Gospodarska zbornica Slovenije - Poslovni tednik

Izredna številka, 29. april 2020 

Po #PKP2 bo treba hitro pristopiti še k #PKP3

Izjava predsednika GZS Boštjana Gorjupa in generalne direktorice Sonje Šmuc ob današnjem sprejemu interventne zakonodaje: Z novelo prvega in sprejemom drugega protikoronskega paketa v Državnem zboru RS je gospodarstvo dobilo nujno potrebno podporo v sedanjih izrednih razmerah.
Novela prvega protikoronskega paketa je odpravila nekatere pomanjkljivosti. Vendar pa na GZS pogrešamo, da ni prišlo do časovnega popravka kritja bolniškega staleža v breme proračuna že od razglasitve epidemije ter metodologijo, ki bi pojasnila dodatne omejitve sofinanciranja v novem 20.a členu.
Drugi protikoronski paket prinaša poroštveno shemo za nova bančna posojila, s katero se podjetjem zagotavlja dodatna likvidnost. Ocenjujemo pa, da je sedanji obseg višine posojil, ki je omejen na 10% letnega prometa podjetja, prenizek in ne zagotavlja obsega, ki ga omogoča Evropska komisija vsem članicam in znaša četrtino letne prodaje. Ravno tako menimo, da bo treba umakniti določbo, po kateri se nova posojila po tej shemi izključujejo z interventnim zakonom o odlogu starih posojil, saj to pomeni, da bodo podjetja, ki so zaprosila za moratorij na bančna posojila (po #PKP1) omejena pri višini novih posojil (po #PKP2), ki jih potrebujejo za ohranitev svoje likvidnosti.
Na GZS vlado pozivamo, da nadaljuje s hitrim tempom sprejemanja interventne zakonodaje. Velika pričakovanja imamo do #PKP3, ki se pripravlja z namenom ponovnega zagona podjetij. Pričakujemo, da bodo v njem vključeni popravki drugega paketa, predvsem pa, da bo prinesel skrajšan delovni čas, dodatna sredstva za najbolj prizadete panoge in možnosti odkupa ter zavarovanja terjatev. Z dobro nastavljenimi ukrepi, ki bodo hitri, enostavni in učinkoviti, lahko Slovenija tudi iz te krize izide kot zmagovalka.

Promo

Poslovni nasveti v času koronavirusa

Preberite odgovore na najpogostejša vprašanja s področja delovne zakonodaje, likvidnosti in financ, pa tudi splošne poslovne nasvete in informacije …

Dobrobit zaposlenih v času COVID-19

Za ustrezen kadrovski odziv na COVID-19 krizo ni dovolj le organizacija tehničnih in fizičnih pogojev dela, ampak je potrebno ustrezno nasloviti tudi izzive psihološke dobrobiti zaposlenih v spremenjenih delovnih pogojih. Izkoristite priložnost in se udeležite četrtega iz serije petih webinarjev v organizaciji Deloitte in GZS v sodelovanju z 42 Group o dobrobiti zaposlenih v času COVID-19.

sreda, 6. maja / 14.00 do 14.45 ure

Registracija

Digitalna transformacija po Covid-19: nujnost, ne izbira

Epidemija Covid-19 je od podjetij zahtevala hitro reakcijo in pripravljenost na delo od doma preko oddaljenih dostopov in novih komunikacijskih orodij, ki so jo slovenska podjetja večinoma opravila uspešno. Je pa nova situacija tudi pokazala, da moramo o digitalni transformaciji razmišljati strateško, ne zgolj gasiti požare. Visoko digitalizirana podjetja so na obdobje, ki sledi, bolje pripravljena – nekatera izmed njih so prav novi zmagovalci te krize.

četrtek 7.5. od 14.00 do 15.00 ure

Registracija

Poznate še koga, ki bi ga vsebine
Poslovnega tednika zanimale?

Prijavi se lahko tukaj