic Supply Chain Diversification Fund kot dela pomoči EU za okrevanje podjetij, ki si želijo diverzifikacije, pa tega zaradi globalne ekonomske krize finančno niso sposobna realizirati.