Arhiv: VSTOP V NEMČIJO: Slovenija ni več na seznamu visoko rizičnih držav

Slovenija od 3. 3. 2022 od polnoči ni več na nemškem seznamu rizičnih območij. Potnikom zato ni več treba v karanteno, odpade tudi obveznost spletne prijave prihoda.

POGOJI ZA VSTOP

Za potnike, ki v Nemčijo pripotujejo iz Slovenije in so že dopolnili 12 let, še naprej velja t.i. pogoj PCT (prebolel-cepljen-testiran). Dokazila o izpolnjevanju pogoja PCT v nemškem, angleškem, francoskem, italijanskem ali španskem jeziku je potrebno imeti s sabo, lahko so v papirni ali elektronski obliki (fotografije dokazil niso digitalno dokazilo). Dokazila morajo vsebovati tudi osebne podatke imetnika (ime, priimek, datum rojstva).

DOKAZILO O CEPLJENJU je sprejemljivo ob naslednjih pogojih:
• Oseba je bila cepljena s cepivom, ki ima dovoljenje za uporabo v EU, oz. z njegovim ekvivalentom,
• Za cepljeno osebo velja oseba, ki je prejela 3 odmerke cepiva, do 30. 9. 2022 pa lahko status polno cepljene osebe uveljavljajo tudi osebe, cepljene z dvema odmerkoma, pri katerih drugo cepljenje ni bilo izvedeno več kot 270 dnevi pred vstopom v Nemčijo,
• Med drugim in tretjim cepljenjem je minilo vsaj 3 mesece.

DOKAZILO O PREBOLEVNOSTI je sprejemljiv ob naslednjih pogojih:
• Predložiti morate pozitivni izvid PCR testiranja,
• Pozitiven izvid testiranja mora biti starejši od 28 dni ter ne več kot 90 dni.

IZVID TESTIRANJA je sprejemljiv ob naslednjih pogojih:
• Testiranje je opravljeno na uradnem testnem mestu (skladno z zakonodajo države, kjer je bilo testiranje opravljeno)
• Testiranje je opravljeno s PCR ali primerljivim testom, sprejemljivo so tudi antigenski testi,
• Ob vstopu v Nemčijo od odvzema brisa ne sme miniti več kot 48 ur,
• Če oseba v Nemčijo pripotuje z organiziranim prevozom in ima negativni izvid testiranja po PCR ali drugi primerljivi metodi, se kot 48-urni rok šteje začetek potovanja.

IZJEME
Splošna izjema od izpolnjevanja pogoja PCT ob vstopu velja za otroke, mlajše od 12 let.

Dodatno so pod določenimi pogoji izjeme tudi:
• Zaposleni v sektorju mednarodnega prevoza, če v Nemčijo opravljajo po službeni dolžnosti,
• Dnevni in tedenski migranti, ki mejo prestopajo zaradi dela, izobraževanja ali usposabljanja in se vsaj enkrat tedensko vračajo v kraj stalnega prebivališča,
• Osebe, ki v Nemčijo vstopajo v obmejnem prometu za manj kot 24 ur,
• Osebe, ki pridobijo dovoljenje pristojnih nemških institucij,
• Uradne državne delegacije.

Podrobna navodila za vstop v Nemčijo najdete na spletni strani nemškega zveznega ministrstva za zdravje v nemščini in angleščini.

ZAJEZITVENI UKREPI
V Nemčiji so še vedno v veljavi določeni zajezitveni ukrepi. Ukrepi za zaščito pred širjenjem bolezni COVID-19 izvajajo zvezne dežele. Pred potjo v Nemčijo se na uradnih spletnih straneh zvezne dežele, kamor potujete, seznanite z aktualnimi ukrepi, ki veljajo v kraju vaše poti. Povezave do ukrepov v posameznih zveznih deželah lahko najdete na spletnih straneh nemške zvezne vlade (nemščina).

Ti pogoji zaenkrat veljajo do 19.3.2022.

Vir: Veleposlaništvo RS Berlin