Gospodarska zbornica Slovenije - Poslovni tednik

Izredna številka, 20. oktober 2020 

Pismo predsednika GZS Boštjana Gorjupa

Spoštovani člani,

Ob že drugi razglasitvi epidemije v tem letu se kot posamezniki in kot podjetja soočamo z novimi omejitvami. Hkrati pa sedanjo situacijo razumemo kot priložnost za preboj agilnih podjetij, med katerimi je veliko slovenskih, in s tem za lažje zmanjšanje razvojnega zaostanka za zahodno Evropo - kar je naš strateški cilj v iniciativi Slovenia 5.0.

Gospodarstvo je v prvem valu, in tako bo tudi v tem drugem valu, dokazalo visoko stopnjo prilagodljivosti in odpornosti. S preventivnimi varnostnimi ukrepi, opredelitvijo kurativnih protokolov, nabavo ustrezne opreme in zaščitnih pripomočkov ter predvsem z veliko mero potrpljenja, medsebojnega spoštovanja in občutka odgovornosti smo in bomo še naprej skrbeli za dobrobit naših sodelavcev in podjetij.

V zaostrenih epidemioloških razmerah je jasno, da je zdravje najpomembnejše. Zato razumemo in sprejemamo številne ukrepe vlade, a pri tem izpostavljamo, da morajo biti ukrepi, ki posegajo tudi na poslovno področje, življenjski, ciljno usmerjeni in sorazmerni - vse s ciljem, da se zdravstvena kriza ne bi prelila tudi v globoko ekonomsko in socialno krizo.

Z vsemi dosedanjimi protikoronskimi zakonodajnimi paketi je država ublažila negativne gospodarske posledice. Kljub temu smo v času prvega vala bolezni covid-19 v Sloveniji izgubili 11.000 delovnih mest. Sedaj se soočamo z novimi omejevalnimi ukrepi, ki ponovno otežujejo poslovanje številnim dejavnostim, še posebej tistim, kjer je fizični stik s potrošniki neizbežen.

Pričakujemo, da bo Vlada tudi v prihajajočih mesecih z različnimi oblikami podpornih ukrepov in pomoči preprečila rast brezposelnosti in ohranitev vitalnega dela gospodarstva. Gospodarski minister je pred dnevi napovedal, da bo, če bo treba, Vlada za blažitev posledic novih omejitev pripravila tudi 6. protikoronski paket.Le tako bo mogoče zagotoviti, da po epidemiji sledi čim hitrejše okrevanje rasti in dvig konkurenčnosti.

Na Gospodarski zbornici Slovenije si že sedaj prizadevamo za sprejem #PKP6, saj je potrebno izboljšati likvidnostno shemo, zamrzniti dvig minimalne plače, olajšati zagon investicij v podjetjih, omogočiti pozavarovanje terjatev v Sloveniji, pomagati z ukrepi najbolj prizadetim podjetjem …

Spomladi smo na GZS pripravili posebno spletno stran Poslovne informacije v času koronavirusa, kjer so objavljene aktualne informacije glede ukrepov na področju delovnopravne zakonodaje, ki jih lahko koristite, ukrepov, ki so na voljo s področja financ in likvidnosti, pa tudi splošne poslovne informacije, vključno z veljavnimi omejitvami. V zadnjih treh mesecih smo tesno sodelovali z NIJZ, Kliničnim inštitutom za medicino dela, prometa in športa ter Ministrstvom za zdravje, kar je prineslo številne koristne napotke delodajalcem v obliki dokumentov, video prispevkov dobrih praks podjetij, webinarja itd. na temo preprečevanja nevarnosti covid-19 v delovnem okolju. Vrsto uporabnih informacij si lahko ogledate na naši spletni strani, pa tudi neposredno na spletni strani Kliničnega inštituta Čili za delo.

Ob tem predlagamo, da si, v kolikor še niste, na mobilni telefon naložite mobilno aplikacijo  #OstaniZdrav. Na ta način lahko vsak izmed nas prispeva delček k obvladovanju širjenja virusa ter varovanju zdravja nas samih, naših bližnjih in celotne družbe.

Ostanimo solidarni in odgovorni drug do drugega tudi v prihodnje. Skupaj zmoremo!


Boštjan Gorjup
Predsednik Gospodarske zbornice Slovenije


Pismo gospodarskega ministra Zdravka Počivalška

Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek je včeraj naslovil pismo na zaposlene v gospodarstvu. Med drugim je zapisal, "da je slovensko gospodarstvo vse od izbruha epidemije sredi marca zgled odgovornega ravnanja. V podjetjih, od najmanjših do največjih, ste se na nove razmere odzvali hitro, zanesljivo in učinkovito." Pismo je objavljeno na spodnji povezavi.

Pismo gospodarskega ministra