14:00 - Kosilo
Torek, 31. 8. 2021
9:30 - 10:30
Španija: Regijski sistemi IT rešitev in enoten zdravstveni karton (v angleščini)
Okrogla miza, moderira Tjaša Zajc
Katalonija je svetovno priznana regija za svoj inovativen pristop k zdravstvu. Trenutni sistemi EZK se izkazujejo predragi za vzdrževanje, zato se je regija odločila za drugačen pristop. Katalonija vlaga 40 milijonov EUR v novo digitalno zdravstveno strategijo, da bi se osredotočila na razvoj novega modela informacijskih sistemov in elektronske zdravstvene evidence, ki temelji na standardih openEHR - odprti podatki. Pričakovati je, da bodo odprti standardi in odprti podatki zdravnikom omogočili enoten celovit pregled pacientov, ki jim bo omogočil več časa, da se osredotočijo na pacienta.
Razprava se bo osredotočila na celostno oskrbo, ki temelji na novi digitalni zdravstveni strategiji v Kataloniji.
- Pol Perez Sust, direktor področja za informacijske sisteme, Katalonija, Španija
- Bojana Beović, predsednica Zdravniška zbornica Slovenije
- Blaž Suhač, pomočnik generalnega direktorja UKC Ljubljana za informatiko
10:45 - 11:45
Nemčija: Dobre prakse bolnišnic in sekundarna uporaba podatkov (v angleščini)
Okrogla miza, moderira Tjaša Zajc
Interoperabilne rešitve v medicinski informatiki na vseh ravneh, vključno z oskrbovalnimi točkami, so osnove za oblikovanje skupnega evropskega prostora zdravstvenih podatkov in podpirajo sekundarno uporabo podatkov. V ta namen HiGHmed, konzorcij devetih univerzitetnih bolnišnic iz Nemčije, dela na novih, interoperabilnih rešitvah v medicinski informatiki, katerih cilj je omogočiti dostop do podatkov o bolnikih za klinične raziskave in izobraževanje, kar bo posledično izboljšalo oskrbo pacientov. Z izgradnjo varnih centrov za integracijo podatkov želi projekt vzpostaviti tehnološko platformo, ki bo zdravnikom omogočila sprejemanje odločitev, ki temeljijo na podatkih in se osredotočajo na paciente.
O sedanjosti in prihodnosti sekundarne uporabe bolnišničnih podatkov se bomo pogovarjali s strokovnjaki iz Nemčije in Slovenije.
Sreda, 1. 9. 2021
10:45 - 11:45
Finska: Izkušnje in priložnosti sekundarne uporabe podatkov (v angleščini)
Okrogla miza, moderira Tjaša Zajc
Finska vzpodbuja sekundarno uporabo zdravstvenih podatkov in to vidijo kot novo tržno priložnost, da postanejo vodilni pri razvoju novih izdelkov in storitev. Finska zakonodaja izrecno določa, da je mogoče zaščititi osebne podatke, hkrati pa omogočiti sekundarno uporabo, kadar so podatki anonimizirani. Zakonu o sekundarni rabi določa, da posamezna soglasja ali dovoljenja za podatke niso potrebna, vendar dovoljenje za sekundarno uporabo odobrijo zdravstveni organi. Finska ima številne temelje podatkovne infrastrukture, zlasti kar zadeva zbirke podatkov in registre, podatkovne institucije, zastopanje pacientov in pravne okvire. Celoten sistem temelji na kakovostni dokumentaciji in vnosu podatkov s strani zdravstvenih delavcev.
Na okrogli mizi bomo z našimi gosti razpravljali o finskem pristopu k sekundarni uporabi podatkov, kako deluje, kje so tehnični in človeški izzivi.
- Minna Hendolin, Vodilna strokovnjakinja – HealthData, SITRA, Finska
- Jukka Lähesmaa, višji svetnik, Ministrstvo za socialno in zdravstveno varstvo, Finska
- Angel Martin, Predsednik Odbora za digitalno zdravje, MedTech Europe
- Dipak Kalra, predsednik, Evropski inštitut za inovacije skozi zdravstvene podatke
Četrtek, 2. 9. 2021
9:00 – 10:30
Izrael: Nacionalni program eZdravja in implementacija v praksi (v angleščini)
Okrogla miza, moderira Tjaša Zajc
Izrael si je zastavil ambiciozen cilj, da izraelski zdravstveni sistem postane eden vodilnih v svetu na področju digitalnih zdravstvenih rešitev. Izraelska digitalna zdravstvena industrija bo z izvajanjem strategije digitalnega zdravja postala gonilo rasti in središče globalnih inovacij. Obstaja več političnih instrumentov, spodbud in pristopov graditvi IKT infrastrukture, ki podpirajo to preobrazbo.
Gostje iz Izraela bodo delili svoje izkušnje pri sestavljanju in izvajanju izraelske nacionalne strategije za digitalno zdravje kot gonilo rasti in razpravljali o izzivih in priložnostih.
- Esti Shelly, Direktorica “Digital Health”, Ministrstvo za zdravje, Izrael
- Dr. Michael Halberthal, Generalni direktor, Rambam Medical Centre, Izrael
- Noa Kedem, namestnica direktorja, enota za digitalno zdravje (medicinska informatika), Maccabi Health Services, Izrael
- Jurij Šorli, dr. med., direktor, Bolnišnica Topolšica
- Bogdan Tušar, v.d. generalnega direktorja, Direktorat za razvoj zdravstvenega Sistema, M
Petek, 3. 9. 2021
9:30 – 10:30
Vloga digitalne pismenosti v zdravstvu (v slovenščini)
Uvodna predavanja in okrogla miza, moderira Mojca Cvirn, SRC Infonet d.o.o.
Na dogodku bomo predstavili pomen in vlogo digitalne pismenosti in opolnomočenja v zdravstvu. Na vsaki točki obravnave pacienta se srečamo s kopico digitalnih orodij, ki jih moramo znati uporabljati in to ne samo na ravni posameznika, temveč tudi na ravni zdravstvenih organizacij in drugih deležnikov. Le opolnomočeni posamezniki, naj si bo pacient, zdravstveni delavec ali drug deležnik, lahko skupaj prispevajo k boljšim rezultatom zdravljenja, boljši zdravstveni storitvi, prijetnejši izkušnji in nenazadnje bolj dostopnemu zdravstvu.
Predstavili bomo nekatere dobre prakse na področju osveščanja in uvajanja izobraževanja različnih ciljnih skupin, od starejših do strokovnih kadrov v Sloveniji. Ne moremo pa spregledati izzivov, ki se pojavljajo v realnem okolju in kličejo po vzpostavitvi sistemske rešitve in podpore temu pomembnemu področju.
Uvodna predavanja:
- Ana Pleško, Simbioza, Program opolnomočenja starejših ob uvedbi e-napotnice
- Urška Rauter Gaber, HealthDay.si in ACSELL, Testno okolje za inovacije v zdravstvu – ali je čas pravi?
- Mojca Cvirn, SRC Infonet d.o.o., Digitalna medicinska sestra ali digitalni pacient?
- Aleksander Stepanović, ZD Škofja Loka, Izzivi virtualnega odnosa s pacientom
Okrogla miza:
- Ana Pleško, Simbioza
- Hajdi Kosednar, Predstavnik NIJZ
- Marjana Pikec, namestnica direktorja, SRC Infonet d.o.o.
- Urška Rauter Gaber, HealthDay.si in ACSELL
- Janez Kramar, podpredsednik Zbornice zdravstvene in babiške nege Slovenije
- Aleksander Stepanović, ZD Škofja Loka
- Petra Simpson Grom, Koronarni klub Ljubljana
Več o predavateljih
Mobilna enota »SIM mobil«
Ob Digitalnem središču Slovenije bo 30.8 in 31.8 postavljena mobilna enota »SIM mobil« Simulacijskega centra - Zdravstvenega doma Ljubljana, prva s tovrstnim programom v Sloveniji in v tem delu Evrope.
»SIM mobil« prinaša najsodobnejšo obliko praktičnega usposabljanja za izvajanje naprednih simulacij. Cilj usposabljanj je izboljšanje varnosti pacientov, povečanje znanja in usposobljenosti strokovnjakov ter laikov, njihovih kompetenc in učinkovitosti v ravnanju v določenih življenjsko ogrožajočih situacijah.
30. 8. 2021
|
9:00 – 14:00
|
Prva pomoč: usposabljanje prve pomoči s simulatorji visoke stopnje realizma.
|
31. 8. 2021
|
9:00 – 14:00
|
Prva pomoč: usposabljanje prve pomoči s simulatorji navidezne resničnosti.
|
ZLATI PARTNERJI DOGODKA
PARTNERJA DOGODKA
SHOWROOM PARTNER