Zapri

 

 


Arhiv: Slovenija med državami EU tretja po številu obrazcev za napotitev delavcev v EU

Gospodarska zbornica Slovenije in javna agencija Spirit Slovenija je v sodelovanju z Business France 22. oktobra 2019 na GZS organizirala strokovni seminar »Napotitev delavcev v Francijo in zakaj investirati v Francijo«. Na področju napotitev lahko spremembe tako domače kot tuje zakonodaje pomembno vplivajo na izvedbo in strošek storitve. Slovenija med državami EU zaseda visoko mesto med t.i. državami pošiljateljicami - po analizi nemškega inštituta HIVA smo bili v zadnjem poročevalnem letu 2017 uvrščeni kar na tretje mesto s skoraj 164 tisoč izdanimi obrazci A1 (za Nemčijo s 332 tisoč obrazcev in Poljsko s 235,8 tisoč obrazci).



Področje »Napotitve delavcev na delo v druge članice EU« s poudarkom na izdaji obrazca A1 in izkušnje ZZZS je predstavil g. Roman Kimovec iz Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije. V Sloveniji je bilo namreč do septembra 2019 izdanih 111 tisoč A1 obrazcev, od tega za Francijo cca 1.500 napotitev po čl. 12 Uredbe ES št. 883/2004. G. Kimovec je predstavil pravno podlago, pogoje, postopke, posebnosti vloge po čl. 12 (ki se obvezno odda preko portala E-VEM) in posebnosti vloge po čl. 13 Uredbe ES.

Posebnost Francije znotraj EU je bila uvedba dodatne administrativne zahteve po imenovanju predstavnika s stalnim bivališčem v Franciji za vsakega napotenega delavca posebej, kar povečuje vstopne stroške slovenskega podjetja na francoskem trgu. Gospa Crassard, je predstavila svoje konkretne izkušnje predstavnice za napotene delavce za Francijo. Izpostavila je francoske administrativne obveznosti  pred in med napotitvijo ter francoski elektronski portal SIPSI, preko katerega poteka elektronska prijava. Predstavila je vlogo predstavnika napotenega v Franciji, ki  hrani dokumentacijo na razpolago delovni inšpekciji kot tudi izvaja komunikacijo med podjetjem, njegovim francoskim poslovnim partnerjem in francoskimi institucijami (delovno inšpekcijo, policijo, davčno službo, carino, socialno zavarovanje URSSAF, inšpektorji za tovorni transport DREAL). Opozorila je na kontrole Inšpektorata za delo ter na visoke kazni v primeru napak in nespoštovanja francoske zakonodaje.

Sledila je še predstavitev investicijske svetovalke Business France Therese Proyer, ki je predstavila priložnosti za slovenska podjetja, ki nameravajo odpreti podjetje v Franciji in podporo agencije Business France pri iskanju potencialnih partnerjev, spremljanju dogovorov, iskanju ciljnih kupcev ali virov sofinanciranja investicije. Izpostavila je načrtovane reforme na področju sociale, poslovnega okolja in davkov.  Francija na primer načrtuje zniževanje davka od dohodka iz dejavnosti od 33,3% v letu 2017 na 25% do leta 2022.

Mojca Osojnik, e: mojca.osojnik@gzs.si

Fotogalerija

Fotogalerija