Zapri

Novice


Arhiv: PREDSTAVITEV JESENKOVIH NAGRADAH, NAGRAJENCEV IN SODELOVANJA FAKULTETE Z GOSPODARSTVOM

 V torek, 13. marca 2018, je v Dvorani Ivana Hribarja na Univerzi v Ljubljani potekala novinarska konferenca Biotehniške fakultete, kjer je prof. dr Emil Erjavec, prodekan Biotehniške fakultete za znanstveno in raziskovalno delo, predstavil prof. dr. Boruta Bohanca, Jesenkovega nagrajenca za življenjsko delo in dr. Mojco Žlahtič Zupanc, Jesenkova nagrajenko za najboljšo diplomantko doktorskega študija. Prof. dr. Miha Humar, dekan Biotehniške fakultete pa pogled v trenutek in prihodnost Biotehniške fakultete, z vidika sodelovanja fakultete z gospodarstvom, predvsem v SRIP projektih. Vlogo Strateških Razvojno Inovacijskih Partnerstev in pomen sodelovanja raziskovalnih organizacij z gospodarstvom je izpostavil Igor Milavec, direktor Združenje lesne in pohištvene industrije pri GZS. Primer dobre prakse sodelovanja z gospodarstvom, ki je v preteklosti pokazala izredne rezultate, je tudi prehod obeh nagrajenk dr. Mojce Žlahtič Zupanc, Jesenkove nagrajenke za najboljšo diplomantko doktorskega študija, in mag. Eve Mravljak, poročene Šnajder, Jesenkove nagrajenke za najboljšo diplomantko magistrskega študija, v gospodarstvo. Konference se je udeležil tudi g. Igor Milavec, direktor Združenja lesne in pohištvene industrije pri GZS.

 Prof. dr. Miha Humar, dekan Biotehniške fakultete univerze v Ljubljani, je pri pregledu v trenutek in prihodnost Biotehniške fakultete izpostavil pomen sodelovanja znanosti in gospodarstva: »Biotehniška fakulteta je fakulteta na kateri ne pozabljamo, da smo kljub strojem še vedno del narave. Tudi zato še naprej spodbujamo tradicijo družbeno odgovornega delovanja, fakulteta na področju hrane, naravnih virov, novih materialov, zdravja in krožnega gospodarstva aktivno sodeluje v štirih od devetih projektov Strateško Razvojnih Inovacijskih Partnerstev (SRIP). V okviru omenjenih projektov določamo prioritete na področjih, ki jih je Slovenija opredelila kot prebojna področja v Pametni specializaciji Sloveniji.«

Igor Milavec, direktor Združenja lesne in pohištvene industrije pri GZS, je izpostavil pomen sodelovanja raziskovalnih organizacij z gospodarstvom: »Digitalizacija močno posega v naše stvarno življenje, zato je sodelovanje z razvojno raziskovalnimi institucijami pomembno bolj kot kadarkoli. Prenos najnovejših spoznanj v slovensko gospodarstvo je pomembno, tako ohranimo kondicijo in lahko sledimo najboljšim. V SRIP, ki ga vodimo v okviru našega združenja na GZS, združuje več kot 70 partnerjev, smo si zadali kot cilj povečati uporabo lesa pri gradnji in ker smo dobri pri nizkih lesenih gradnjah, smo se še posebej osredotočili na visoke gradnje. To pa je področje v katerem orjemo ledino tudi v svetovnem merilu.«

 Nato je prof. dr. Emil Erjavec, prodekan Biotehniške fakultete za znanstveno in raziskovalno delo, predstavil botanika, naravovarstvenika Frana Jesenka ter tradicijo in pomen podeljevanja Jesenkovih nagrad: »V čast mi je prestaviti Jesenkovega nagrajenca za življenjsko delo, ki na številnih segmentih, ne samo na strokovnem področju rastlinske biotehnologije, nadaljuje delo prof. dr. Frana Jesenka, prof. dr. Boruta Bohanca.« Pri predstavitvi prof. dr. Boruta Bohanca je posebej izpostavil, da je profesor vzpostavil področje rastlinske biotehnologije v Sloveniji in si prizadeva za kakovostno raziskovalno delo. Na kratko je predstavil tudi dr. Mojco Žlahtič Zupanc, Jesenkovo nagrajenko za najboljšo diplomantko doktorskega študija in mag. Evo Mravljak, Jesenkovo nagrajenko za najboljšo diplomantko magistrskega študija.

Prof. dr. Borut Bohanec, prejemnik Jesenkove nagrade za življenjsko delo se je zavalil vsem za zaupanje in nagrado: »Jesenkova nagrada za življenjsko delo je prav gotovo lepa zahvala institucije v kateri delujem 38 let. Še posebej sem vesel, ker je bil tudi prof. dr. Fran Jesenko zavezan žlahtnjenju in bil soustanovitelj Semenogojske (žlahtniteljske) postaje v Beltincih. Vesel sem, da smo njegove metode dela nagradili in da jih danes nenehno nadgrajujejo moji sodelavci. Naše delo poteka na ravni raziskav, vendar se tudi odnos družbe in države do našega področja in rezultatov spreminja.«

Dr. Mojca Žlahtič Zupanc, prejemnica Jesenkove nagrade za najboljšo študentko doktorskega študija je predstavila svojo odločitev za študij lesarstva in zaljubljenost v les, ki ji je bila položena v zibko, s študijem pa se je še stopnjeval: »Na predstavitvi študija je bilo na Oddelku za lesarstvo večkrat izpostavljeno sodelovanje z gospodarstvom, kar me je navdušilo, da sem se odločila za študij na Oddelku za lesarstvo in kasneje tudi za vpis doktorskega študija. Les je res izreden material, kar bom preučevala tudi v prihodnje in svoje znanje uporabljala v družinskem podjetju. Vsekakor pa se še naprej veselim dobrega sodelovanja s fakulteto.«

Kot zadnja je prof. dr. Nina Gunde Cimerman, z Oddelka za biologijo, Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani, povabila vse novinarje na predstavitev tehnološko zahtevnega in mednarodno pomembnega raziskovalnega projekta »človeška ribic«, ki bo v četrtek, 29. marca 2018, na Univerzi v Ljubljani.  

     

 

Fotogalerija





 

Prijava na E-novice

Bodite obveščeni o aktualnem dogajanju.