Zbornica komunalnega gospodarstva

Evropski teden zmanjševanja odpadkov letos posvečen nevidnim odpadkom

Evropski teden zmanjševanja odpadkov (ETZO) bo v letošnjem letu potekal od 21. do 29. novembra 2020. Tematski fokus letošnjega leta so nevidni odpadki kot odpadki, ki nastajajo v proizvodnem postopku izdelkov. Spričo trenutnih razmer Ministrstvo za okolje in prostor letos ne bo moglo zagotoviti financiranja aktivnosti Evropskega tedna zmanjšavanja odpadkov v Sloveniji, zato ETZO letos ostaja brez nacionalnega koordinatorja. Pripravljalci akcij so vseeno vabljeni k sodelovanju.

V sklopu projekta Spodbujamo e-krožno pričela delovati usklajevalna skupina ključnih deležnikov

Družba ZEOS, d.o.o. in Zbornica komunalnega gospodarstva sta v začetku letošnjega leta pričeli z izvajanjem projekta LIFE Spodbujamo e-krožno, ki bo trajal do leta 2024 z namenom zajezitve nastajanja e-odpadkov in vzpostavitve sistema njihove priprave na ponovno uporabo. V sklopu projekta je pričela delovati usklajevalna skupina s ključnimi deležniki, ki bo zagotovila sistemsko vzdržne rešitve za vzpostavitev postopka ponovne uporabe odpadne e-opreme.

Uporabne povezave in informacije glede koronavirusa

Zbirka koristnih povezav, priporočil in smernic v povezavi s koronavirusom

Objavljeni mnenji Komisije za spremljanje izvajanja in razlago KPKD

Komisija za spremljanje izvajanja in razlago Kolektivne pogodbe komunalnih dejavnosti je sprejela mnenji v povezavi z izvajanjem 1. odstavka 3. člena Tarifne priloge h KPKD in 63. člena KPKD, ki sta bili objavljeni v Uradnem listu RS št. 152/2020 z dne 23. 10. 2020.

Komunala Kranj z novim glasilom Gor'kultura

Nedavno je Komunala Kranj brezplačno na skoraj 40.000 naslovov na območju osrednje gorenjske regije razdelila novo glasilo Gor'kultura. Prva številka gorenjskega občasnika za okoljsko kulturo je naletela na izjemno pozitivne odzive, saj ni klasičen promocijski material, temveč korak k ozaveščanju uporabnikov, družbe k višji okoljski zavesti.

Osrednja tema 3. mednarodnega dne e-odpadkov je izobraževanje za večjo ozaveščenost o problematiki e-odpadkov

Skoraj 100 organizacij iz 50 držav z vsega sveta se bo udeležilo tretjega mednarodnega dne e-odpadkov, ki se odvija 14. oktobra. Pobude organizacij, ki sodelujejo v 3. mednarodnem dnevu e-odpadkov, so namenjene ozaveščanju uporabnikov o e-odpadkih in o tem, kako jih pravilno odlagati, da se ob možnosti recikliranja optimizirata tudi možnosti ponovne uporabe in popravila.

Zbiralno-nagradna akcija v uličnih zbiralnikih Zasavja je zaključena

V sredo, 30. septembra 2020, se je v Zasavju zaključila zbiralno-nagradna akcija starih aparatov in odpadnih baterij »Oddaj stare aparate v ulični zbiralnik«, ki jo je organizirala družba ZEOS, d.o.o. z lokalnimi partnerji: izvajalci javnih služb za ravnanje z odpadki (KSP Hrastnik d.d., KSP Litija d.o.o., Javno podjetje Komunala Radeče d.o.o., Javno podjetje Komunala Trbovlje d.o.o. in Javno podjetje Komunala Zagorje d.o.o.) in občinami (Hrastnik, Litija, Radeče, Šmartno pri Litiji, Trbovlje in Zagorje ob Savi). Skupaj so zbrali dobrih 19 ton odpadnih malih aparatov in baterij.

E-izobraževanje o kibernetski varnosti v komunalni dejavnosti

ZKG je v sodelovanju s podjetji BASS in Dataofficer izvedla webinar na temo kibernetske varnost v komunalni dejavnosti​. Kot nadaljevanje smo s podjetjem Dataofficer za člane pripravili ponudbo za e-izobraževanje s področja varne obdelava podatkov in informacijska varnost za zaposlene v komunalni dejavnosti, kar je še posebej aktualno v času povečanega obsega dela na daljavo. ​Prijave so odprte do 3. novembra 2020.