Namen posveta
Računovodski servisi in davčni svetovalci so kot zavezanci po Zakonu o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma (ZPPDFT-2) dolžni izvajati vrsto ukrepov za odkrivanje in preprečevanje pranja denarja in financiranja terorizma.
Izvajanje teh ukrepov postaja vse bolj zahtevno, tako vsebinsko kot tudi časovno, nacionalna ocena tveganja Republike Slovenije za PPDFT pa področje naše dejavnosti zaradi majhnega števila inšpektorjev na eni in neregulirane oz. nelicencirane dejavnosti na drugi strani uvršča v srednjo stopnjo ranljivosti. Število inšpekcijskih nadzorov s strani Urada za preprečevanje pranja denarja se je v zadnjih dveh letih kljub majhnemu številu inšpektorjev zelo povečalo, pregledi so kompleksni, globe pa visoke.
Zakonodajalec od zavezancev pričakuje, da bodo poznali svoje stranke dovolj dobro, da bodo lahko zaznali morebitne sumljive transakcije, ki bi jih izvajala katera od strank.
Namen posveta je pregledati in osvežiti zakonske določbe glede predpisanih ukrepov – dokumentacije in načina izvajanja pregleda stranke, jih umestiti v realno okolje ter izpostaviti najbolj pereče dileme v zvezi s tem, predvsem pa osvetliti določene pojme in zahtevane naloge, zaradi katerih se ZRS poglobljeno pogovarja z Uradom in aktivno sodeluje pri pripravi novih Smernic, ki naj bi bile pripravljene v kratkem.
Vsebina posveta
- Obveznosti, ki jih imajo po ZPPDFT-2 računovodski servisi in davčni svetovalci – kratka osvežitev/pregled vseh obveznosti RS in DS
- pregled pravilnikov in drugih aktov, izdanih na podlagi ZPPDFT-2
- pregled vsebine notranjega akta in vsebine ocene tveganja
- praktični nasveti glede pregleda stranke – kdaj lahko naredimo poenostavljen pregled in kdaj moramo opraviti poglobljenega
- kaj pomeni, da je stranka iz visoko tvegane države
- kdaj govorimo o politično izpostavljenih osebah
- Kaj pričakujemo od novih smernic?
- Primeri inšpekcijskih pregledov
- Kako sporočamo Uradu sumljive transakcije, če jih zaznamo?
- Kazenske določbe in globe za neupoštevanje zakonskih določb
Po zaključku predstavitve je predviden čas za vaša vprašanja. Ta lahko postavite vnaprej v prijavnem obrazcu ali med posvetom.
Predavateljica
Maja Bohorič Rade je davčna svetovalka v podjetju Svilar – Bohorič & partnerji d.o.o., poglobljeno pa se že več kot 10 let ukvarja tudi z zakonodajo na področju PPDFT, ki velja za dejavnost računovodskih servisov in davčnih svetovalcev. Vodi delovno skupino ZRS za pripravo novih Smernic za izvajanje Zakona o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma za pravne in fizične osebe, ki opravljajo dejavnost računovodskih storitev in storitev davčnega svetovanja ter aktivno sodeluje pri pripravi vsakokratnih pripomb in predlogov ob sprejemanju sprememb zakonodaje s področja PPDFT.
Trajanje
- Ponedeljek, 25. 11. 2024, 9:00 -12:30 (4 šolske ure z enim 30-minutnim odmorom)
- V ŽIVO: na lokaciji GZS ali
- ZOOM: povezavo prejmete po e-pošti en delovni dan pred dogodkom
- Posvet ZRS se bo snemal, posnetek bo objavljen na zaprtih spletnih straneh ZRS za dva meseca.
Kotizacija
Posvet je brezplačen za člane ZRS.
Prijave in odjave:
Prijavite se s prijavnim obrazcem na dnu objave. Prijave za udeležbo v ŽIVO sprejemamo pisno do 21. 10. 2024 do 10. ure oz. do zapolnitve prostih mest, za udeležbo preko ZOOM pa do 22. 10. 2024 do 15. ure.
Odjava prijavljenih udeležencev z dogodka, brez finančnih posledic, je mogoča le v pisni obliki na naslov zrs@gzs.si najkasneje do petka, 22. novembra 2024 do 10. ure. V primeru, da udeleženec sodelovanja na dogodku ne odpove v navedenem roku in obliki, mu organizator dogodka zaračuna 15,00 EUR + DDV režijskih stroškov (na posameznega udeleženca).