
Spletni seminar
Umetna inteligenca v zdravstvu in medicini
17.12.2020, ob 14:00 do 16:00
Z napredkom umetne inteligence (UI) bi lahko preprečili marsikatero napačno diagnozo in zdravljenje simptomov namesto vzrokov bolezni. Ogromne količine podatkov, vključno z rezultati laboratorijskih testov, EKG in rentgenskimi slikami, ki se zbirajo in shranjujejo v elektronskih zdravstvenih evidencah, omogočajo uporabo UI in visoko zmogljive medicine, temelječe na podatkih.
UI že spreminja način, kako zdravniki in raziskovalci pristopajo k reševanju kliničnih problemov. Nekateri algoritmi se lahko kosajo z zdravniki, še vedno pa jih ni mogoče popolnoma samostojno vključiti v vsakodnevno zdravstveno prakso. So pa vedno bolj v vlogi pomočnika zdravniku. Čeprav ti algoritmi pomembno vplivajo na učinkovitost zdravljenja in zdravstvenih posegov, obstajajo še nekatera regulativna in etična vprašanja, na katere je potrebno predhodno poiskati jasne odgovore. V zdravstvu gre namreč za življenja in v takih primerih je potrebna izjemna skrbnost pri uvajanju novih tehnologij.
Pri UI v medicini in zdravstvu gre za uporabo algoritmov strojnega učenja za posnemanje človeške kognitivne funkcije pri analizi, tolmačenju in razumevanju zapletenih medicinskih in zdravstvenih podatkov. Vedno večja dostopnost zdravstvenih podatkov in hiter napredek analitičnih tehnik omogoča uporabo UI običajno pri zgodnjem odkrivanju bolezni, postavljanju diagnoze, zdravljenju bolnikov in napovedovanja izida, omogoča pa tudi uporabo UI na ostalih povezanih področjih, kot so npr. iskanje varnih in učinkovitih kombinacij zdravil. Ima pa UI tudi pomembno vlogo pri spopadanju s pandemijo COVID-19.
AGENDA
Uvodni nagovor
Mitja Trampuž, predsednik AI4SI, direktor CREApro
Umetna inteligenca za učinkovito in varno uporabo zdravil
Marinka Žitnik, docentka biomedicinske informatike, Univerza Harvard
SAPHIRe – the regional perspective for Europe’s personalised health data - Ethics and legal issues regarding personal&helth data transfer across borders
Jolien Roovers, Policy Advisor, Flemish government , Department of Economy, Science & Innovation, Research department
*predavanje bo v angleščini
Kako zaznati demenco z umetno inteligenco?
Vida Groznik, predavateljica FAMNIT in raziskovalka v Laboratoriju za umetno inteligenco na FRI
Uporaba mešane resničnosti pri obravnavi in zdravljenju pacientov
Dejan Blatnik, član Centra za odličnosti, Be-terna
Mešana resničnost: včeraj še znanstvena fantastika, danes realnost
Jure Vajs, raziskovalec ekspert, Razvoj bioloških zdravil, Novartis
Uporaba umetne inteligence na področju radioterapije; trenutno stanje in prihodnost
Uroš Mitrovič, produktivni vodja, Cosylab
Posamezniku prilagojeno odmerjanje zdravil
Emil Plesnik, podatkovni znanstvenik, Better
Vloga umetne inteligence pri strokovnih nasvetih v zvezi z zdravljenjem okužb medicinskih vsadkov
Andrej Trampuž, infektolog, Bolnišnica Charité, Berlin
Vroči stol z Mitjo Trampužem
Zaključek in vprašanja udeležencev
*program seminarja se še osvežuje
O predavateljih:

|
Marinka Žitnik, docentka biomedicinske informatike na Univerzi Harvard svoje znanje po različnih poteh prenaša tudi v Slovenijo. Lani je bila za profesorsko mesto na Univerzi Harvard izbrana med več kot 400 kandidati. Po študiju na Fakulteti za računalništvo in informatiko in Fakulteti za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani se je kot podoktorska raziskovalka računalništva v raziskovalni skupini profesorja Jureta Leskovca na Univerzi Stanford tri leta ukvarjala z razvojem metod umetne inteligence oziroma strojnega učenja za probleme v biologiji in medicini, danes pa na Harvardu s svojimi študenti nadaljuje razvoj algoritmov, ki bodo omogočili množično uporabo učinkovitejšega zdravljenja različnih bolezni.
Predavanje: Umetna inteligenca za učinkovito in varno uporabo zdravil
|
 |
Jolien Roovers dela na Ministrstvu za industrijo, tehnologijo in inovacije kot svetovalka za politike pri Flamski vladi. Področje njenega delovanja je razvoj platforme personalizirane medicine in management projekta SAPHIRe, ki deluje na področju vpeljave personalizirane medicine v različnih evropskih regijah. Na delavnici nam bo predstavila cilje in delovanje projekta SAPHIRe s poudarkom na etični obravnavi osebnih podatkov in odpiranju podatkov za raziskovalne namene.
Predavanje: SAPHIRe – the regional perspective for Europe’s personalised health data - Ethics and legal issues regarding personal&helth data transfer across borders
*predavanje bo v angleškem jeziku
|
 |
Vida Groznik, predavateljica FAMNIT in raziskovalka v Laboratoriju za umetno inteligenco na FRI je doktorirala leta 2018 z delom, ki je tesno povezovalo umetno inteligenco in nevrologijo. Je (so)avtorica večjih znanstvenih člankov in poglavij v knjigah s področja umetne inteligence v medicini. Pridobila in delala je na projektih financiranih s strani EU (EIT Health, MSCA-ITN,...), Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport ter Slovenskega podjetniškega sklada. Je tudi soustanoviteljica in direktorica podjetja NEUS Diagnostics, d.o.o.
Predavanje: Kako zaznati demenco z umetno inteligenco? |
 |
Andrej Trampuž je specialist za infektologijo v Centru za septično kirurgijo v Univerzitetni bolnišnici Charité v Berlinu v Nemčiji. Tam vodi interdisciplinarni oddelek za kirurške okužbe in konziliarno infektološko službo. Njegovo raziskovalno skupino sestavlja 12 znanstvenikov, ki se ukvarjajo z novimi diagnostičnimi in terapevtskimi strategijami proti biofilmom. Je avtor 234 recenziranih publikacij in 9 poglavij knjig. Leta 2013 je ustanovil neprofitno organizacijo PRO-IMPLANT Foundation, ki podpira raziskave, izobraževanje in zdravljenje bolnikov z okužbami kosti in vsadkov.
Predavanje: Vloga umetne inteligence pri strokovnih nasvetih v zvezi z zdravljenjem okužb medicinskih vsadkov |
 |
Uroš Mitrović je strokovnjak na področju umetne inteligence in strojnega učenja z več kot 10 let izkušenj na področju razvoja medtech rešitev iz različnih področij. Doktoriral je iz obdelave medicinskih slik na Univerzi v Ljubljani in je avtor ter so-avtor številnih znanstvenih člankov, ter patentov in je aktivno sodeloval na vrsti strokovnih konferenc s področja.
V Cosylab-u Uroš opravlja vlogo product portfolio managerja, in ena izmed njegovih ključnih nalog je upeljevanje umetne inteligence v razvoj Cosylab-ovih produktov.
Predavanje: Uporaba umetne inteligence na področju radioterapije; trenutno stanje in prihodnost |
 |
Dr. Emil Plesnik je inženir, podatkovni znanstvenik in raziskovalec, ki ga zanimajo področja podatkovne analitike, statistike, strojnega učenja in umetne inteligence ter njihova uporaba v praksi . Deluje v raziskovalnem oddelku podjetja Better na projektih povezanih z umetno inteligenco. Pred tem je deloval kot raziskovalec na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani, kjer je tudi doktoriral iz analize biomedicinskih podatkov.
Predavanje: Posamezniku prilagojeno odmerjanje zdravil |
 |
Dejan Blatnik je v podjetju BE-terna član Centra za odličnost (Center of Excellence). Naloga centra je, da podjetjem in organizacijam s pomočjo novih tehnologij rešujejo vsakodnevne izzive na področju digitalizacije delovnih procesov v številnih panogah. Področja, ki jih Dejan Blatnik pokriva so mešana resničnost (MR), obogatena resničnost (AR), virtualna resničnost (VR) in RPA tehnologije.
Predavanje: Uporaba mešane resničnosti pri obravnavi in zdravljenju pacientov
|
 |
Dr. Jure Vajs je raziskovalec ekspert v Razvoju bioloških zdravil Mengeš, delu Novartisa v Sloveniji. Pri svojem delu se med drugim ukvarja tudi z raziskovanjem možnih uporab ter praktično implementacijo tehnologije mešane resničnosti (MR) na različnih področjih v farmacevtski industriji. Doktoriral je s področja organske kemije na Fakulteti za Kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Ljubljani, kasneje je študij nadaljeval na postdoktorskem usposabljanju na Univerzi v Warwicku v Veliki Britaniji na področju medicinske kemije ter strukturne biologije.
Predavanje: Mešana resničnost: včeraj še znanstvena fantastika, danes realnost |
Vabljeni, da se nam pridružite 17.12.2020
Kotizacije ni, za udeležbo na e-seminarju se je potrebno prijaviti!
Organizator konference je iniciativa AI4SI, IKT-horizontalno mreža pri Združenju za informatiko in telekomunikacije (GZS) v soorganizaciji s SRIP Zdravje Medicina, Healthday.si, Tehnološki parka Ljubljana.



