
Kaj bo vplivalo na prihodnost sektorja elektronske in električne opreme? Napovedi, analize in predvidevanja
CIRCOTRONIC: Foresight Workshop – scenariji prihodnosti za sektor elektronske in električne opreme
V okviru projekta CIRCOTRONIC vas vljudno vabimo na delavnico Foresight Workshop (Scenariji prihodnosti), ki bo potekala v petek, 8. 9. 2023, od 11.00 - 14.00 v prostorih GZS.
Panoga elektroindustrije je v procesu transformacije – temu prispevajo pospešeni tehnološki razvoj, pomanjkanje surovin, digitalizacija in drugi trendi, ki jih danes ne poznamo v zadostni meri. Delavnica želi nasloviti glavne trende in prihajajoče scenarije, na katere se morajo pripraviti podjetja v elektroindustriji v času prehoda na krožno gospodarstvo.
Cilj delavnice je, da vas seznanimo z analizami, trendi in napovedmi za panogo elektroindustrije ter orodji in metodami za predvidevanje sprememb. Pogledali bomo tako novosti na področju okoljskega načrtovanja izdelkov in razvoja panoge na evropski ravni kot tudi aktualne številke poslovanja slovenske elektroindustrije. Potekal bo vodeni pogovor o scenarijih za leto 2030 z obravnavo priložnosti in tveganj za podjetja, sledila pa bo možnost mreženja ob pogostitvi.
Program in govorci: Prvi del delavnice je namenjen analizam, razumevanju trendov ter razvoju evropske zakonodaje na področjih elektroindustrije in e-odpadkov do leta 2030. V drugem delu gre za razumevanje in ocenjevanje priložnosti in tveganj, ki jih ti trendi in spremembe zakonodaje prinašajo. Cilj strateškega predvidevanja je omogočiti organizacijam in posameznikom, da se bolje pripravijo na različne scenarije in tako zmanjšajo negotovost ter povečajo prilagodljivost. Vključuje proučevanje in ocenjevanje dejavnikov sprememb, prepoznavanje šibkih signalov in nastajajočih trendov, s pomočjo katerih oblikujemo najbolj verjetne scenarije prihodnosti.
Na dogodek se prijavite na povezavi:

Program
10.45
|
Registracija in kava
|
11.00
|
Uvod v delavnico
Osrednji govor - spletno (André Rückert, Ecologicon):
Prihodnost elektroindustrije ter odpadne elektronske in električne opreme v Evropi
-Razvoj zakonodaje (ecodesign direktiva)
-Dejstva in številke
-Razvoj sektorja
|
11.30
|
Slovenska elektroindustrija v številkah (Andreja Hlišč, direktorica ZEE)
|
11.45
|
1. del delavnice: Pregled obzorja – spoznavanje in ocenjevanje trendov prihodnosti v elektroindustriji v Sloveniji in Evropi
Moderatorka: Grit Ackermann, GZS
|
12.30
|
2. del delavnice: Izdelava scenarijev prihodnosti – izzivi in priložnosti v alternativnih prihodnostih
Podjetja lahko razvijejo trdnejše in prožnejše strategije za ohranjanje konkurenčnosti in odpornosti v hitro spreminjajočem se svetu.
Moderatorka: Grit Ackermann, GZS
|
13.30
|
Pogostitev in mreženje
|
Delavnica je brezplačna in je namenjena podjetjem v elektroindustriji. Prvi del delavnice bo v angleškem jeziku.
Predavatelja:
André Rückert, Ecologicon
André Rückert je strokovnjak za odpadno elektronsko in električno opremo. V podjetju Ecologicon je odgovoren za dva raziskovalna projekta (ReSoCart-ED in CE-RISE) ter za nove projekte na področju raziskav ali razvoja odpadne elektronske in električne opreme, baterij, embalaže in tekstila. Ecologicon je svetovalno podjetje s sedežem v Nemčiji, ki se osredotoča na okoljsko svetovanje, upravljanje izdelkov in ravnanje z odpadki na področju odpadne elektronske in električne opreme. Strokovno znanje in izkušnje zaposlenih vključujejo varstvo okolja v podjetjih, upravljanje virov, zakonsko skladno ravnanje z odpadki, certificiranje, trajnostne poslovne strategije, dajanje v obratovanje, okoljsko dajanje v obratovanje, upravljanje dovoljenj, revizije dobavne verige in revizije partnerjev. Delujejo na področju odpadne elektronske in električne opreme, baterij in akumulatorjev, embalažnih materialov za prodajno in transportno embalažo ter na področju tekstila. Sodelujejo tudi pri raziskovalnih projektih, na primer pri razvoju digitalnih potnih listov za izdelke.
Andreja Hlišč, Zbornica elektronske in elektroindustrije
Andreja Hlišč je direktorica Zbornice elektronske in elektroindustrije pri Gospodarski zbornici Slovenije. Kot koordinatorka grozda Pametne tovarne je v preteklih letih pokrivala področje prehoda v Industrijo 4.0, prav tako pa je v SRIP Tovarne prihodnosti kot članica Upravnega odbora zadolžena za koordinacijo izvajanja akcijskega načrta med GZS in Inštitutom Jožef Stefan. Sodelovala je v številnih mednarodnih projektih usmerjenih v zelen in digitalni prehod.
Delavnica je organizirana v okviru projekta CIRCOTRONIC, ki je financiran iz programa Interreg Central Europe.