Gospodarska zbornica Slovenije

Spoštovani člani, dragi kolegi in kolegice,

Na GZS zelo pozorno spremljamo razmere in informacije, marsikatero dobimo tudi od vas (hvala!), objavljamo na spletni strani gzs.si/koronavirus, od danes tudi v video obliki, ko na vaša vprašanja odgovarjajo pristojni in strokovnjaki.

Že ves teden smo dnevno v kontaktu z različnimi ministrstvi, tudi prihajajočimi ministri, in institucijami. Ključna cilja sta ohranitev pretočnosti mej za tovor in dogovor o pomoči podjetjem, ki bo omogočil gospodarsko preživetje v teh razmerah.

Konkretno smo angažirani:

  • Preverjamo informacije in pridobivamo pojasnila, kako razumeti in izvajati nove ukrepe, kot npr.: kakšno je stanje na mejah; ali je do varovanja otrok upravičen en ali oba starša; do katerega leta starosti otroka je varovanje nujno; ali se bo podaljšal rok za oddajo letnih poročil; ali je mogoče uveljaviti pojem višje sile …
  • Sodelujemo pri nastajanju interventne zakonodaje, namenjene trgu dela, in zahtevamo dopolnitve, ki bi podjetjem olajšale prilagajanje na krizne razmere.
  • Blizu 600 podjetij se je odzvalo na anketo o prvih učinkih krize zaradi koronavirusa: v tem tednu je upad prihodkov za več kot 10% občutilo že 65% anketiranih, težave pa zaznavajo na vseh področjih – od motenj v logistiki, financiranju in zaposlenosti.
  • V naslednjem tednu bomo objavili analitske scenarije vpliva koronavirusa na slovenski BDP.
  • Pripravljamo celovit pregled predlogov gospodarstva vladi. Vaše nam posredujete na info@gzs.si.

Kaj lahko naredite vi:

  • V kolikor v vašem podjetju niste ustanovili kriznega štaba, ga dajte.
  • Na gzs.si/koronavirus najdete koristne nasvete, kako se prilagoditi. Posredujete nam svoje ukrepe, da jih bomo lahko delili z drugimi. V teh razmerah ni podjetja, ki ne bi bilo prizadeto, zato tudi deljenje vaše prakse ne bo negativno vplivalo na podobo podjetja. Prej obratno.
  • Posredujte nam vaše predloge za reševanje razmer.

Podpiramo vlado pri odločnem spopadu z zajezitvijo epidemije, saj gre za zaščito življenj prebivalcev. Hkrati pa je nujno, da ukrepi ne povzročijo nepopravljivo škodo. Dogovarjamo se za nujen sestanek s predsednikom vlade in pristojnimi ministrstvi takoj po zaprisegi, predvidoma še ta vikend ali v prvih dneh naslednjega tedna, da skupaj sprejmemo ukrepe, ki bodo preprečili zaustavitev gospodarskih tokov.

Razmere se spreminjajo iz ure v uro, zato spremljajte GZS obvestila še naprej.

Sonja Šmuc