Mlekarne v Sloveniji si želijo več ekološkega mleka

GZS - Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij je 13. oktobra 2021 pripravila Mlekarsko konferenco, na kateri so predstavili stanje na mlečnem trgu, trenutne in prihodnje izzive mlekarskega sektorja ter potenciale za pridelavo ekološkega mleka v Sloveniji. Interes za odkup ekološkega mleka s strani mlekarn obstaja, povečuje se tudi povpraševanje po ekološkem mleku in mlečnih izdelkih pri potrošnikih. Imamo dober potencial za povečanje ekološke prireje mleka. Skupna naloga vseh je spodbuditi prirejo ekološkega mleka, ki danes predstavlja le dober odstotek celotne prireje mleka v Sloveniji. To pa zahteva učinkovito delovanje in organiziranost celotne verige začenši z znanjem in tehnologijami, njihovega prenosa na razvojne kmetije, da jih spodbudimo v ekološko prirejo mleka, s ciljem, da se zagotovijo večje količine. Potrebujemo investicije v tehnološke prilagoditve v mlekarnah in učinkovite marketinške aktivnosti do potrošnika.

Izjava za javnost

Predstavitve in video posnetki so dostopni spodaj:

Aktualni fokus mlekarske panoge

• Tomaž Žnidarič, predsednik Sekcije za mlekarstvo pri GZS - Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij

Mlekarska veriga v Sloveniji: stanje, izzivi in prihodnost

• dr. Aleš Kuhar, agrarni ekonomist

Evropski mlekarski sektor in Zeleni dogovor

• Hélène Simonin, direktorica za hrano, okolje in zdravje pri EDA (European Dairy Association)

Potenciali pridelave ekološkega mleka v Sloveniji

• Johann Kreschischnig, predsednik BIO Austria Koroška: Ekološko mlekarstvo v Avstriji

• Sandra Turnšek, direktorica Kele&Kele, Mlekarna Krepko: Pridelava in predelava ekološkega mleka v Sloveniji

• Okrogla miza: