Arhiv: Uspeh digitalne transformacije temelji na vključenosti ljudi

Za uspešen razvoj podjetij je nujno optimiziranje procesov, ki temelji na vključevanju vseh zaposlenih, so izpostavili domači in tuji strokovnjaki na 10. konferenci Dan najboljše prakse. Jubilejni dogodek z naslovom »Digitalni lean v proizvodnji« je v spletni obliki potekal 1. oktobra 2021 v organizaciji Sekcije uporabnikov sistemov stalnih izboljšav in Grozda Pametne tovarne.

Jubilejna konferenca je ponudila številna spoznanja o načinih uvajanja in uporabe metode digitalnega lean-a za doseganje višje dodane vrednosti, poslovne uspešnosti, zadovoljstva zaposlenih ter odpravljanja izgub v proizvodnem procesu.

Dr. Marjan Rihar, direktor Zbornice za elektronsko in elektroindustrijo pri GZS in predsednik programskega odbora, je v uvodu poudaril pomen nenehnega izboljševanja in izpostavil uspeh 20-letnega delovanja Sekcije uporabnikov sistemov stalnih izboljšav.

Mag. Aleš Cantarutti, generalni direktor Gospodarske zbornice Slovenije, je dodal, da optimizacija procesov z lean filozofijo in sredstva, ki bodo na razpolago v ta namen, ustvarjajo odlično priložnost za zvišanje učinkovitosti in poslovne uspešnosti.

Dr. Jožica Rejec in dr. Marjan Pogačnik,  dolgoletna soustvarjalca vsebin Sekcije uporabnikov sistemov stalnih izboljšav, sta izpostavila, da so za spremembo kulture podjetja potrebni čas, vztrajnost in nagrajevanje izboljšav, nujna pa je prisotnost vodstva. Sčasoma inoviranje postane kultura podjetja, ki prinaša rezultate. »Če vodstvo razume potrebe, bo tudi sistem stalnih izboljšav uspešen,« je poudarila dr. Jožica Rejec.

V nadaljevanju je spregovoril dr. Richard Keegan, avtor, svetovalec v Centru za industrijsko povezovanje EU-Japonska in profesor na Univerzi Trinity College Dublin: »Vitka metoda je način vodenja ljudi, ki deluje. Orodja digitalnega lean-a omogočajo razumevanje delovanja tehnologij, vpoglede v možnosti razvoja, ustvarjanje dodane vrednosti in rešitve težav. V prihodnosti bodo zmagali tisti, ki bodo gradili odnose z ljudmi in uvajali nove prakse z nenehnimi izboljšavami.«

Direktor Zavoda Ptica dr. Peter Metlikovič je izpostavil, da brez motiviranih ljudi napredek v razvoju praktično ni mogoč. Bistveno je vključevanje ljudi, razvoj in delo z ljudmi ter sistematičnost dela, ki zagotovi končno vrednost za kupca.

Dr. Nikolaos Dimitriadis, nevroznanstvenik, nevromarketer, predavatelj na Ljubljana MBA in Ekonomski fakulteti v Ljubljani, je poudaril, da z inoviranjem lahko dosežemo več, se bolj razvijamo in hitreje učimo: »Pomembno je, da zaposleni sprejmejo nujnost sprememb in pri njih aktivno sodelujejo z novimi idejami. Za uspešno transformacijo je potrebno ustvariti kulturo, ki temelji na toplini in kompetentnosti, zaposleni pa jo z veseljem živijo vsak dan.«

Sledila je interaktivna delavnica o vitkih rešitvah z digitalizacijo, ki sta jo vodila Miha Vedenik iz podjetja Lean rešitve d.o.o. in Mitja Gnezda iz ebm-papst Slovenija. Poudarila sta, da je vitka kultura podjetja možna le s povezanimi in celovitimi metodami, ki se med seboj ne smejo izključevati. Podala sta praktične primere in predstavila primer odprave zastoja s pomočjo virtualnih očal. Ob zaključku sta še poudarila, da je ljudi potrebno aktivno vključevati v procese, skupaj reševati težave in z njimi deliti uspehe.