Arhiv: GZS vabi na delavnico: Iz prakse za prakso

10. maj 2022, od 9.00 do 13.00 ure
    Delavnica v živo

Lokacija: GZS, dvorana G, medetaža

Na delavnici“IZ PRAKSE ZA PRAKSO”  boste spoznali kako poteka inšpekcijski postopek in kako ostanete samozavestni, ko vas obišče inšpektor.

Z vami bo svoje znanje in izkušnje iz prakse delila Andrejka Grlić, univ.dipl. pravnica in dolgoletna glavna tržna inšpektorica.

V prvem delu delavnice bo predavateljica predstavila potek inšpekcijskega postopka in na kaj mora biti odgovorna oseba še posebej pozorna. Odgovorjeno bo tudi na vedno prisotne dileme:

• ali se mora inšpektor najaviti
    • ali inšpekcijski postopek lahko poteka brez prisotnosti direktorja
    • ali podjetje lahko izve, kdo ga je prijavil
    • ali prisotna oseba mora podpisati zapisnik
    • kakšne so pravice in dolžnosti zavezanca v inšpekcijskem postopku
    • kakšna je razlika med upravnim in prekrškovnim ukrepanjem inšpektorja
    • roki s katerimi se zavezanci srečujejo v inšpekcijskem postopku (prekluzivni in instrukcijski roki) in posledice, če jih zamudijo
    • razlika med globo, opominom in opozorilom v prekrškovnem postopku
    • kaj je ½ globe
    • ali se je možno pritožiti na odločitev inšpektorja
    • ali se je možno pritožiti na delo inšpektorja (neprimeren odnos)
    • ali inšpekcije tudi svetujejo

V drugem delu bo predstavljenih nekaj pomembnejših področij, ki sodijo v pristojnost Tržnega inšpektorata in pojasnila kako postopati, da se izognete obisku (kaznovanju) inšpektorja

• Varstvo potrošnikov • razlika med zakonsko in prostovoljno garancijo, • kaj je stvarna napaka, • kaj »podaljšana garancija« • kaj mora narediti kupec in kaj podjetje v primeru reklamacije • kdaj se vključi inšpektor
    • kakšne napake trgovci naredijo že pri prvem stiku s potrošnikom – skozi praktične primere
    • nepoštene in agresivne poslovne prakse, kaj je to in kako se temu izogniti predno to inšpektor ugotovi
    • slovenski jezik
    • označevanje cen, vzorčenje proizvodov pri trgovcu, itd

Seveda pa bo čas tudi za vprašanja in odgovore.

Program seminarja

8.30 - 9.00 Prihod in registracija udeležencev
    9.00 - 11.00 Potek inšpekcijskega postopka
    11.00 - 11.30 Odmor s prigrizkom
    11.30 - 13.00 Področja tržnega inšpektorata in pojasnila kako postopati, da se izognete nevšečnostim
    13.00 Zaključek seminarja

Andrejka Grlić

Andrejka Grlić, univerzitetna diplomirana pravnica s 30 letnimi delovnimi izkušnjami. Na Tržnem inšpektoratu je bila zaposlena 24 let, od tega več kot 14 let, glavna tržna inšpektorica. V tem času je vzpostavila odlično sodelovanje z Gospodarsko zbornico Slovenije, Obrtno zbornico Slovenije, Obrtno Podjetniško zbornico Slovenije in drugimi poslovnimi združenji kot pomembnimi partnerji pri sprejemanju novih zakonov. Eno od vodil, ki jih je vedno zastopala je zavezanost k deregulaciji številnih področij in omogočanju tržnega gospodarstva. Od leta 2006 do 2020 je bila članica Inšpekcijskega sveta, katerega je dve leti tudi osebno vodila. Od leta 2006 do 2013, je vodila Odbor za pravno področje, poleg tega pa je bila tudi članica Odbora za merjenje učinkovitosti in kakovosti inšpekcijskih služb pri Inšpekcijskem svetu. Desetletje je izpraševalka na Upravni akademiji pri izpitih za inšpektorje. Že 20 let na povabilo EU Komisije sodeluje kot pravni ekspert v različnih projektih (varstvo potrošnikov, varnost in skladnost neživilskih proizvodov, varstvo intelektualne lastnine, pripravljam strategije razvoja inšpekcij in učinkovitega delovanja državne uprave, reorganizacije inšpekcij, itd) po državah Zahodnega Balkana, Turčiji, Libanonu, Egiptu in Ukrajini. Sodelovala je z OECD, kjer je imela odmevna predavanja o strategijah bodočega razvoja inšpekcij v Sloveniji in širše. Leta 2001 je opravila pedagoški in andragoški izpit na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani in od takrat kot predavateljica sodeluje pri predmetih s področja prava na različnih Višjih šolah. Kot gostujoča predavateljica predava tudi na Fakulteti za Upravo in Ekonomski fakulteti, kjer prenaša diplomantom izkušnje iz prakse. Širši javnosti je znana po svojih udeležbah na različnih okroglih mizah, v TV oddajah, kjer se vedno trudi na razumljiv in dostopen način predstaviti pravne vrzeli.

Za člane GZS je cena udeležbe na dogodku 149,00 evrov (+DDV), za nečlane pa 179,00€ evrov (+DDV).
    Račun za plačilo boste prejeli po končanem dogodku.

Dodatne informacije:
    Petja Orehek Jerman
    T: 01 5898 480
    E: petja.orehek.jerman@gzs.si

Rok za odjavo je najkasneje 3 dni pred dogodkom.
    V primeru, da se ne boste pravočasno odjavili vam bomo primorani zaračunati polno ceno seminarja. Odjavo lahko pošljete na e-naslov: petja.orehek.jerman@gzs.si