Gospodarska zbornica Slovenije - Poslovni tednik

Izredna številka, 14. april 2020

#PKP1 objavljen v petkovem Uradnem listu

Zakon o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije COVID-19 in omilitev njenih posledic za državljane in gospodarstvo je začel veljati dan po objavi v Uradnem listu RS, torej 11. aprila 2020.

Promo

Anketa o razmerah v gospodarstvu in ukrepih #PKP1

Pred vami je anketa, s katero ocenjujemo razmere v slovenskem gospodarstvu. Nanjo so že odgovorili predstavniki večjih slovenskih podjetij. Vabimo tudi druge, da z odgovorom na anketo prispevate k čim natančnejši oceni o razmerah v slovenskem gospodarstvu in o uporabi posameznih ukrepov, ki so z »megazakonom« že na voljo.

ZRSZ: Vlaganje vlog za uveljavljanje povračila nadomestil plač

ZRSZ je objavil odgovore na pogosta vprašanja v zvezi z oddajo vlog, pa tudi celoten postopek oddaje vloge.

ZZZS: Uveljavljanje refundacijskih zahtevkov zaradi epidemije COVID-12 od 11. 4. 2020 dalje

Zavod za zdravstveno zavarovanje je objavil podrobnejše obvestilo za delodajalce v zvezi z uveljavljanjem refundacijskih zahtevkov zaradi epidemije COVID-12 od 11. 4. 2020 dalje (s pripomočkom za dejanski obračun za delodajalce). Zakon o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije COVID-19 in omilitev njenih posledic za državljane in gospodarstvo prinaša prinaša spremembe tudi na področju ureditve nadomestil v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja.

Poslovni nasveti v času koronavirusa

Odgovori na najpogostejša vprašanja s področja delovnopravne zakonodaje, likvidnosti in financ, informacije o razmerah in poslovanju s posameznimi državi ... To in še mnogo več na spletni strani Poslovni nasveti v času koronavirusa.

Izjava za pridobitev temeljnega dohodka in oprostitev plačila prispevkov je že na voljo

Do izredne pomoči v obliki mesečnega temeljnega dohodka in oprostitve plačila prispevkov so upravičene samozaposlene osebe, družbeniki, verski uslužbenci in kmetje, ki zaradi epidemije COVID-19 ne morejo opravljati dejavnosti ali jo opravljajo v bistveno zmanjšanem obsegu. Izjava je dostopna na spletnem portalu eDavki in v mobilni aplikaciji eDavki. Vložiti jo je treba najpozneje do 31.5.2020. Izjave ni mogoče vložiti v papirnati obliki.

Predložitev obračunov okoljskih dajatev nespremenjeni

Zakon o začasnih ukrepih v zvezi s sodnimi, upravnimi in drugimi javnopravnimi zadevami za obvladovanje širjenja nalezljive bolezni SARS-CoV-2 (COVID-19) (Uradni list RS, št. 36/2020) ne spreminja rokov za predložitev obračunov okoljskih dajatev. Plačniki morajo obračune okoljskih dajatev predložiti preko informacijskega sistema E-TROD v rokih, ki so za posamezno okoljsko dajatev navedeni na spletnih straneh FURS, v rubriki »Storitve in obrazci«.

Rok za vložitev zahtevka za vračilo okoljskih dajatev (letni in drugi) se podaljša tako, da se izteče osmi dan od dneva prenehanja ukrepov v skladu z 2. členom Zakona o začasnih ukrepih v zvezi s sodnimi, upravnimi in drugimi javnopravnimi zadevami za obvladovanje širjenja nalezljive bolezni SARS-CoV-2 (COVID-19) (Uradni list RS, št. 36/2020). Ukrepi iz tega zakona ter iz aktov, sprejetih na njegovi podlagi, veljajo do prenehanja razlogov zanje, kar ugotovi Vlada Republike Slovenije s sklepom, ki ga objavi v Uradnem listu Republike Slovenije, vendar najdlje do 1. julija 2020.

Poznate še koga, ki bi ga vsebine
Poslovnega tednika zanimale?

Prijavi se lahko tukaj