Arhiv: Peticija proti dodatnim obremenitvam: 41 podpisnikov iz energetsko intenzivnih podjetij in sindikatov skupaj proti novim dajatvam

Ljubljana, 2. decembra 2014 – Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) je danes predsedniku vlade in trem pristojnim ministrom vročila peticijo proti dodatnim obremenitvam podjetij z dovoljenji za izpuščanje toplogrednih plinov in drugih energetsko intenzivnih podjetij. Pod peticijo so se podpisali predstavniki 30 slovenskih podjetij ter predstavniki 11 panožnih in podjetniških sindikatov.

Podpisniki  peticije so se tako danes odločno uprli predvidenim 30 milijonov evrov vrednim dodatnim dajatvam, ki jih načrtuje vlada iz naslova plačila CO2 dajatve, ob tem pa tem podjetjem grozijo še višji prispevki za URE in prispevki za OVE.

Delovanje vlade so podpisniki peticije označili kot kratkovidno in gospodarsko ter socialno nevzdržno in nesprejemljivo ravnanje, ki z namenom kratkotrajnega polnjenja državnega proračuna in visokimi obremenitvami majhnega števila podjetij resno ogroža delovna mesta, plače zaposlenih, dele proizvodnje, ki se bo preselila v tujino, in celotna podjetja.

Že pred dnevi so gospodarstveniki opozorili na zastrašujoče posledice dodatnih obremenitev, a vlada očitno vztraja pri tem škodljivem ukrepu, ki bo osiromašil pomemben del gospodarstva, s tem pa tudi pritok denarja v javne blagajne.

Podpisniki apelirajo na predsednika vlade in pristojne tri ministre ter od njih zahtevajo, da se vse predvidene dodatne obremenitve energentov, ki naj bi jih s 1.1.2015 dobila podjetja z dovoljenji za izpuščanje TGP nemudoma umaknejo iz nadaljnjih postopkov obravnave tako na ministrskem kot tudi na vladnem nivoju.

GZS je peticijo vročila predsedniku Vlade RS dr. Miru Cerarju, ministru za finance in hkrati za gospodarski razvoj in tehnologijo dr. Dušanu Mramorju, ministru za infrastrukturo dr. Petru Gašperšiču ter ministrici za okolje in prostor Ireni Majcen.

Naj ob tem spomnimo, da je GZS prejšnji teden ministru za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter podpredsedniku Vlade RS mag. Dejanu Židanu vročila peticijo proti uvedbi davka na sladke pijače, pod katero se je podpisalo 40 dobaviteljev sektorju brezalkoholnih pijač.

Peticija proti dodatnim obremenitvam je v prilogi, vključno s seznamom podpisnikov.

Pripeti dokumenti