
Analitske hiše napovedujejo, da bo imela umetna inteligenca že v bližnji prihodnosti odločilen vpliv na konkurenčnost in produktivnost podjetij, že danes pa uspešna podjetja izkoriščajo njene prednosti.
Vabimo vas na prvega iz serije spletnih seminarjev s področja uporabne umetne inteligence, na katerem bo podpredsednica Združenja Manager Barbara Domicelj spregovorila o tem, zakaj se moramo postopnega uvajanja umetne inteligence lotiti čimprej in kakšne so prednosti za podjetja.
Matjaž Krč iz visokotehnološkega podjetja EKWB, ki mu zaupajo svetovni proizvajalci iz sveta računalništva, nam bo predstavil, kako je voditi podjetje, kjer poslovne odločitve krmari umetna inteligenca. Pojasnil nam bo, zakaj so sprejeli poslovno strategijo, ki sloni na osredotočenosti na podatke in uporabi tehnologij umetne inteligence. Imeli ga bomo priložnost vprašati, kaj zaradi tega delajo bolje, kakšen pospešek za rast in razvoj podjetja predstavlja in še vse, kar vas bo zanimalo.
Ker pa je to prvi spletni seminar iz serije o uporabni umetni inteligenci, ne bo manjkal kratek uvod v to, kaj se skriva pod besedama umetna inteligenca, ki nam ga bo pripravil Marko Grobelnik, Digitalni glasnik Slovenije pri EK.
Slovenija je mednarodno prepoznana na področju raziskav in razvoja s področja umetne inteligence, opažamo pa, da uvajanje v poslovne procese tako gospodarstva kot državne uprave še vedno kar ne steče, zato smo ustanovili smo skupino AI4SI (AI za Slovenijo), ki se bo zavzemala za njen hitrejši prenos v prakso. Iniciativo AI4SI in njene načrte bo predstavil njen predsednik, Mitja Trampuž, Crea Pro. AI4SI je tudi povezovalni člen med ponudniki rešitev s področja umetne inteligence in podjetji, ki želijo umetno inteligenco uporabljati v pri svojem delovanju, zato bo Boris Cergol , vodja poslovne enote za umetno inteligenco, Comtrade, na kratko predstavil glavne akterje.
AGENDA
Uvodni nagovor
Nenad Šutanovac, direktor Združenja za informatiko in telekomunikacije
Pomen Umetne inteligence pri poslovni preobrazbi gospodarstva
Barbara Domicelj, podpredsednica Združenja Manager, generalna direktorica Microsoft Slovenija
Predstavitev AI4SI
Mitja Trampuž, predsednik AI4SI, direktor Crea Pro
Kaj je umetna inteligenca
Dr. Marko Grobelnik, Digitalni glasnik Slovenije pri EK, podpredsednik AI4SI
Pregled stanja ponudnikov tehnologij in storitev na področju umetne inteligence
Dr. Boris Cergol, vodja poslovne enote za umetno inteligenco, Comtrade
Podjetje, kjer poslovne odločitve krmari umetna inteligenca
Matjaž Krč, Direktor EKWB
Vroči stol z Mitjo Trampužem
Zaključek in vprašanja udeležencev
Opis predavateljev:
 |
Dr. Boris Cergol, vodja poslovne enote za umetno inteligenco, Comtrade Digital Services
V želji, da bi vzpodbudil povezovanje med slovenskimi deležniki na področju umetne inteligence, sem po zgledu praks v tujini pripravil pregled slovenske pokrajine (ang. landscape) umetne inteligence in podatkovne znanosti, pri čemer sem želel vključiti ne le podjetja, ampak tudi organizacije, združenja in skupnosti, ki predstavljajo podporno okolje oziroma razširjeni ekosistem. V prvi različici pregleda je prisotnih več kot 200 različnih entitet.
Boris Cergol je matematik, podatkovni znanstvenik in podjetnik. Vodi poslovno enoto za umetno inteligenco podjetja Comtrade Digital Services in partnersko mrežo AI Collective ter je odgovoren za izvedbo projektov povezanih z umetno inteligenco na mednarodnih trgih, predvsem v Zahodni Evropi in ZDA. Pred tem je 9 let vodil zagonsko podjetje, ki je uvajalo tehnologije umetne inteligence v podjetja v slovenskem prostoru, in mentoriral številne slovenske podatkovne znanstvenike. |
 |
Mitja Trampuž, predsednik AI4SI, direktor CREApro
Cilj iniciative AI4SI je čim večja uporaba umetne inteligence v praksi, zato so njene aktivnosti osredotočene na pripravo odgovorov na najbolj pogosta vprašanja, ki si jih postavljajo organizacije: Kako začeti z uvajanjem umetne inteligence? Kaj organizacija potrebuje za to, kakšni so pogoji? Kako vključiti umetno inteligenco v poslovanje? Kakšna pot zagotavlja čim večji učinek in čim manjše tveganje? Kje so pasti in kako se jim lahko izogne? Kako zagotoviti podporo poslovodstva?
Mitja Trampuž je danes direktor podjetja CREApro, ki si je že pred leti zadalo umetno inteligenco vključevati v poslovanje organizacij in ponuditi njeno uporabno vrednost. Pred tem je bil iniciator pionirskih projektov razvoja in uvajanja varnega internetnega bančništva - v Sloveniji najbolj znana SKB NET in pa Klik NLB. Po Hermes Softlabu na Dunaju je izkušnje pridobival pri Microsoftu, nekaj let pa tudi živel v ZDA.
|
 |
Matjaž Krč, Poslovni direktor EKWB
V podjetju EKWB so se s področjem umetne intelligence prvič srečali 2017, ko se je pojavila potreba po inteligentnih rešitvah pri napovedi prodaje in načrtovanju proizvodnje. Če želi biti podjetje korak pred konkurenco, mora biti prilagodljivo in se hitro odzvati na spremembe na trgu. Umetna inteligenca skrbi za objektivno, optimizirano in inteligentno podporo pri mnogih poslovnih procesih. Metode napovedovanja, ki so del sistema AI, predvidijo tudi prihajajoče spremembe in analizirajo temeljne vzroke za njihov nastanek, kar podjetju prinese dodatno prednost pred konkurenco. Našteto, skupaj s pripravljenostjo za prihodnje tehnološke inovacije, vodi k inteligentnemu t.i. “AI driven” podjetju.
Matjaž Krč je zdaj že več kot eno leto direktor EKWB, kjer je že od vsega začetka, pred 15 leti, ko je začel sodelovati z Edvardom Königom, ustanoviteljem podjetja, deluje kot poslovni angel. 7 let v kriznem managementu, v različnih panogah, odgovoren za prodajo, razvoj poslov in vodenje podjetja. Predavatelj podjetništva in kreativnosti. V 20 letih je poslovni angel sodeloval v 100 primerih. Je sodni izvedenec za podjetništvo in mednarodno poslovanje.
|
 |
Marko Grobelnik, digitalni glasnik Slovenije pri EK, podpredsednik AI4SI
Marko Grobelnik je digitalni glasnik Slovenije pri Evropski komisiji, raziskovalec AI Lab na Inštitutu Jožef Stefan, član ekspertne skupine OECD za umetno inteligenco. Kot pomemben član IJS je sodeloval pri ustanavljanju prvega globalnega Mednarodnega raziskovalnega centra za umetno inteligenco pod okriljem UNESCO (IRCAI) v Ljubljani.
S svojo predanostjo umetni inteligenci v vsakodnevnem življenju in poslu tesno sodeluje s številnimi podjetji, univerzami, javnimi ustanovami pri prenosu in uporabi tehnologij umetne inteligence v industriji in gospodarstvu.
Marko je avtor več knjig ter številnih znanstvenih člankov, sodeloval je pri več kot 50 raziskovalnih projektih na področju umetne inteligence.
|
 |
Barbara Domicelj, podpredsednica Združenja Manager, generalna direktorica Microsofta Slovenija
V Združenju Manager smo v središče novega programa postavili trajnostno voditeljstvo, ki naslavlja veliko izzivov, med drugim tudi, digitalizacijo in umetno inteligenco ter nove veščine vodenja. Še posebej zdaj, ob covidu, se soočamo z novo realnostjo, v kateri bodo nove tehnologije in digitalna preobrazba imele še pomembnejšo vlogo. In prav tu vidim svojo vlogo – želim, da začnemo priložnosti spreminjati v uspehe, tudi s pomočjo umetne inteligence. Spregovorila bo o tem, zakaj se moramo postopnega uvajanja umetne inteligence lotiti čimprej in kakšne so prednosti za podjetja, saj bo dvig produktivnosti in učinkovitosti odločilnega pomena.
Barbara Domicelj je svojo kariero v Microsoftu začela z uspešnim vodenjem oddelka za telefonsko prodajo (telesales). Pot jo je nato prek oddelka za srednje velika podjetja vodila na področje prodaje za javno upravo, kjer je kot vodja prodaje soustvarjala strateške Microsoftove projekte v Sloveniji in zgradila pomembna partnerstva v javnem sektorju. Kot direktorica za področje velikih strank in partnerjev za Slovenijo in Albanijo je bila odgovorna za oblikovanje in vodenje raznolikih ekip, ki so presegale načrtovane rezultate. Preden je prevzela vodenje slovenske podružnice Microsofta, je vodila področje prodaje za velika podjetja v celotni Microsoftovi regiji Adriatic.
|
Spletni seminar je namenjen direktorjem, poslovnežem, odgovornim za digitalno in poslovno preobrazbo.
Vabljeni, da se nam pridružite 26.5.2020!
Kotizacije ni, za udeležbo na e-seminarju se je potrebno prijaviti!
Organizator konference je Združenje za informatiko in telekomunikacije pri Gospodarski zbornici Slovenija v sodelovanju z IKT-horizontalno mrežo, Združenjem Manager in Digitalnim inovacijskim stičiščem Slovenije.