Arhiv: Med socialnimi partnerji je dosežen dogovor o ureditvi delovnega časa zaposlenih v trgovini

Socialni partnerji, podpisniki Kolektivne pogodbe dejavnosti trgovine Slovenije (KPDTS), smo 30. novembra 2017 sprejeli Aneks h kolektivni pogodbi, s katerim smo uredili vprašanja, ki se nanašajo na organizacijo delovnega časa, vključno z omejitvami dela zaposlenih na nedelje in praznike ter določitvijo pogodbenih kazni za kršitelje.

Vsebina aneksa ureja vprašanja, ki se nanašajo na organizacijo delovnega časa – letno neenakomerno razporejanje delovnega časa in začasno razporejanje delovnega časa. Aneks ureja tudi delo ob nedeljah in praznikih ter plačilo zaposlenim za delo na te dneve. Prepoved dela ob nedeljah velja za varovane kategorije zaposlenih, ki jih določa aneks,  za tiste, ki lahko delajo, pa velja, da jim delodajalec lahko odredi nedeljsko delo le za 15 nedelj letno, z dodatno omejitvijo, da delavec lahko dela le dve nedelji na mesec. Posebne izjeme od omejitev nedeljskega dela so dogovorjene za nosilca dejavnosti in njegove družinske člane ter za delodajalce, ki opravljajo dejavnosti posebnega pomena, bencinske servise, lekarne in za dejavnosti, ki so povezane z osnovno trgovinsko dejavnostjo (pekarna, slaščičarna, transport, skladiščenje). Kot plačilo za delo v primerih, ko nedeljsko delo poteka, je določen dodatek v višini 100 % od osnovne plače, ki pa ne sme znašati manj kot 5,40 EUR na uro.

Praznično delo Aneks ureja tako, da postavlja absolutno prepoved odreditve dela delavcu na 10 praznikov, ki so z zakonom določeni kot prosti dnevi in dneve, ki so določeni kot prosti dnevi, dovoljeno pa je odrediti delo na pet dni, ki so prosti dnevi po zakonu. Tudi v teh primerih prepovedi so dogovorjene enake izjeme kot za zgoraj navedene nedelje. Kot plačilo za praznično delo je določen dodatek v višini 250 % od osnovne plače.

Podpisniki Aneksa smo prepričani, da smo v kratkem času izkazali izjemni posluh za ureditev posebno občutljivih vprašanj v dejavnosti trgovine in sposobnost za njihovo skupno urejanje preko socialnega dialoga in ne z morebitnimi interventnimi zakonskimi ukrepi, kot je npr. predpis, ki bi podrobno uredil obratovalni čas prodajaln.

Sindikat delavcev trgovine Slovenije ZSSS                                                     Trgovinska zbornica Slovenije
Svet gorenjskih sindikatov                                                                               ZDS – Sekcija za trgovino
                                                                                                                         GZS – Podjetniško trgovska zbornica