Gospodarska zbornica Slovenije

PREDSTAVLJENI NAJNOVEJŠI PROJEKTI IN REZULTATI RAZISKAV NA PODROČJU TRAJNOSTNE PRIDELAVE HRANE

 

Sporočilo za medije

 

Gornja Radgona, 30. avgust 2023: Na sejmu AGRA je potekalo že tradicionalno srečanje partnerjev SRIP HRANA, ki ga je organizirala GZS – Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij. V okviru srečanja so predstavniki raziskovalnih inštitucij in podjetij predstavili raziskave in najnovejše rezultate na področju trajnostne pridelave hrane.

 

Devet partnerskih organizacij in podjetij je v 15 predstavitvah predstavilo implementiranje akcijskega načrta SRIP HRANA na izbranih prednostnih področjih. Izpostavljene so bile raziskave in najnovejši rezultati na področjih, kot so kakovost jabolk, določanje virusov pri rastlinah in njihova eliminacija, možnosti semenarjenja in nove tehnike žlahtnjenja rastlin. Govorili so tudi o digitalizaciji podatkovnih zbirk, aktivnem primeru občanskega raziskovanja, avtomatizaciji namakanja in namakalnih sistemih v Sloveniji. Predstavitve so vključevale projekte s področja oljčnih tropin kot izboljševalk tal, promocije inovativnih fermentiranih živil, lokalne samooskrbe in zelenega podjetništva.


Strateško razvojno-inovacijsko partnerstvo s področja trajnostne pridelave hrane (SRIP HRANA) je od leta 2015 opredeljeno kot eno izmed 9 oz. 10 nacionalnih strateških razvojno-inovacijskih prioritet, v okviru katerih spodbujamo razvojno sodelovanje med ključnimi inovacijskimi deležniki. Partnerstvo deležnikom med drugim omogoča tudi črpanje evropskih sredstev iz kohezijske ovojnice, enakopravno vključevanje v evropske razvojne platforme ter kandidiranje na obsežnih evropskih razvojnih razpisih.


V uvodu so bile predstavljene aktivnosti preteklega leta po posameznih področjih akcijskega načrta SRIP HRANA, ki ga koordinira GZS-Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij.

 

Fotografije z dogodka: fotografija 1 in fotografija 2.


Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij pri GZS


Dodatne informacije: Mag. Anita Jakuš, anita.jakus@gzs.si; 041 791 224


Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.