Projektno povezovanje

Aktualne novice


Kako lahko podjetja prispevajo k vključevanju žensk v STEM/STEAM?

V reviji Glas gospodarstva smo objavili članek o projaktu Steam4Life oziroma o vključenosti žensk v poklice STEAM. Članek objavljamo še na tem mestu:

V Sloveniji in Evropi je prepoznavanje pomena vključevanja žensk v STEM in zagotavljanje enakih možnosti bistvenega pomena za prihodnji gospodarski razvoj in inovacije. Vse več raziskav namreč kaže, da raznolikost v znanosti in tehniki povečuje kreativnost in izboljšuje rezultate.

Urška Spitzer, GZS, Center za projektno povezovanje

Vključevanje žensk v STEM/STEAM (znanost, tehnologija, inženirstvo, umetnost in matematika) ostaja pomembna tema v Sloveniji in po Evropi. Čeprav se stanje izboljšuje, še vedno obstajajo opazne razlike: na svetovni ravni ženske pridobijo 53 % univerzitetnih diplom, a le 34 % diplomantk v EU prihaja s področij STEM. Slovenija je blizu evropskemu povprečju, saj beleži približno 30-odstotno zastopanost žensk v STEM (v to statistiko niso vključena področja umetnosti, na katerih so ženske prav tako v manjšini – film, digitalna umetnost, tonski inženiring, tehnična umetnost itd.). V današnjem svetu, v katerem strokovni kader predstavlja ključno dodano vrednost za gospodarstva Evropske unije, je nujno, da ne zapostavljamo žensk, ki predstavljajo 51 % njenega prebivalstva. Da bi to zagotovili, je treba razumeti dejavnike, ki vplivajo na nizko zastopanost žensk v teh poklicih.

Naslavljanje izzivov za višjo zastopanost žensk

Prvi dejavnik je manj pogosto spodbujanje deklet k naravoslovnim in tehničnim predmetom že v šolskih letih, medtem ko se fantje srečujejo z bolj jasno podporo pri izbiri teh področij. Čeprav se v šolskem sistemu stereotipi postopoma zmanjšujejo, na dekleta še vedno vplivajo kulturne in družbene norme, ki STEM pogosto predstavljajo kot »moško« področje. Podjetja lahko z zgodnjim vzpostavljanjem vezi s šolami spodbudijo zanimanje za STEM že v mladih letih, pri čemer lahko izpostavijo namen, da si v svojih vrstah v prihodnje želijo tako deklet kot fantov.

Drugi pomemben dejavnik je usklajevanje dela in družine, kar je za mnoge ženske ključno vprašanje pri izbiri in vzdrževanju kariere v tehničnih poklicih. V nekaterih državah podjetja zato uvajajo posebne ukrepe za privabljanje in ohranjanje žensk v teh panogah, saj se zavedajo, da raznolikost povečuje inovativnost in konkurenčnost. Podjetja lahko uvedejo prilagodljive delovne ure, delo na daljavo in možnost krajšega delovnega časa, kar omogoča lažje usklajevanje družinskega in poklicnega življenja.

Tretji dejavnik pa je pomanjkanje žensk na vodilnih položajih. Spodbujanje žensk na vodilnih položajih krepi zgled za mlajše generacije, ki tako vidijo, da so karierne poti v STEM dostopne tudi njim.

Povezava do članka v reviji Glas gospodarstva:

https://glasgospodarstva.gzs.si/kako-lahko-podjetja-prispevajo-k-vkljucevanju-zensk-v-stem-steam/

 

 

 

Fotogalerija