Zapri

Kako hudo krizo potrebujemo, da se bomo spametovali?


mag. Samo Hribar Milič, predsednik GZS

Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) odločno zavrača nove obremenitve zaradi padca davka na nepremičnine. Terjamo ukrepe za zmanjšanje javne porabe in odgovornost zaradi poloma z nepremičninskim davkom.

Skoraj eno leto časa, energije in stroškov je izgubljenih zaradi razveljavitve zakona o davku na nepremičnine na Ustavnem sodišču RS. To je bistveno večja škoda, kot je bila denimo storjena zaradi katastrofalno vodenega in pozneje razveljavljenega 30 milijonov evrov vrednega razpisa Spirita za spodbujanje razvoja novih produktov v letih od 2013 do 2015. Kljub temu pa očitno znova nihče za ta polom ne namerava odgovarjati.

Nasprotno. Finančni minister Uroš Čufer nam želi naprtiti znova višji davek na dodano vrednost (DDV), čeprav je povsem jasno, da je že lanski dvig DDV povzročil novo breme trgovskim družbam in njihovim dobaviteljem. Nova bremena bi definitivno negativno vplivala na gospodarsko rast in pomenila nove izgube delovnih mest. Brezposelnost pa se bo še hitreje približevala rekordni v zgodovini Slovenije. Mar ni dovolj ta hip že 130.000 brezposelnih in 100.000 izgubljenih delovnih mest v zadnjih petih letih v gospodarstvu?

Vlada želi račun za svoj neuspeh naprtiti vsem nam. To je nesprejemljivo in škodljivo. Sprašujemo se, kakšno krizo še potrebujemo, da se bomo v Sloveniji končno spametovali. Pozivamo Vlado RS, naj takoj preneha dodatno obremenjevati podjetja - z višjim DDV, z višjimi stroški zaradi nove sheme za obnovljive vire energije, z višjo turistično takso, z novim prispevkom za Slovenski avdiovizualni center itn. To so resne kršitve komajda podpisane koalicijske pogodbe, kjer je jasno zapisano, da novih bremen ne bo.

Pozivamo Vlado RS k razumu in racionalnemu ravnanju. To pomeni, da naj vire zaradi izpada davka na nepremičnine poišče na odhodkovni strani proračuna, pri čemer ne sme krniti razvojnih proračunskih sredstev. Obenem pozivamo vse občine, naj se zavežejo, da letos ne bodo dvigovale nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča.

Nesmotrno, neracionalno in nesmiselno je nenehno dvigovati davke in druge dajatve samo zato, ker odgovorni niso sposobni svojih proračunskih obveznosti prilagoditi krizi. Če se bo vlada zatekla k takšnim metodam, bo odgovorna za nova izgubljena delovna mesta. Lahko pa se zgodi, da tudi za še kaj hujšega. Sloveniji namreč grozi tudi kazen iz Bruslja zaradi makroekonomskih neravnovesij, ki povzročajo javnofinančni primanjkljaj.

Bruselj med drugim zahteva ponovno zagotovitev stroškovne učinkovitosti, ki bi izboljšala konkurenčnost in zvišala izvoz slovenskih podjetij. Višji davki Evropsko komisijo prav gotovo ne bodo prepričali, da bomo uresničili to nalogo, ki jo moramo opraviti predvsem zaradi naše lastne prihodnosti, ne zaradi Bruslja.

Gospodarska politika, ki temelji na višjih davkih, ni verodostojna. Vlada RS tvega, da bo znova okrnila mednarodno verodostojnost Slovenije. Ceno bomo plačali vsi.

Predsednik GZS Samo Hribar Milič: Pozivamo Vlado RS k razumu in racionalnemu ravnanju. Vire naj najde z znižanjem javne porabe, in to ne s krčenjem razvojnih sredstev. Obenem pozivamo občine, naj letos ne dvigujejo nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča.

Fotogalerija





 

Arhivi

Prijava na E-novice

Bodite obveščeni o aktualnem dogajanju.