Akademija kibernetske varnosti - tečaj 5
Uporabna informacijska varnost
20. 1. 2025 do 24. 1. 2025
Online
Zakaj akademija kibernetske varnosti?
V današnjem digitaliziranem svetu je kibernetska varnost postala ključnega pomena. V poslovnem svetu predstavlja kibernetska varnost strošek, ki je lahko upravičen le, če preprečuje še višje stroške, ki bi nastali brez teh vlaganj. Zaradi predpisnih zahtev, potencialne izgube ugleda organizacije in komercializacije napadov, je razmerje med stroški in koristjo kibernetske varnosti strmo narastlo v prid uporabe učinkovite zaščite in sodelovanja IKT strokovnjakov s področja kibernetske varnosti. Eurobarometer poroča, da 45 % podjetij navaja težave pri iskanju osebja z ustreznimi znanji kot enega glavnih izzivov s področja kibernetske varnosti.
Potrebe po strokovnjakih s kompetencami na področju kibernetske varnosti strmo naraščajo tako pri vseh organizacijah, kot tudi pri ponudnikih in proizvajalcih rešitev in storitev informacijske tehnologije. Vsak košček digitalnih rešitev in storitev mora biti načrtovan in narejen z mislijo na kibernetsko varnost. Izobraževalni sistem in trg dela ne sledita naraščajočim potrebam po kibernetski varnosti, zato je izrednega pomena čim prej nasloviti naraščajočo vrzel. EU in tudi države članice pripravljajo različne ukrepe in programe za vse življenjsko učenje, ki bodo zaposlenim omogočili tako posodabljanje znanja, kot tudi prekvalifikacije.
Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko, Univerze v Mariboru (UM FERI) sodeluje v projektu Razvoj prožnih učnih pristopov z mikrodokazili za digitalno in zeleno preobrazbo izobraževanja za prehod v Družbo 5.0 (RPUP), ki je med drugim namenjen razvoju Slovenskega okolja za uporabo mikrodokazil.
Mikrodokazilo (ang. Micro-credential) pomeni zapis učnih izidov, ki jih je posameznik dosegel z učenjem manjšega obsega. Ta omogočajo posameznikom pridobivanje znanj, spretnosti in kompetenc, ki jih potrebujejo v razvijajočem se trgu dela in družbi. Takšne oblike izobraževanj močno podpira tudi EU in se intenzivno uvajajo v evropski izobraževalni prostor kot nova oblika dopolnjevanja znanja.
UM FERI, CyberHub Slovenija, SRIP GoDigital in Združenje za informatiko in telekomunikacije s Sekcijo za kibernetsko varnost vas vabimo da se udeležite Akademije kibernetske varnosti- tečaja 5, s katerim boste pridobili znanja in potencialno tudi MIKRODOKAZILA (ko bo v Sloveniji vzpostavljen sistem) iz izbranih področij kibernetske varnosti.
Ne zamudite te edinstvene priložnosti! Vabimo vas, da izkoristite to priložnost in se nam pridružite na izobraževanju Akademija kibernetske varnosti - Uporabna informacijska varnost, na katerem boste imeli priložnost razširiti svoje znanje in veščine iz kibernetske varnosti. Več o vsebini Akademije KV - Tečaja 5 v BROŠURI.
PRIJAVA
Komu je namenjena akademija?
Izobraževanje je namenjeno posameznikom, ki bi se radi naučili ali nadgradili znanja o varnosti na spletu, s katero se srečujemo vsak dan.
Opis tečaja:
ZASEBNOST:
· HTTPS in ključavnica v spletnem brskalniku
· Brskanje z več zasebnosti (VPN, TOR, PET)
DIGITALNO PODPISOVANJE:
· Infrastruktura javnih ključev
· Digitalna potrdila
· eOsebna
OVERJANJE:
· Gesla (kaj so, zakaj morajo biti takšna kot so, kako jih ustvariti in hraniti)
· 2FA in upravljavci gesel
· FIDO2 in passkey
GROŽNJE:
· Spletne prevare, socialni inženiring
· Škodljiva programska oprema (ang. Malware)
Po zaključku izobraževanja bo udeleženec akademije pridobil znanje:
- razumeti delovanje gesel in pomen njihove izbire ter prihodnost brez gesel, ki jo predstavlja FIDO2,
- razumeti pomen 2FA in uporabnosti upravljavcev gesel,
- razumeti koncepte zasebnosti in orodij za povečanje zasebnosti,
- razumeti delovanje in zanesljivost elektronskih podpisov
- razumeti grožnje ob uporabi IKT in širše.
Želena predznanja:
Ta tečaj vključuje koncepte kibernetske varnosti, s katerimi se uporabniki srečujejo vsakodnevno, zato predznanje ni potrebno.
Urnik predavanj:
1. DAN
Predavanje: Zasebnost in digitalno podpisovanje
Ponedeljek, 20. 1. 2025 (na daljavo)
· 10:00 – 11:30 – Zasebnost
· 11:30 – 11:45 – Odmor
· 11:45 – 12:30 - Digitalno podpisovanje
· 12:30 – 13:30 - Odmor
· 13:30 – 15:00 – Digitalno podpisovanje
2. DAN
Predavanje: Overjanje in grožnje
Torek, 21. 1. 2025 (na daljavo)
· 10:30 – 12:00 – Overjanje
· 12:00 – 13:00 – Odmor
· 13:00 – 13:45 – Overjanje
· 13:45 – 14:00 - Odmor
· 14:00 – 15:30 – Grožnje
3. in 4. DAN
Samostojno delo
Sreda in četrtek, 22 -23. 1. 2025
· Priprava na končno preverjanje znanja.
5. DAN
Preverjanje znanja
Petek 24. 1. 2025 (na daljavo)
· 10:00 – 11:00 – Končno preverjanje znanja
Kotizacija
Kotizacija je za člane brezplačna.
Izvedba kratkih izobraževanj, ki so vključena v akademijo kibernetske varnosti, potekajo v sklopu NOO projekta Razvoj prožnih učnih pristopov z mikrodokazili za digitalno in zeleno preobrazbo izobraževanja za prehod v Družbo 5.0 .
Neudeležbo na akademiji bomo zaračunali s 150 € + DDV.
Rok za prijavo je 10. 1. 2025 oz. do zasedenosti mest.
Število udeležencev je omejeno na 50.
Neudeležbo na akademiji bomo zaračunali s 150 € + DDV.
Pisno odjavo udeležbe poslane na e-mail tina.logar@gzs.si upoštevamo do vključno 13. 1. 2025.
Vabimo vas, da izkoristite to priložnost in se nam pridružite na izobraževanju, na katerem boste imeli priložnost razširiti svoje znanje in veščine iz kibernetske varnosti.
PRIJAVA
Predavatelji: izr. prof. dr. Marko Hölbl, doc. dr. Lili Nemec Zlatolas in doc. dr. Marko Kompara
Datum: 20. 1. 2025 do 24. 1. 2025
Kreditne točke: 1 ECTS
Po zaključku izobraževanja je potrebno opraviti preverjanje znanja, saj je to pogoj za izdajo certifikata in priznavanje kreditnih točk (ECTS).