Že nekaj let pomanjkanje najrazličnejših poklicnih profilov v gradbeništvu predstavlja velik problem za panogo. S pomanjkanjem klasičnih gradbenih poklicev se srečujemo na vseh izobraževalnih nivojih, od zidarjev, tesarjev, železokrivcev do gradbenih tehnikov in inženirjev. Že podatek, da bo v naslednjih desetih letih pogoje za upokojitev izpolnilo okrog 2500 licenciranih gradbenih inženirjev, na obeh slovenskih gradbenih fakultetah pa letno diplomira med 50 in 60 študentov, je dovolj zgovoren, še bolj pa zaskrbljujoč.
Zato se je Zbornica gradbeništva in industrije gradbenega materiala pri Gospodarski zbornici Slovenije odločila, da v sklopu Mednarodnega sejma gradbeništva, energetike, komunale in obrti MEGRA 2023, ponovno organizira Izobraževalni dan v slovenskem gradbeništvu 2023, na katerem bo mladim, ki so ta trenutek pred pred eno od najbolj pomembnih življenjskih odločitev, odločitvijo o svoji poklicni odločitvi, predstavila vse izobraževalne ustanove v Sloveniji, ki se ukvarjajo z gradbeništvom, torej od srednjih, višjih, visokih šol in fakultet, obenem pa jih seznanila z največjimi slovenskimi gradbenimi podjetji, s poklici v gradbeništvu ter možnostmi zaposlitve, od gradbenega tehnika do licenciranega inženirja, ter vseh gradbenih poklicev, od zidarja, kamnoseka, tesarja, železokrivca, keramičarja, itd… Cilj je tudi predstavitev najsodobnejših digitalnih tehnologij, ki si v gradbeništvu vse hitreje utirajo pot in so za mlado generacijo vedno bolj privlačne.
Že izvedba Izobraževalnega dneva v slovenskem gradbeništvu 2022 je pokazala, da problem deficitarnih poklicev, ki za hitro rastočo panogo gradbeništva predstavlja vedno večjo težavo, ni izziv samo za gospodarstvo, ampak tudi za pristojne državne organe, od Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport, Centra RS za poklicno izobraževanje, Zavoda RS za šolstvo, Nacionalne agencije RS za kakovost v visokem šolstvu do Zavoda RS za zaposlovanje. Samo s skupnim sodelovanjem pri prenovi, predvsem pa posodobitvi izobraževalnih programov na področju gradbeništva lahko pričakujemo, da se bo zanimanje mladih za vse vrste gradbenih poklicov povečal. Veseli pa nas, da se je že letošnji vpis v poklicne, srednje, višje strokovne in univerzitetne programe gradbeništva povečal med 2% in 3%. Vendar to ni dovolj. Z trendom ozaveščanja in propagiranja izobraževanja za gradbeništvo bo potrebno nadaljevati. Ne eno leto, pač pa desetletje, če se želimo približati trendom, ki smo jih beležili v 80-tih ali 90-tih letih prejšnjega stoletja.
Želimo si, da se dijaki in študentje čimbolj seznanijo z vsebinami sejma in vseh dogodkov, ki jih bo na MEGRI 2023 zelo veliko, predvsem pa, da se spoznajo s predstavniki podjetij in ustanov iz dejavnosti gradbeništva, industrije gradbenega materiala, investiranja, raziskovalnih institucij in strokovnih združenj. Ter seveda začutijo utrip gradbeništva kot ene najbolj perspektivnih in tudi »večnih« gospodarskih panog. Pripravljeni program je zelo pester, vsebuje tudi kviz in tekmovanje iz znanj iz področja gradbeništva, seveda z lepimi nagradami, ki jih bo prispevala Zbornica gradbeništva in industrije gradbenega materiala.
Vabimo vas, da se nam v čim večjem številu pridružite na dogodkih Izobraževalnega dneva v slovenskem gradbeništvu 2023.
Osnovne šole Apače, Gornja Radgona, Radenci, Sveti Jurij ob Ščavnici, Črenšovci, Cezanjevci, Ljutomer, Mala Nedelja, Beltinci, Grad, Kuzma, I. Murska Sobota, Puconci in Tišina so že potrdile svojo prisotnost in bodo skupaj pripeljale 170 učenk in učencev.
Vabljeni tudi vi! Veselimo se vašega obiska.
Več o tem, kako mlade privabiti v gradbeništvo si lahko preberete na spletišču projekta Blueprint in spletni strani Za prihodnost gradbeništva. Poglejte pa si tudi Priročnik dobrih praks za spodbujanje poklicnega izobraževanja.
Več o sejmu Megra >>>
