Gospodarska zbornica Slovenije - Poslovni tednik

Izredna številka, 16. april 2020

Podjetja pozivajo k hitrosti, dostopnosti in enostavnosti ukrepov za podporo gospodarstva in ponovnega zagona Slovenije

Število brezposelnih je bilo v torek za 9.589 oseb višje kot v istem obdobju lani. Sredi marca je bilo za 3.031 manj kot v istem času lani. Tudi zato smo predstavniki Gospodarskega kroga – Gospodarska zbornica Slovenije, Združenje Manager, SBC - Klub slovenskih podjetnikov, AmCham Slovenija, Slovensko-nemška gospodarska zbornica in Britansko-slovenska gospodarska zbornica - na današnji spletni novinarski konferenci predstavili usmeritve Vladi RS in predloge ukrepov za izboljšanje pogojev poslovanja v času kriznih razmer in za zajezitev posledic pandemije COVID-19. Izpostavljamo hitrost, dostopnost in enostavnost ukrepov, krepitev likvidnosti, prožnost trga dela in ponovno vzpostavitev delovanja državnih uradov in sodišč.

Promo

Nadomestila plač v breme ZZZS in izvajanje ZIUZEOP

Na podlagi določb 56. člena ZIUZEOP se nadomestila plač med začasno nezmožnostjo za delo zaradi bolezni, poškodbe izven dela, poškodbe po tretji osebi izven dela, poškodbe pri delu ali poklicne bolezni, ki so sicer bremenila delodajalce zasebnega sektorja in samostojne zavezance (za prvih 30 delovnih dni) od vključno 11.4.2020 do 31.5.2020 obračunajo v breme ZZZS. Vse informacije glede zadržanosti od dela in uveljavljanja nadomestila plače v zvezi z epidemijo COVID-19, vključno z izvajanjem 56. člena ZIUZEOP, najdete na spletni strani ZZZS na tej povezavi. Na povezavi sta objavljeni navodili za delodajalce zasebnega sektorja in samostojne zavezance, kjer so podrobno opisani postopki vložitve zahtevkov za refundacije za delavce pri delodajalcih zasebnega sektorja in zahtevkov za samostojne zavezance.

Omejitve pri napotitvah delavcev v Nemčijo

Podjetja, ki načrtujejo opravljanje storitev v Nemčiji, opozarjamo, da za nedržavljane Nemčije veljajo strogi ukrepi glede prihoda in bivanja v Nemčiji. Na splošno ODSVETUJEJO vse nenujne prihode. Ukrepi so začeli veljati 16.3. za en mesec, sedaj pa je veljavnost podaljšana za 20 dni in dodana še 14-dnevna karantena za vse prihajajoče iz tujine.

Poslovni nasveti v času koronavirusa

Odgovori na najpogostejša vprašanja s področja delovnopravne zakonodaje, likvidnosti in financ, informacije o razmerah in poslovanju s posameznimi državi ... To in še mnogo več na spletni strani Poslovni nasveti v času koronavirusa.

Poznate še koga, ki bi ga vsebine
Poslovnega tednika zanimale?

Prijavi se lahko tukaj