
Vljudno vabimo vse sindikate, predstavnike delavcev, člane Zbornice elektronske in elektroindustrije ter druge člane Gospodarske zbornice Slovenije, oblikovalce politik in predstavnike vlade ter širšo javnost na posvet
Ali robotizacija in avtomatizacija industrije jemlje delovna mesta?,
ki bo potekal 16. marca 2021 z začetkom ob 10. uri.
Dogodek je brezplačen, prijavite se preko SPLETNE PRIJAVNICE.
Slovenci naj bi vpliv digitalnih tehnologij na gospodarstvo vrednotili pozitivno, hkrati pa je delež posameznikov, ki pozitivno vrednotijo vpliv tehnologij na družbo najnižji med vsemi državami v EU. Na posvetu se bomo tako posvetili vprašanju Ali je strah pred robotizacijo upravičen? ter kako digitalizacija in avtomatizacija vpliva na delavstvo.
V Zbornici elektronske in elektroindustrije se aktivno vključujemo v skupne napore z delodajalci za izboljšanje kompetenc zaposlenih, kar prinaša večjo dodano vrednost v panogi, dviguje osebno strokovno rast, zmanjšuje strukturna nesorazmerja in ima neposreden učinek na plače. Skupaj s predstavniki delojemalcev (SKEI) želimo nagovorit nujnost pridobivanja kompetenc prihodnosti, predvsem pa pomembnost sodelovanja in so-odgovornosti delodajalcev in delojemalcev.
Program dogodka:
1. del: Predavanja
10.00 – 10.05 dr. Marjan Rihar, direktor Zbornice za elektronsko in elektroindustrijo, GZS
10.05 – 10.20 dr. Dan Podjed, ZRC SAZU: Sobivanje z roboti med distopijo in utopijo
10.20 – 10.35 dr. Peter Wostner, Urad RS za makroekonomske analize in razvoj (UMAR): Med tnalom in nakovalom oz. zakaj edina vzdržna pot vodi naprej
10.35 – 10.50 Mateja Gerečnik, Sindikat kovinske in elektroindustrije Slovenije (SKEI): Vloga in pogled sindikata ob uvajanju novih tehnologij
10.50 – 11.05 Matija Petrin, BSH Hišni aparati d.o.o. Nazarje: Tovarna prihodnosti
2. del: Okrogla miza (11.05 - 11.35)
Sodelovali bodo:
Lidija Jerkič, predsednica Zveze svobodnih sindikatov Slovenije
Sara Čučnik, predsednica upravnega odbora Zbornice elektronske in elektroindustrije
dr. Peter Wostner, Urad RS za makroekonomske analize in razvoj
Matija Petrin, BSH Hišni aparati d.o.o. Nazarje
dr. Dan Podjed, ZRC SAZU
*Dogodek bo povezoval dr. Marjan Rihar, direktor Zbornice za elektronsko in elektroindustrijo, GZS.
Dogodek je brezplačen, prijavite se preko SPLETNE PRIJAVNICE.
Predavatelji:
Antropolog dr. Dan Podjed je znanstveni sodelavec Inštituta za slovensko narodopisje ZRC SAZU in izredni profesor za področje kulturne in socialne antropologije na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani. Raziskovalno se posveča razmerju med ljudmi in tehnologijami ter razvoju trajnostnih izdelkov in storitev po meri ljudi.
Dr. Peter Wostner, Urad RS za makroekonomske analize in razvoj, višji svetovalec in raziskovalec. Je predsednik delovne skupine OECD za podeželsko politiko in podpredsednik odbora za regionalno razvojno politiko OECD. Neposredno je tudi vključen v oblikovanje, izvajanje in ocenjevanje kohezijske politike EU že več kot 15 let.
Mateja Gerečnik je organizatorka socialne mreže, diplomantka organiziranja in menedžmenta socialnih dejavnosti in predavateljica sindikalne akademije. Znotraj Sindikata kovinske in elektro industrije SKEI se intenzivno ukvarja z internim izobraževanjem, ki vsebuje splošna in tudi specifična znanja, ki jih pri svojem delu potrebujejo sindikalni zaupniki.
Matija Petrin je v podjetju BSH Hišni aparati Nazarje zaposlen 26 let. Je direktor družbe odgovoren za področje tehnike. V podjetju, ki trenutno zaposluje 1.500 ljudi, si je skozi leta pridobival bogato znanje na področju industrijskega inženiringa, upravljanja kakovosti in kompetenčnega centra plastike. Svoje izkušnje je nadgradil tudi v BSH tovarni na Kitajskem, kjer je med letom 2004 in 2007 vodil področje tehnologije.
