Gospodarska zbornica Slovenije - Poslovni tednik

Izredna številka, 3. april 2020

#PKP1 – rešilni obroč s pomanjkljivostmi

Na Gospodarski zbornici Slovenije pozdravljamo včerajšnji sprejem prvega paketa interventne zakonodaje, ki je bil težko pričakovan in prinaša nekatere nujne rešitve. To bo v določeni meri olajšalo skoraj nevzdržno situacijo, v kateri se je znašla večina mikro, malih, srednjih in velikih podjetij ter samostojnih podjetnikov. Obžalujemo, da #PKP1 ni bil dopolnjen s predlogi iz gospodarstva, saj bodo nekatere odločitve gospodarstvu po nepotrebnem povzročile nove probleme. Pričakujemo, da bo Vlada RS, kot je potrdil premier na zadnjem srečanju s predstavniki gospodarskih organizacij, te predloge gospodarstva upoštevala v naslednjem koraku, v drugem velikem zakonodajnem paketu.

Promo

Obvestilo na mejnih prehodih za slovenske in tuje državljane, ki se v Slovenijo vračajo iz tujine*

(Ukrep velja od 4. aprila 2020 od 6. ure zjutraj)
*Navodilo ne velja za delovne migrante in osebe, ki opravljajo prevoz blaga v Republiko Slovenijo ali so v tranzitu, ter osebe, ki potujejo čez Republiko Slovenijo v drugo državo v istem dnevu. Navodilo velja za delavce, ki prehajajo mejo zaradi sezonskega opravljanja del. Navodilo se nanaša na cestne in železniške mejne prehode, pa tudi za letališče in pristanišče.
V Sloveniji je po vrnitvi iz tujine za zdrave osebe zaradi morebitne okužbe z novim koronavirusom odrejena karantena, za osebe z bolezenskimi znaki okužbe z novim koronavirusom pa izolacija.

Dnevni migranti iz Hrvaške – e-prepustnica ne velja za Dolenjsko in Belo krajino

Hrvaški državljani, ki so zaposleni izven matične občine prebivališča, morajo za prihod na delo pridobiti e-prepustnico. Ukrep velja tudi za hrvaške delavce, ki so zaposleni v Sloveniji. Slovenska podjetja, ki zaposlujejo dnevne migrante iz Hrvaške, naj svojim zaposlenim izdajo potrdilo o zaposlitvi, na podlagi katerega dnevni migrant zaprosi krizni štab (»stožer«) za izdajo e-prepustnice. E-prepustnica pa ne velja za Dolenjsko in Belo krajino. Vsi dnevni migranti, ki gredo čez MMP Metlika in Vinica, gredo v 14 dnevno karanteno. Več informacij o stanju in ukrepih po državah si oglejte na povezavi, kjer spremljamo 30 držav in 3 vsebinska področja (odzivi podjetij, sejmi in promet).

Povračilo nadomestila plače delavcem na začasnem čakanju na delo in zaradi odsotnosti iz razloga višje sile

Včeraj sprejeti Zakon o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije COVID-19 in omilitev njenih posledic za državljane in gospodarstvo (v veljavo stopi dan po objavi v Uradnem listu RS), bo omogočal povračilo nadomestila za delavce, ki ste jih napotili na začasno čakanje na delo od 13. marca 2020 dalje. Tudi vloge, ki bodo vložene za delavce, napotene na začasno čakanje na delo od 13. marca 2020 dalje, bodo pravočasne, če jih boste vložili v roku osem dni od uveljavitve ZIUEOP. Prosimo, da spremljate dejanski datum uveljavitve zakona. Vse vloge za povračilo nadomestila za delavce, napotene na začasno čakanje na delo, ki bodo oddane po Zakonu o interventnih ukrepih na področju plač in prispevkov (Uradni list št. 36/2020) do uveljavitve ZIUZEOP, bodo obravnavane po ZIUZEOP. Po uveljavitvi ZIUZEOP bo ZRSZ na portalu za delodajalce omogočil vlaganje vlog za povračilo nadomestila za delavce, ki zaradi višje sile ne morejo opravljati dela.

Poslovni nasveti v času koronavirusa

Preberite odgovore na najpogostejša vprašanja s področja delovne zakonodaje, likvidnosti in financ, pa tudi splošne poslovne nasvete in informacije …

Kako preko razpisov priti do sredstev

Kako v trenutni situaciji preko razpisov priti do sredstev? Kakšno je aktualno stanje razpisov za podjetnike? Katere so novosti, spremembe, pričakovanja na področju nepovratnih sredstev ter ugodnih kreditov? Ali si upate pomeriti z evropskimi podjetji v Bruslju? V kolikor ste zamudili včerajšnji webinar Martine Anderlič in Ane Kovačič iz podjetja TIKO pro, vabljeni k ogledu posnetka.

Poznate še koga, ki bi ga vsebine
Poslovnega tednika zanimale?

Prijavi se lahko tukaj