Zapri

Arhiv: Poročilo o izvajanju NEPN

Slovenija je večinoma uspešna pri izvajanju že sprejetih ukrepov, manj uspešna pa pri dodatnih ukrepih izvajanja Celovitega nacionalnega in podnebnega načrta (NEPN), kjer prihaja do zamud ter pomanjkanja potrebnih kadrovskih kapacitet.

Arhiv: V letu 2021 večja končna raba energije in manjša domača proizvodnja

Domača proizvodnja energije v Sloveniji je v letu 2021 znašala 143,0 PJ in je bila za 7 % manjša kot v letu 2020. Največji delež predstavlja jedrska energija s 44 %, sledijo obnovljivi viri energije (skupaj s hidroenergijo) z 35 % in energija iz trdnih goriv (premog) z 21 %. Z domačimi viri energije je Slovenija zadovoljila 52,7 % potreb po energiji, preostala potrebna količina je bila zagotovljena iz uvoza.

Arhiv: Statistični urad Republike Slovenije je na svojih spletnih straneh objavil nove statistične podatke na temo okolja in energije

19.–27. november, evropski teden zmanjševanja odpadkov Slogan letošnjega evropskega tedna zmanjševanja odpadkov je Tekstilni odpadki so iz mode. V Evropi je tekstilna industrija poleg živilske industrije, gospodinjstev in prometa med največjimi onesnaževalci okolja. V Sloveniji je leta 2021 nastalo okoli 10.000 ton odpadkov iz tekstila. http://www.stat.si/StatWeb/News/Index/10665 Nastalo več odpadkov (brez mineralnih) na prebivalca kot leto prej Lani je v Sloveniji nastalo več kot tono in pol vseh odpadkov (brez mineralnih) na prebivalca. V primerjavi z letom prej je bilo obdelanih 20 kg manj odpadkov (brez mineralnih) na prebivalca, stopnja recikliranja vseh vrst odpadkov (brez mineralnih) pa je bila nižja za 3 odstotne točke. http://www.stat.si/StatWeb/News/Index/10708 Vrednost proizvodnje okoljskega blaga in storitev v 2020 nekoliko višja kot leto prej Sektor okoljskega blaga in storitev je v 2020 zaposloval 30.624 polnovrednih delovnih moči ter proizvedel za 2,03 milijarde EUR okoljskega blaga in storitev. http://www.stat.si/StatWeb/News/Index/10678 Skupna vrednost izdatkov države za varstvo okolja nekoliko višja kot leto prej Skupna vrednost izdatkov države za varstvo okolja je v letu 2020 znašala 294,98 milijona EUR oz. za 8,6 % več kot leto prej. http://www.stat.si/StatWeb/News/Index/10653

Arhiv: Skupna izjava uvoznikov in izvoznikov energije o zmanjšanju emisij toplogrednih plinov iz fosilnih goriv

Združene države Amerike, Evropska unija, Japonska, Kanada, Norveška, Singapur in Združeno kraljestvo so se zavezali hitremu ukrepanju za reševanje dvojne krize v zvezi s podnebjem in energetsko varnostjo, s katero se sooča svet.

Arhiv: Zaključki podnebne konference COP27

20. novembra se je v Sharm El-Sheikhu v Egiptu končala 27. Konferenca pogodbenic Okvirne konvencije Združenih narodov o spremembi podnebja – t.i. COP27. Ustanovljen je bil sklad za pomoč državam v razvoju za naslavljanje izgub in škod, ki se nanašajo na negativne in pogosto nepovratne posledice antropogeno povzročenih podnebnih sprememb. Pogodbenice so uspele doseči tudi dogovor o podlagah za implementacijo delovnega programa za blaženje, katerega cilj je nujno povečanje ambicij in implementacije na področju blaženja v tem kritičnem desetletju. Program bo deloval najmanj do leta 2026, ko se bodo pogodbenice lahko dogovorile o podaljšanju njegovega delovanja. Države pogodbenice so pozvale k reformi delovanja mednarodnih razvojnih bank in drugih finančnih institucij, da se njihovo financiranje uskladi s cilji Pariškega sporazuma.

Arhiv: Tehnična pravila za pripravo prostorskih aktov v digitalni obliki

Ministrstvo za okolje in prostor je izdalo Tehnična pravila za pripravo prostorskih aktov v digitalni obliki. Tehnična pravila določajo digitalno obliko ter način priprave gradiva za vodenje in izmenjavo podatkov v okviru prostorskega informacijskega sistema ter načine povezovanja teh podatkov z drugimi zbirkami podatkov. Uporabljati se začnejo s 1. januarjem 2023.

Arhiv: Digitalizacija nepremičninskih evidenc in poslovanja

Osnovni namen eProstora je pospešiti in izboljšati procese na področjih urejanja prostora, graditve objektov in upravljanja nepremičnin. Rešitve bodo optimizirale procese prostorskega načrtovanja, graditve objektov in upravljanja z nepremičninami, kar je podlaga za elektronsko poslovanje v postopkih pridobitve gradbenega dovoljenja (eGraditev), priprave prostorskih aktov (ePlan) in evidentiranja nepremičnin. Digitalna preobrazba na področju okolja in prostora je eden ključnih predpogojev za doseganje trajnostnih ciljev zelenega dogovora.

Arhiv: Ugotovitve akcije nadzora nad gradbenimi proizvodi

Gradbena inšpekcija je v letu 2022 opravila koordinirano akcijo v zvezi z nadzorom nad vgrajevanjem gradbenih proizvodov. Cilj akcije je bil ugotoviti, ali izvajalec gradbenih del dobavlja in vgrajuje izključno gradbene proizvode, ki ustrezajo nameravani uporabi in ki so bili dani v promet v skladu s predpisi za dajanje gradbenih proizvodov v promet in je njihova skladnost potrjena z ustreznimi listinami o skladnosti.

Arhiv: Nadzor nad tokom predelave odpadkov v rudniških prostorih

Nadzor je bil opravljen pri trinajstih izvajalcih, ki imajo pridobljeno okoljevarstveno dovoljenje (OVD), da na območjih kamnolomov in gramoznic vršijo predelavo odpadkov. V petih primerih kršitve niso bile ugotovljene, v šestih so inšpektorji ugotovili kršitve oziroma neskladnosti, dva postopka pa še nista zaključena.

Arhiv: EU-Ministri za energijo so se dogovorili o skupnih nakupih plina

V Bruslju se je zaključilo četrto izredno srečanje ministrov za energijo, ki ga je med češkim predsedovanjem sklical minister za industrijo in trgovino Jozef Síkela. Ministri so razpravljali o nujnih ukrepih, ki bodo pomagali zagotoviti manjkajočo dobavo plina na trg Evropske unije (EU) in tako prispevali k stabilizaciji cen energije. Ministri so se tudi odločili, da bodo pospešili uvajanje energije iz obnovljivih virov.