Gospodarska zbornica Slovenije - Poslovni tednik

Izredna številka, 15. maj 2020

Epidemije preklicana

Vlada je na četrtkovi dopisni seji z Odlokom o preklicu epidemije nalezljive bolezni SARS-CoV-2 (COVID-19) preklicala epidemijo covid-19. Ker še vedno ostaja nevarnost širjenja nalezljive bolezni COVID-19, se – ob strokovni utemeljenosti – še vedno uporabljajo splošni in posebni ukrepi, sprejeti na podlagi Sklepa o uporabi ukrepov, ki jih določa Zakon o nalezljivih boleznih, pri epidemiji COVID-19. Odlok, ki je začel veljati danes, se začne uporabljati z 31. majem.
Vlada je sprejela tudi Odlok o odrejanju in izvajanju ukrepov, povezanih s preprečevanjem širjenja COVID-19, na mejnih prehodih na zunanji meji in na kontrolnih točkah na notranjih mejah Republike Slovenije. Z odlokom, ki velja že od danes, se sprošča karantena za vse državljane, ki imajo stalno ali začasno prebivališče v državah EU. Osebi, ki vstopa v Republiko Slovenijo in ima stalno ali začasno prebivališče v državah EU in ni zapustila EU za več kot 14 dni, policija zaradi morebitne okužbe z virusom SARS-CoV-2 (COVID-19) na meji vroči navodila NIJZ o izvajanju ukrepov za preprečevanje širjenja COVID-19.

Promo

GZS, TZS, ZDS in ZDOPS predlagajo dodatne ukrepe za #PKP3

Gospodarska zbornica Slovenije, Trgovinska zbornica Slovenije, Združenje delodajalcev Slovenije in Združenje delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije so skupaj pripravili nabor dodatnih ukrepov za omilitev posledic epidemije covid-19. Opozarjajo namreč, da bo večina podjetij posledice epidemije čutila vsaj še nekaj mesecev. Nekateri predlogi so kratkotrajnejšega značaja in vezani na čas izrednih razmer, za druge pa si delodajalske organizacije zavzemajo za to, da bi bili vključeni v trajnejše sistemske zakonodajne spremembe.

Slovenski podjetniški sklad: V okviru razpisa P1 plus 2020 nova kreditno – garancijska linija C19

Slovenski podjetniški sklad je 8.5.2020 v Ur.l. RS št. 65/2020 objavil spremembe javnega razpisa z oznako P1 plus 2020 – Garancije Sklada za bančne kredite s subvencijo obrestne mere. Glavna novost se nanaša na vzpostavljeno novo kreditno - garancijsko linijo z oznako C.19 – Mikrogarancije za MSP – kritje škode zaradi virusa COVID-19, to pomeni, da podjetje lahko kandidira za mikrogarancije – financiranje samo obratnih sredstev le v primeru, kadar je iz poslovnega načrta podjetja razvidno, da podjetje ta sredstva potrebuje za razvoj oz. širitev dejavnosti in s tem za krepitev podjetniške aktivnosti ali za namen premagovanja finančnih težav pri poslovanju, nastalih zaradi virusa COVID-19.

Nemčija – razmere na mejah

Nemčija, Francija, Avstrija in Švica so se dogovorile o podaljšanju nadzora na notranjih mejah do 15. junija 2020, vendar nadzor ne bo več sistematičen, ampak bolj naključen. Pogoj za uresničevanje te prakse je nadaljno zmanjševanje števila okužb.

Poslovni nasveti v času koronavirusa

Preberite odgovore na najpogostejša vprašanja s področja delovne zakonodaje, likvidnosti in financ, pa tudi splošne poslovne nasvete in informacije …

Kako preživeti in se uspešno spoprijeti s posledicami epidemije v delovnem okolju?

Na prvem izmed treh webinarjev o psihosocialni podpori zaposlenim in delodajalcem v času epidemije boste spoznali nekatere psihološke značilnosti vpliva socialne izolacije v času epidemije na občutenje in percepcijo ter vedenje ljudi skozi prizmo skrbi za duševno zdravje zaposlenih. Predstavljene bodo najpogostejše nevarnosti posledic epidemije in okvirna priporočila za preprečitev in sanacijo negativnih posledic epidemije na zavest, čustva, duševnost in vedenje posameznika in skupine. Osvetlili bomo vlogo vodij in kako lahko podjetje zagotovi ustrezne pogoje za ohranjanje ali vrnitev na ustrezno raven delovne motivacije - kaj je naloga organizacije, kaj naloga vodij in kaj naloga posameznika. Spoznali boste konkretne tehnike in načine vodenja sodelavcev.

Torek, 19. maj 2020 / 13.30 - 15.00

e-konferenca Delo od doma in podpora skupinskemu delu

Kriza je povzročila hitro digitalno preobrazbo precejšnjega dela družbe. S primeri dobrih praks bomo na e-konferenci predstavili, kako se je naše delo spremenilo v času covid-19, katere nove veščine moramo osvojiti, kako so podjetja stopila skupaj v digitalni solidarnosti in kako nam lahko pomagajo … Vabljeni k udeležbi.

Petek, 22. maj 2020 / 11.00 - 12.15

Poznate še koga, ki bi ga vsebine
Poslovnega tednika zanimale?

Prijavi se lahko tukaj