
spletni seminar
Manufacturing execution system (MES) - Temelj digitalne preobrazbe proizvodnih podjetij
12.3.2021, od 11:00 do 12:30
Uvajanje konceptov Industrije 4.0 je ključno za uspešnost in konkurenčnost slovenske industrije. Manufacturing execution system (MES) je temeljna programska rešitev za upravljanje proizvodnje, informacijski proizvodni sistem za digitalizacijo procesov v proizvodnji, ki take koncepte tudi uvaja.
Kaj boste na spletnem seminarju spoznali?
Predstavili bomo izzive, s katerimi se soočajo proizvodna podjetja, ključne razloge za uvedbo MES sistema in pokazali, kakšne poslovne učinke le ta prinaša. Skozi primere iz prakse bomo prikazali različne izkušnje uporabnikov pri uvajanju rešitev MES in konceptov Industrije 4.0. Pokazali bomo, zakaj je uvajanje sistemov MES primerna ne samo za največja, temveč tudi za srednja podjetja.
Komu je spletni seminar namenjen?
Spletni seminar bo namenjen srednjim in večjim proizvodnim podjetjem.
AGENDA
11:00 - 11:05
|
Uvodni nagovor
Nenad Šutanovac, direktor Združenja za informatiko in telekomunikacije
|
11:05 - 11:30 |
Uvodno predavanje: MES in strategija I4.0 v praksi ,primer dobre prakse:
Uvedba MES sistema v proizvodnih obratih podjetja Danfoss
Dr. Saša Sokolič, član uprave, direktor marketinga in prodaje, Metronik d.o.o. in Boris Rustja, konzultant proizvodnih sistemov, Danfoss Trati
|
|
Primeri dobrih praks |
11:30 - 11:45 |
Digitalizacija proizvodnje s pomočjo MES rešitve v podjetju Akrapovič
Martin Trobec, inženir informatike, Akrapovič d.d.
|
11:45 - 12:00 |
Uporaba podatkov v proizvodnji za inteligentno planiranje, primer uspešnega projekta v industrijskem obratu
Martin Frešer, podatkovni znanstvenik, BE-terna d.o.o.
|
12:00 - 12:15 |
Tajhmajster samopostrežno pohištvo preko spleta
Simon Meglič, direktor, ePrvak group in Dejan Cartl, direktor, ARHIVIS d.o.o |
12:15 - 12:30 |
Q&A z zaključkom |
* moderator Q&A bo Nenad Šutanovac, direktor ZIT
O PREDAVATELJIH

foto: Jure Makovec |
Dr. Saša Sokolič , direktor marketinga in prodaje ter član uprave podjetja Metronik z več kot 20-letnimi izkušnjami na področju tehnologij avtomatizacije in digitalizacije v industriji in zgradbah je po končanem doktoratu na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani svoja znanja uspešno prenesel v poslovno okolje. S strokovnostjo in dobrim razumevanjem procesov je številnim industrijskim podjetjem v širši regiji pomagal izboljšati ponovljivost in stabilnost procesov, povečati produktivnost in izboljšati operativno odličnost, izboljšati upravljanje s podatki, znižati stroške ter povečati konkurenčno prednost. Ob najsodobnejših tehnologijah za avtomatizacijo in digitalizacijo se v zadnjih letih v Metroniku skupaj s sodelavci osredotoča predvsem na pripravo rešitev, ki industrijskim podjetjem zagotavljajo skladnost z načeli industrije 4.0. Pogosto ga citirajo v poslovnih in tehniških medijih v Sloveniji in regiji, sam pa je objavil več kot 50 tehničnih in znanstvenih publikacij.
|

|
Boris Rustja, konzultant proizvodnih sistemov, je v podjetju Danfoss Trati prisoten 15 let. Odgovoren je za razvoj in implementacijo proizvodnih sistemov v Danfoss DEN diviziji, ki pokriva 6 tovarn v Sloveniji, Danskem, Poljskem, Rusiji in Kitajski. V zadnjih letih fokusiran v celovito strategijo digitalne preobrazbe podjetja na področju proizvodnje. Ukvarja se s poslovnimi procesi SAP PLM in SAP PP, MES in komunikaciji in integraciji z ostalimi proizvodnimi sistemi in napravami.
|
 |
Martin Trobec, inženir informatike, je v podjetju Akrapovič prisoten 5 let, z delom je pričel kot inženir v razvoju AVTO/MOTO izdelkov in se po 3 letih preusmeril v digitalizacijo kot Poslovni skrbnik sistemov. V razvoju izdelkov je dodobra spoznal procese v proizvodnji tudi skozi postavitev tehnologij in postopkov na različnih AVTO in MOTO projektih. Osnove digitalizacije so se v podjetju Akrapovič začele že pred njegovim prihodom z lastnim mes sistemom, kasneje se je podjetje odločilo nadaljevati z bolj naprednim mes sistemom SAP ME. Kot poslovni skrbnik je primarno zadolžen za implementacijo SAP ME mes sistema v proizvodnji v okviru zastavljenih investicij in rokov ter ustrezno in nemoteno delovanje sistema. Z pridobljenim znanjem in izkušnjami poskuša zunanjim implementatorjem približati proizvodni proces, da so rešitve prijazne do končnega uporabnika v proizvodnji in doprinos podjetju. Delo poslovnega skrbnika zahteva približno 70% koordiniranje vpletenih ter 30% operative v proizvodnji. |
 |
Martin Frešer je podatkovni znanstvenik v podjetju BE-terna na oddelku DA&AI. Ukvarja se z optimizacijskimi algoritmi, napovedovanjem časovnih vrst, priporočilnimi sistemi in z drugimi temami, ki spadajo pod besedno zvezo »DataScience«. Po opravljenem magisteriju računalništva in matematike na Univerzi v Ljubljani se je zaposlil na Inštitutu Jožef Stefan, kjer je razvil strast do reševanja težjih problemov. V laboratoriju za umetno inteligenco se je ukvarjal z metodami umetne inteligence na različnih zveznih signalih (zvok, EKG, vremenski signali,…) v laboratoriju za umetno inteligenco E9. Leta 2015 se je pridružil ekipi Data science na BE-terni, kjer je znanje iz akademije prenesel na probleme iz realnega, gospodarskega sektorja. Z ekipo ima za sabo projekte iz proizvodnje, distribucije, maloprodaje, digitalnega marketinga, energetske industrije kjer moč metod umetne inteligence izkorišča za iskanje skritih potencialov, ki se skrivajo v ogromnih količinah podatkov. Uspešno so zaključili več projektov iz tega področja, med drugimi tudi Optimizacija planiranja proizvodnih procesov, ML platforma za optimizacijo nabavnega procesa distribucijskega podjetja, ML platforma za malo in veleprodajno podjetje.
|
 |
Mag. Simon Meglič je predsednik Združenja za digitalni in direktni marketing Slovenije ZDDM. Je diplomirani ekonomist (EF) in magister računalništva (magistriral na FRI s področja optimizacije UX). 3 leta je bil nosilec predmeta digitalni marketing na DOBA fakulteti, 8 let vodja internetnega oddelka na Kompas d.d. in 5 let direktor hčerinskega podjetja. Sedaj več kot 7 let vodi 3 podjetja, združena v ePrvak Group (www.eprvakgroup.com), ki se ukvarjajo z digitalno transformacijo, marketinško avtomatizacijo, e-mail marketingom, UX, izdelavo spletnih rešitev, digitalnimi mediji, spletno glasbo, svetovanjem in izobraževanjem.
|
 |
Dejan Cartl, je direktor podjetja ARHIVIS d.o.o.. Je strokovnjak za IMOS programsko opremo, ki omogoča načrtovanje pohištva prenos načrtov na CNC stroje. Je poznavalec lesne panog in je sistem IMOS implementiral v več slovenskih podjetij. |
Vljudno vabljeni!
Spletni seminar je za člane brezplačen, nanj se je potrebno prijaviti preko spodnjega obrazca.
Partner spletnega seminarja je Metronik d.o.o.
