Zapri

Arhiv: Festival vajeništva povezuje vajence, srednje šole in delodajalce

o

Ljubljana, 4. april – Povezovanje izobraževanja in gospodarstva je glavni temelj za razvoj mnogih uspešnih družb. V Sloveniji so se učenci v šolskem letu 2017/2018 lahko prvič vpisali v štiri vajeniške programe, v prihajajočem šolskem letu pa bo na voljo že dvanajst poklicnih programov, ki se bodo izvajali po vajeniški obliki. Širitvi programov sledi tudi zanimanje in vpis vajencev. Na Gospodarski zbornici Slovenije so se pred vpisom v novo šolsko leto srečali delodajalci, srednje šole, ki izvajajo program vajeništva, in vajenci, ki polovico časa že v obdobju šolanja preživijo pri delodajalcu in se tako zgodneje poklicno socializirajo ter si zagotovijo zaposlitev po zaključku izobraževanja.

Podjetja se zavedajo, da se z uvajanjem vajeništva njihova vloga in odgovornost na področju izobraževanja povečujeta. Strokovni in poklicni razvoj vajencev vodijo mentorji, ki skrbijo za prenos specifičnih znanj, spretnosti in izkušenj. Tako je bilo v preteklih letih v dodatna usposabljanja za prenos znanja na GZS vključenih kar 1.200 mentorjev iz podjetij, pri čemer učitelji v srednjih šolah ugotavljajo, da so dijaki, ki obiskujejo vajeniško obliko izobraževanja, bolj motivirani za učenje, kar se kaže tudi v tem, da skoraj do zadnjega pozitivno zaključijo letnik. Bodoči delodajalci vajencem že v času vajeništva zagotavljajo vajeniške nagrade. V tekočem šolskem letu je preko GZS registriranih in aktivnih 160 vajeniških pogodb, kar zagotavlja popolno zaposljivost vseh vključenih dijakov.

Generalna direktorica GZS Sonja Šmuc pojasnjuje: »S Festivalom vajeništva na GZS organiziramo dogodek, kjer se srečujejo vajenci, njihovi mentorji, predstavniki delodajalcev, sodelujočih srednjih šol in drugi zainteresirani deležniki. Medsebojno druženje je namenjeno druženju vajencem iz vse Slovenije, prenosu dobrih praks ter izmenjavi informacij. Vajeništvo je odlična pot do poklica, saj prinaša največjo stopnjo zaposljivosti, hkrati pa omogoča nadaljevanje šolanja na programih 3+2, kasneje pa tudi na visokih in višjih šolah.«

Državna sekretarka iz Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport, ga. Martina Vuk, je v svojem uvodnem nagovoru poudarila kako pomembno je, da se izobraževalni sistem razvija v skladu s časom in odziva na potrebe družbe. »Pri vajeništvu je pomembno to, da se pri delodajalcih izvaja najmanj 50 % praktičnega usposabljanja, kar pomeni, da so mladi, ki zaključijo ta program, neposredno zaposljivi. Drugi pomemben moment pa je povezovanje. Povezovanje šol, podjetij, Centra za poklicno izobraževanje, Zavoda RS za zaposlovanje.«

Svoje misli je na otvoritvi festivala strnil Aleš Cantarutti, državni sekretar na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo: »Gospodarstvo je zelo pozitivno sprejelo ponovno uvajanje vajeništva v Sloveniji. Delodajalci sporočajo potrebe po več kot 1.000 prostih vajeniških učnih mestih. Menimo, da je prav vajeništvo tisto, ki lahko mladim približa poklice, ki so med njimi preslabo poznani in se zato ne odločajo zanje. Pri vajeništvu smo delodajalci, skupaj z zbornicami in šolami, močnejši pri promociji teh poklicev, ki jih v gospodarstvu kronično primanjkuje. Vsem mladim, ki se bodo odločili za to pot, ne bo nikoli potrebno skrbeti za zaposlitev.«

Dr. France Arhar, svetovalec predsednika Republike Slovenije, je v navdihujočem govoru sporočil vajencem in ostalim udeležencem, kako pomembno je, da znamo nekaj narediti. »Vsi smo v življenju vajenci. Ko začnemo nekaj delati, se moramo vedno še dodatno usposabljati in učiti. Lahko je, dokler je nekaj v besedah, težko pa je nekaj narediti. Če je delo vrednota, ne zastara.«

Fotogalerija





 

Arhivi

Prijava na E-novice

Bodite obveščeni o aktualnem dogajanju.