S Katalogom živil hitreje do javnega naročila


Sporočilo za medije

 

Gornja Radgona, 31.8.2023; Katalog živil za javno naročanje, njegova uporaba in izvajanje v praksi je bilo v ospredju posveta, ki ga je GZS – Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij danes organizirala na sejmu AGRA. Katalog omogoča ponudnikom, da izpostavijo svoje izdelke na enem mestu in se skupaj z javnimi zavodi vključijo v digitalizacijo postopka javnega naročanja živil, ter s tem bistveno zmanjšajo stroške dela. Gre za enostavno in uporabno orodje v sistemu javnega naročanja živil.

 

Poleg predstavitve Kataloga živil za javno naročanje v dinamičnem nabavnem sistemu so udeleženci posveta prisluhnili še drugim aktualnim prehranskim temam ter se seznanili z aktivnostmi na področju spodbujanja uživanja polnozrnatih izdelkov.Dogodek je potekal v okviru programa Odloči se za POLNOZRNATO, ki je sofinanciran s strani Ministrstva za zdravje.


GZS – Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij s Katalogom živil za javno naročanje uvaja inovativne pristope, ki ponujajo številne prednosti vsem deležnikom agroživilske verige in pomagajo javnemu sektorju pri javnem naročanju živil.


Ponudnikom živilskih proizvodov in kmetijskih pridelkov, kot so živilska podjetja, zadruge, kmetije in različni trgovci, aplikacija omogoča transparentno predstavitev njihove ponudbe izdelkov. Izdelki v katalogu vsebujejo vse relevantne podatke, ki jih javni zavodi potrebujejo pri nadaljnjih postopkih vodenja materialnega knjigovodstva, prehranskega vrednotenja jedilnikov in pri pripravi obrokov v lastnih kuhinjah. Podatki, ki jih ponudniki vnašajo pod posamezne vnaprej opredeljene tipe izdelkov, nadomeščajo dosedanje specifikacije živil, so vezani na informacije o sestavi živil, količinah, primarnem individualnem ali večjem skupnem pakiranju ter rinfuzi, hranilni vrednosti živil in morebitni prisotnosti alergenov v sledovih. Vsebujejo tudi nekatere druge informacije, ki so potrebne in se kasneje izvozijo v predračune, za prijavo na posamezne objavljene sklope.  


Naročnikom živil v okviru postopka javnega naročanja aplikacija nudi analizo trga, omogoča podroben pregled ponudbe živil oziroma tipov izdelkov ter s kalkulatorjem ves čas spremlja zakonodajno minimalne opredeljene odstotke zahtevanih živil. Gre za 12% količin ekoloških živil in 20% količin živil certificiranih po drugih nacionalnih in evropskih shemah kakovosti. S pomočjo tipov izdelkov lahko naročnik oblikuje sklope znotraj posameznih kategorij (mleko in mlečni izdelki, meso in mesni izdelki, kruh in pekovsko pecivo…). Želene tipe izdelkov naročnik išče preko filtrov za ekološka živila, živila certificirana po drugih shemah kakovosti, živila izboljšane hranilne sestave, živila brez posameznih alergenov (brez glutena, laktoze…) in tako oblikuje želene sklope tudi za dietna živila.  


Trenutno katalog vsebuje že skoraj 6.500 različnih izdelkov vpisanih s strani ponudnikov od katerih je  64 podjetij, 171 kmetij in 19 zadrug. GZS – Zbornice kmetijskih in živilskih podjetij skrbi za usposabljanje uporabnikov ter tehnično podporo, občinam pomaga pri skupni nabavi javnih zavodov, aplikacijo pa tudi nadgrajuje v skladu z aktualnimi potrebami.


Na posvetu je bil predstavljen dober primer sodelovanja z Mestno občino Kranj, ki že dve leti skupaj z izbrano odvetniško pisarno spodbuja javne zavode v občini k dinamičnemu nabavnemu sistemu naročanja živil z vključitvijo lokalnih ponudnikov.


Danes aplikacijo uporabljajo številni javni zavodi, ki s tem prihranijo ogromno časa in stroškov, sočasno pa zagotavljajo redno oskrbo s kakovostno slovensko hrano.


Več o katalogu živil za javno naročanje na https://www.katalogzivil.si/.


Fotografije z dogodka: fotografija 1, fotografija 2 in fotografija 3.  


Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij pri GZS


Dodatne informacije: Mag. Anita Jakuš, anita.jakus@gzs.si; 041 791 224

Program sofinancira Ministrstvo za zdravje RS.