Arhiv: Na srečanju generalnih direktorjev nacionalnih zbornic, včlanjenih v Eurochambres, o trenutnih in prihodnjih izzivih ter internacionalizaciji

Ljubljana, 8. oktober 2021 - GZS v času slovenskega predsedovanja Svetu EU gosti današnje virtualno srečanje generalnih direktorjev nacionalnih zbornic, včlanjenih v Eurochambres. Razpravljali so o trenutnih in prihodnjih izzivih, pa tudi o podpori internacionalizaciji podjetij.

Udeleženci srečanja so si izmenjali informacije o aktualnem dogajanju in aktivnostih, ki so širšega pomena za mrežo zbornic, pa tudi o prihodnjih izzivih in načrtih. Mag. Aleš Cantarutti, generalni direktor GZS, je uvodoma dejal, da je GZS ponosna biti članica Eurochambres, in »smo odprti do vseh predlogov, da še izboljšamo in okrepimo sodelovanje s partnerskimi zbornicami

Opozoril je na problematiko rastočih cene električne energije in plina, s katero se soočamo ne le v Sloveniji, ampak tudi drugod v EU. Povedal je, da je GZS ravno včeraj posredovala predsedniku Vlade RS in pristojnim ministrstvom poziv k nujnemu ukrepanju glede enormnih cen energentov. Cantarutti je izrazil prepričanje, da naj bi Vlada RS v času slovenskega predsedovanja Svetu EU prevzela iniciativo za oblikovanje skupnega dokumenta, kako nasloviti to problematiko na ravni EU.

Predstavniki zbornic so razpravljali tudi o pomenu internacionalizacije in spremenjenih razmerah podpore internacionalizaciji članov v času covida-19, pa tudi o daljnosežnih posledicah spremenjenih razmer na storitve, ki jih zbornice nudijo članom na tem področju. Kot je izpostavil Cantarutti, »aktivnosti zbornic na področju internacionalizacije po covid-19 zagotovo ne bodo več enake, kot so bile pred koronakrizo

Glavni izvršni direktor Eurochambres Ben Butters je komentiral, da se je sicer med covidom-19 »povečala količina digitalnih stikov, izgubili pa smo na kakovosti, saj je učinek teh stikov manjši, follow-up je šibkejši.« Tudi podjetja se soočajo z »utrujenostjo« nad online srečanji. Meni, da je sicer lahko prvi stik v digitalnem okolju, temu pa mora slediti fizični stik v realnem svetu. To je izziv, a hkrati tudi priložnost.

Udeleženci srečanja so si izmenjali tudi poglede o prihodnosti EU. Tudi v Sloveniji po besedah Cantaruttija poteka razprava o zeleni in digitalni tranziciji. Zbornice morajo v tem procesu igrati aktivno vlogo. Smiselna se mu zdi uskladitev stališč in pogledov evropskih zbornic kot predstavnikov gospodarstva.