Gospodarska zbornica Slovenije - Poslovni tednik

Izredna številka, 20. marec 2020

Ukrepi na davčnem področju za blažitev posledic koronavirusa

Podjetja lahko zaprosijo za odlog plačila davka, akontacije davka in davčnega odtegljaja (ne velja za prispevke za socialno varnost) za čas do dveh let, zaradi izgube sposobnosti pridobivanja prihodkov zaradi epidemije virusa COVID-19. V tem času ne tečejo obresti. Delodajalci, ki zaradi pandemije koronavirusa ne morejo zagotavljati dela vsaj 30 odstotkom zaposlenim hkrati, jih bodo lahko napotili na začasno čakanje na delo za največ 3 mesece. V času čakanja bodo prejemali 80 odstotkov nadomestila plače, pri čemer bodo delodajalci zagotovili 60 odstotkov tega plačila, država pa 40 odstotkov. Do 80 odstotkov nadomestila plače bodo upravičeni tudi delavci, ki bodo morali biti po odločbi ministra za zdravje v karanteni, bo pa v tem primeru plačilo v celoti krila država.

Sprejet zakon o interventnih ukrepih na področju plač in prispevkov

Zakon uvaja možnost delnega povračila nadomestila plače v primeru začasnega čakanja na delo, povračilo celotnega nadomestila plače v primeru individualno odrejene karantene in odlog plačila prispevkov za samozaposlene. Navodila in obrazci bodo objavljeni na spletni strani Zavoda RS za zaposlovanje.

Poslovni nasveti v času koronavirusa

Odgovore na vaša vprašanja s področja delovne zakonodaje, likvidnosti in financ, pa tudi splošne poslovne nasvete in informacije objavljamo vse na enem mestu ... Kako je s povračilom stroškov za prevoz na delo delavcem zaradi ukinitve javnega prevoza? Kako ravnati, ko se delavec ob odreditvi dela od doma ne ravna po prejetih navodilih in tudi ne poroča o svojem delu? ...

O poslovni komunikaciji v času ranljivosti

Dnevi, ko se je življenje in s tem tudi gospodarstvo v veliki meri ustavilo, so lahko namenjeni marsičemu. Zagotovo se ukvarjate z vprašanji v zvezi s poslovanjem, prodajo, proizvodnjo, z bodočim razvojem dogodkov ... Predlagamo pa razmislek tudi o kakovosti komunikacije v vaših podjetjih, med vašimi zaposlenimi, o kakovosti komunikacije s poslovnimi partnerji, naročniki, strankami. V sodelovanju z Inštitutom Stopinje smo pripravili niz treh webinarjev, v katerih vas bo mag. Martin Lisec spodbudil k analizi in k aktivnemu načrtovanju vaše dejavnosti na področju poslovne komunikacije.

Ne zamudite prvega z naslovom ČAS RANLJIVOSTI - KAKOVOST MOJE POSLOVNE KOMUNIKACIJE. Pozornost bomo usmerili na kakovost komunikacije v delovnih okoljih, na komunikacijske  veščine in na način upravljanja s konfliktnimi situacijami, s katerimi se srečujete pri svojem delu. Naredili boste bilanco kakovosti vaše poslovne komunikacije.

Do webinarja dostopate tu od ponedeljka, 23. marca, 10. ure.

Več o webinarju

Skupna izjava vodstev koroških družb: zdravje in varnost zaposlenih ter dolgoročna ohranitev delovnih mest sta naši prednostni nalogi

Ob tem, ko se koronavirus (COVID-19) širi po vsem svetu in Sloveniji, sta naša glavna skrb zdravje in varnost sodelavcev in dolgoročna ohranitev delovnih mest. To lahko zagotovimo le tako, da tudi v teh okoliščinah za svoje kupce ostanemo zanesljiv partner, dokler nam bodo razmere to omogočale. Naše delovanje je tudi skladno s priporočilom ministra za gospodarstvo z dne 17. 3. 2020, ki pravi, da ustavljanje proizvodnje ni smiselno tam, kjer so delodajalci sprejeli ustrezne ukrepe za preprečevanje širjenja okužbe.

Slovenska IKT-podjetja ponujajo brezplačna orodja za delo na daljavo

Stopnjevanje razmer zaradi koronavirusa nas je prisililo v »digitalni« načini dela. K pomoči gospodarstvu je svoje člane pozvalo Združenje za informatiko in telekomunikacije pri GZS. Prva IKT-podjetja so se zato že odločila, da ostalemu gospodarstvu pri tem priskočijo na pomoč z brezplačnimi orodji in storitvami za delo na daljavo, ki jih lahko uporabite v teh razmerah. Izkoristite digitalno solidarnost članov Združenja za informatiko in telekomunikacije, omogočite delo od doma v maksimalni možni meri in s tem pomagate k umiritvi razmer. Podatki se sproti osvežujejo.

Poznate koga, ki bi ga vsebine
Poslovnega tednika tudi zanimale?

Prijavi se lahko tukaj