Arhiv: 10. 2. 2022 – Webinar o POREKLU BLAGA

10. 2. 2022 – Webinar o POREKLU BLAGA

– novosti na področju porekla blaga v letu 2022

Na seminarju bomo obravnavali novosti, ki so že stopile v veljavo kot tudi novosti, ki nas še čakajo v letošnjem letu.

Tema seminarja bodo novosti na področju preferencialnega porekla blaga. Poudarek bo na praktičnem vidiku uporabe pravil o poreklu blaga, predvsem v smislu, kako se znajti v praksi glede na dejstvo, da je zakonodaja obširna ter na vzporedni uporabi dveh sklopov pravil o poreklu blaga (obstoječih PEM pravil in prehodnih PEM pravil o poreklu blaga). Tekom predavanja bo zaradi lažjega razumevanja obširne in zapletene tematike predstavljenih več primerov iz prakse.

Na seminarju bo predstavljeno:

• neprefericialno poreklo blaga,
    • predstavitev prehodnih pravil o poreklu in primerjava med sedanjimi pan-evro- mediteranskimi preferencialnimi pravili o poreklu in prehodnimi pravili;
    • glavne spremembe, ki jih prinašajo prehodna pravila o poreklu, med drugim izračun cene izdelka franko tovarna in vrednosti materialov brez porekla na podlagi povprečnih vrednosti;
    • praktični vidik uporabe prehodnih pravil o poreklu: izdajanje/sestavljanje dokazil o poreklu, vključno z izjavo dobavitelja, ki se uporablja za dokazovanje porekla blaga na notranjem trgu EU (v njej se lahko navede, katera pravila izpolnjujejo izdelki);
    • zadnje obvestilo Komisije v zvezi z uporabo Regionalne konvencije o pan-evro-mediteranskih preferencialnih pravilih o poreklu, ki določajo diagonalno kumulacijo med pogodbenicami k tej konvenciji (Uradni list EU C 418, z dne 15. 10. 2021) in možnosti diagonalne kumulacije;
    • zadnje obvestilo Komisije o uporabi prehodnih pravil o poreklu, ki določajo diagonalno kumulacijo med pogodbenicami uporabnicami (Uradni list EU C 492, z dne 8. 12. 2021) in možnosti diagonalne kumulacije v okviru prehodnih pravil o poreklu;
    • praktični vidik uporabe pravil o poreklu blaga (dokazila o poreklu, pridobitev preferencialnega porekla, pooblaščeni in registrirani izvozniki, spletni pripomočki,…);
    • odgovori na vprašanja udeležencev.

Komu je seminar namenjen?
    Seminar je namenjen osebam v podjetjih, ki so vključeni v izvozne postopke, ki delujejo na področju mednarodnega poslovanja, še posebej je udeležba priporočljiva za podjetja, ki izvažajo na tretje trge.

Urnik seminarja
    9.00 – 9.45 Eva Žontar
    9.45 – 10.00 odmor
    10.00 – 13.15 Ana Maček (z vmesnim odmorom)

Predavatelji
    Z vami bosta strokovnjakinji Ana Maček in Eva Žontar.

Kotizacija
    Redna cena seminarja znaša 180,00 EUR + 22 % DDV (skupaj 219,60 EUR).
    Popusti: člani GZS imajo 20 % popusta. (144,00 EUR + DDV, skupaj 175,68 EUR, označite ob prijavi).

Plačilo kotizacije na seminarju vključuje: udeležbo in učno gradivo in potrdilo o udeležbi.
    Prosimo, da kotizacijo za seminar poravnate najpozneje tri dni pred začetkom dogodka na transakcijski račun NLB d.d., Ljubljana, SI56 0201-1001-4816-764, sklic: 4008-8592.
    Račun boste prejeli po seminarju. Odjave sprejemamo najkasneje 3 delovne dni pred seminarjem. V tem primeru vam kotizacijo vrnemo v celoti. Pri odjavah po tem roku ali neudeležbi, kotizacijo zadržimo v celoti. V primeru premajhnega števila udeležencev si pridržujemo pravico do odpovedi seminarja. V tem primeru vam vnaprej vplačano kotizacijo vrnemo.

Več informacij: Urška Kavčič Rihar, 01 5897-652,  urska.kavcic-rihar@cpu.si

NACIONALNI ELEKTRONSKI REGISTER (NER)

Nacionalni elektronski register licenc za opravljanje prevozov v mednarodnem cestnem prometu (NER) je javno dostopna baza vseh
    podjetij in upravljavcev prevozov z veljavno licenco Skupnosti za mednarodni prevoz blaga in potnikov v cestnem prometu, ter licenc za opravljanje prevozov v notranjem cestnem prometu izdano s strani Gospodarske zbornice Slovenije ali Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije  - izdajateljev licenc za prevoze v cestnem prometu.