Zbornica komunalnega gospodarstva

Certifikat Voda iz pipe novim 21 okoljsko osveščenim organizacijam

Na drugi podelitvi certifikata Voda iz pipe, ki je potekala 5. novembra 2019 na Gospodarski zbornici Slovenije, je 21 slovenskih okoljsko osveščenih organizacij pridobilo certifikat Voda iz pipe, ki ga podeljuje Zbornica komunalnega gospodarstva. S tem so se pridružili prvim organizacijam v Sloveniji, ki so s certifikatom izkazale svoja prizadevanja za zmanjšanje porabe plastike in spodbujanje pitja vode iz pipe kot dragocenega bogastva, ki je v Sloveniji v ustavo zapisano kot temeljna človekova pravica.

Slovenija ima številne vodne vire ter se po količini in kakovosti vode uvršča v sam evropski vrh. Kljub temu da imamo v Sloveniji privilegij zdrave in kakovostne pitne vode iz pipe, ki jo zagotavljajo slovenska komunalna podjetja, številni posamezniki prednostno posegajo po predpakirani vodi, torej po vodi v plastenkah in drugi embalaži, ki okolje obremenjuje veliko bolj kot voda iz pipe.

Zbornica komunalnega gospodarstva pri Gospodarski zbornici Slovenije je letos okoljsko osveščenim organizacijam pričela podeljevati certifikat »Voda iz pipe«, s katerim organizacije izkazujejo, da v svojih prostorih in na dogodkih, ki jih organizirajo, ponujajo pitno vodo iz pipe in k njenemu pitju spodbujajo tudi zaposlene, partnerje in ostale deležnike. S tem širijo zavedanje, da je pitje pitne vode iz pipe bolj zdravo in okolju prijaznejše kot poseganje po predpakirani vodi, prispevajo k zmanjševanju količine odpadkov in ogljičnega odtisa ter prispevajo k zdravju in dobrobiti zaposlenih. Certifikat lahko pridobijo vse družbeno odgovorne organizacije, od javnih in zasebnih podjetij do združenj in nevladnih organizacij, izobraževalnih in kulturnih ustanov ter vseh drugih organizacij, ki si prizadevajo za skrb za zaposlene in okolje.

K CERTIFIKATU PRISTOPILE JAVNE IN ZASEBNE ORGANIZACIJE

Na drugi  podelitvi certifikata Voda iz pipe, ki je potekala 5. novembra 2019 na Gospodarski zbornici Slovenije, so predstavniki organizacij podpisali Zavezo certifikata Voda iz pipe, s katero so se zavezali, da bodo v poslovnih prostorih in na dogodkih, ki jih organizirajo, ponujali pitno vodo iz pipe v steklenih vrčih in kozarcih, da bodo k pitju pitne vode iz pipe spodbujali svoje zaposlene, partnerje, podizvajalce in ostale deležnike, da bodo zaposlene in ostale deležnike ozaveščali, da imamo v Sloveniji zdravo in kakovostno pitno vodo ter da je pitje pitne vode iz pipe bolj zdravo in okolju prijaznejše kot poseganje po predpakirani vodi.

TOKRATNI PREJEMNIKI CERTIFIKATA VODA IZ PIPE SO:

• Občina Laško
  • Komunala Nova Gorica d.d.
  • BASS d.o.o., Celje
  • Občina Cerklje na Gorenjskem
  • Javno podjetje Komunala Slovenj Gradec d.o.o.
  • Abanka d.d.
  • GRAJSKA PLOŠČAD d.o.o.
  • ETA d.o.o. CERKNO
  • JP Komunala Vodice, d.o.o.
  • THERMANA d.d.
  • Inštitut za vode Republike Slovenije
  • Osnovna šola Toma Brejca
  • Javno podjetje - Azienda pubblica Rižanski vodovod Koper d.o.o. - s.r.l.
  • Javno podjetje Komunalno podjetje Vrhnika, d.o.o.
  • OŠ Simona Jenka Kranj
  • JAVNO PODJETJE PRLEKIJA d.o.o.
  • AstraZeneca UK Limited, Podružnica v Sloveniji
  • Javno podjetje Kraški vodovod Sežana d.o.o.
  • Javno podjetje Komunalno stanovanjsko podjetje Litija, d.o.o.
  • Komunala Ribnica d.o.o.
  • DEICHMANN d.o.o.

PREJEMNIKE CERTIFIKATA NAGOVORILA DR. LUČKA KAJFEŽ BOGATAJ

Na podelitvi je zbrane nagovorila klimatologinja dr. Lučka Kajfež Bogataj, ki je poudarila pomen odgovornega ravnanja z vodo kot našim največjim bogastvom. »Čas je, da v Sloveniji začnemo spreminjati odnos do vode. V Sloveniji imamo nekoliko mačehovski odnos do te najpomembnejše dobrine, saj imamo vode v izobilju, vendar ne bo vedno nujno tako. Zato izjemno pozdravljam odločitev podjetij, organizacij in posameznikov za pitje pitne vode iz pipe in spodbujanje k takšnemu ravnanju s pridobitvijo certifikata Voda iz pipe,« je povedala.

Prav tako je prejemnike nagovoril podpredsednik Zbornice komunalnega gospodarstva Antun Gašparac, ki je podčrtal skrb slovenskih komunalnih podjetij za zagotavljanje čiste in kakovostne pitne vode iz pipe in prejemnikom iskreno čestital za pridobitev certifikata.

Podelitev certifikata Voda iz pipe je potekala ob robu Evropskega tedna zmanjševanja odpadkov, ki bo v organizaciji Zbornice komunalnega gospodarstva in Ministrstva za okolje in prostor potekal od 16. do 24. novembra 2019.

Več o certifikatu Voda iz pipe si lahko preberete na tej povezavi.