V okviru Centra za pravični prehod, ki deluje v okviru Razvojne agencije Savinjsko-šaleške regije, bodo v mesecu novembru izvedene tri povezane delavnice na temo Trajnostne rešitve za zeleni prehod podjetij: 1. delavnica LCA analiza, 2. delavnica ESG poročanje in 3. delavnica Trajnostna strategija podjetja. Delavnice so povezane, udeležba pa je možna na eni ali vseh treh.
KJE?
V sejni sobi SAVINJSKO-ŠALEŠKE GOSPODARSKE ZBORNICE, Rudarska 6 a, 3320 Velenje.
TERMIN DELAVNIC:
1. delavnica LCA analiza 13. 11. 2024, 9:00-12:00)
2. delavnica ESG poročanje 20. 11. 2024, (9:00-12:00)
3. delavnica Trajnostna strategija podjetja 27. 11. 2024, (9:00-12:00)
IZVAJALEC
Podjetje Infinite Pure Solutions nudi izobraževanja in delavnice za razumevanje standardov in obveznosti na področju trajnostnosti in trajnostnega poslovanja. Strnjeno in konkretno predstavijo obstoječe zahteve in prihajajoče smeri trajnostnosti. Njihova izobraževaja in delavnice vključujejo razumevanje ogljičnega odtisa, vplivov ter obveznosti, povezane z njim. Poleg tega se osredotočajo tudi na trajnostno poročanje, ki omogoča podjetjem transparentnost pri poročanju o okoljskih, družbenih in upravljavskih dejavnikih. Tudi na ta način omogočajo podjetjem kreiranje učinkovitih rešitev in zastavljanje dolgoročnih ciljev za njihov trajnostni razvoj.
VSEBINA ESG POROČANJE
ESG poročanje (Environmental, Social, and Governance) je način, s katerim podjetja komunicirajo svoj trajnostni napredek in vpliv na okolje, družbo in način upravljanja. ESG poročila vključujejo nefinančne informacije, ki so ključne za investitorje in druge deležnike. Skozi čas se je razvilo več standardov in okvirjev, nenazadnje tudi obvezni standardi poročanja v EU.
Razumevanje postopkov za vzpostavitev osnov za poročanje lahko podjetjem koristi tako takrat, kadar jih k poročanji zavezuje zakonodaja, kot tudi, če so poročanja del zahtev vrednostne verige ali lastnih ambicij.
Sistematičen pristop k trajnostnem poročanju poleg transparentnosti prinaša tudi:
- zmanjšanje delovne obremenitve in večjo učinkovitost pri pripravi različni poročil,
- uskladitev notranjega odločanja in
- oblikovanje skupnega razumevanja in miselnosti.
Kako se izvaja ESG poročanje:
- Regulativa in standardi
- Dvojna pomembnost: Pri poročanju podjetja upoštevajo dvojni vidik pomembnosti, kar pomeni, da morajo poročati o tem, kako trajnostna vprašanja vplivajo na podjetje in kako podjetje vpliva na okolje in družbo.
- Veriga vrednosti in deležniki: Poročanje mora vključevati informacije o celotni verigi vrednosti, vključno s tem, kako podjetje vpliva na dobavitelje, kupce in druge deležnike.
- Upravljanje pomembnih trajnostnih vplivov, tveganj in priložnosti: politike, ukrepi, akcijski načrt, metrike in cilji.
Pomen ESG poročanja:
- Povečanje preglednosti: Investitorjem in potrošnikom omogoča vpogled v poslovanje podjetja z vidika trajnosti.
- Zmanjšanje tveganj: Podjetja z jasnimi ESG politikami zmanjšujejo tveganje poslovnih motenj, povezanih z okoljskimi in socialnimi spremembami.
Ključne točke delavnice:
- Uvod v trajnostni razvoj, razvoj okvirov in standardov ter regulative
- Predstavitev dvojne pomembnosti
- Veriga vrednosti in deležniki
- Upravljanje pomembnih trajnostnih vplivov, tveganj in priložnosti
PREDAVATELJICI
Mag. Jasna Vidmar Svetlik, Strokovnjakinja za trajnostni razvoj z izkušnjami oblikovanja trajnostne strategije, definiranja bistvenih tem in dvojne pomembnosti, izvajanja analiz konkurentov, načrtovanja aktivnosti, definiranja ključnih trajnostnih kazalnikov, vodenja operativnih timov in priprave trajnostnih pobud. Poznavalka Direktive glede poročanja podjetij o trajnostnosti, ESRS standardov in druge relevantne regulative na področju trajnostnega razvoja. Bogate izkušnje z vodenjem projektov ter delom v domačih in mednarodnih ekipah. Rada ima delo z ljudmi, sistematičnost in kreativnost. Navdihujejo jo podjetja, ki imajo trajnost vgrajeno v jedro svojega poslovanja ter v njej vidijo priložnost za inoviranje in rast.
Mag. Tina Štrukelj je magistra prava, ki je vrsto let delala v energetiki, zadnja leta pa se posveča širjenju razumevanja trajnostnega razvoja podjetij. V okviru lastnega podjetja Infinite pure solutions se najbolj osredotoča na področje izračunov in zmanjševanja ogljičnega ter drugih okoljskih vplivov podjetij in njihovih produktov ter na vpeljevanje učinkovitega in transparentnega poročanja o trajnostnosti za podjetja.
PRIJAVE
Delavnice so brezplačno za vse udeležence, obvezna pa je prijava preko e-prijavnice spodaj. Prijave sprejemamo do ponedeljka, 18. novembra 2024, oziroma do zasedbe razpoložljivih mest. Število udeležencev v skupini je omejeno. Morebitne odjave sprejemamo do 4 dni pred razpisanim terminom.
Vljudno vabljeni.
Aktivnosti Centra za pravični prehod so v celoti financirane iz sredstev tehnične pomoči Sklada za pravični prehod.