Inovativna Slovenija

Arhiv: Inovacije v SAŠA regiji ostajajo na visokem kakovostnem nivoju

Foto: Jože Miklavc
Savinjsko-šaleška gospodarska zbornica (SŠGZ) je 17. zapored podelila priznanja najboljšim inovacijskim predlogom, ki so bili prijavljeni na tokratni razpis na območju SAŠA regije. Podeljena so bila 4 zlata, 7 srebrnih in dve bronasti priznanji, tri najbolje ocenjene inovacije pa napredujejo na nacionalno ocenjevanje v organizaciji Gospodarske zbornice Slovenije.

Na letošnji razpis SŠGZ je prispelo 14 inovacijskih predlogov 10 različnih prijaviteljev, od katerih je bil nato eden umaknjen. Ocenjenih je tako bilo 13 inovacij, pri katerih je sodelovalo skupno 124 inovatorjev. V primerjavi s preteklimi razpisi omenjene številke ne predstavljajo ekstremov niti v pozitivni niti v negativni smeri, so pa po mnenju ocenjevalne komisije tudi letošnje inovacije zelo kakovostne in dokazujejo visok nivo inovacijske dejavnosti v regiji.

Med omenjenimi inovacijskimi predlogi je 9 produktnih in 4 procesne inovacije, marketinških in organizacijskih inovacij letos med prijavljenimi na razpis ni bilo, prav tako ni bilo nobene prijave s strani samostojnih inovatorjev. Struktura prijavljenih inovacij ne preseneča, saj ima SAŠA regija zelo specifično strukturo gospodarstva, kjer kar 60-odstotni delež, tako po prihodkih kot po številu zaposlenih, predstavljajo predelovalne dejavnosti.

V sklopu slovesnosti ob podelitvi priznanj najboljšim inovatorjem je potekala tudi okrogla miza z naslovom Ali za inovativnost potrebujemo posebno inovacijsko klimo?, na kateri so sodelovali predstavniki podjetij Gorenje, BSH Hišni aparati, Premogovnik Velenje in EBA, ki se še posebej odlikujejo po visoki stopnji inovativnosti. Med predlogi za spodbujanje inovativnosti v SAŠA regiji so sodelujoči na okrogli mizi med drugim omenili dopuščanje inovativnosti v izobraževalnih organizacijah, spodbujanje zaposlenih za izpostavljanje z inovativnimi predlogi v gospodarskih in negospodarskih organizacijah, dopuščanje napak pri iskanju novih, še nepreverjenih rešitev in odgovornost vodstev posameznih organizacij za vzpostavitev takšne organizacijske klime, ki je navznoter in navzven naklonjena inovativnemu razmišljanju ter delovanju.

Poročilo komisije za ocenjevanje inovacij
Obrazložitve inovacij 2016

Zlata priznanja

• Popolnoma avtomatski kavni aparat EQ.9
    Predlagatelj: BSH Hišni aparati d.o.o. Nazarje
    Avtorji: Matjaž Filo, Igor Žibret, Matjaž Uršej, Peter Miklavc, Evgen Kozelj, Klemen Britovšek, Klemen Lončarič, Tadej Jeraj, Aleš Kreslin in Jan Ažman.

• Pralni stroj Panasonic AutoCare
    Predlagatelj: Gorenje d.d. Velenje
    Avtorji: Gorenje: mag. Boštjan Sovič, Robi Pogorevc, Jakob Koželjnik, Lovro Krajnc, Matjaž Kuhar, Marko Pečnik, Niko Dren, Zlatko Novak, Uroš Koren, Urh Sredenšek, Uroš Trupej, Sandi Vitanc, Rok Lah, Duško Skarlovnik,
    Klemen Horvat.

Panasonic: Takayuki Ishihara, Masahiro Itami, Akira Shoji, Go Ito, Arata Takahashi, Tomotaka, Yagi, Yuko Minayoshi, Takeo Matsuki, Hideaki Ushijima, Masanao Segawa.

• Kompaktni kuhinjski aparat MultiTalent 3
    Predlagatelj: BSH Hišni aparati d.o.o. Nazarje
    Avtorji: Jurij Pešec, Darko Rudež, Bogdan Kreča, Matej Berzelak, Dejan Gosar, David Potočnik, Boštjan Kovačec, Jože Skončnik, Marko Lenošek, Bojan Potočnik, Aleš Kreslin, Tadej Holcinger, Peter Leskovšek, Adam Koštomaj, Mirko Jurak in Tomo Iršič.

• Aparat za pripravo toplih napitkov Tassimo Caddy
    Predlagatelj: BSH Hišni aparati d.o.o. Nazarje
    Avtorji: Henrik Pavlovič, Peter Brezovnik, Boštjan Ogrizek, Mitja Habe, Matej Mejač, Damjan Golčman, Klemen Zevnik, Aleš Plohl, Tadej Počivavšek, Mitja Dobravc, Primož Bezovnik, Peter Leskovšek, Aleš Kreslin in Mihael Kolar.

Srebrna priznanja

• Sušilni stroj s steklenimi vrati FiltrationSupreme
    Predlagatelj: Gorenje d.d. Velenje
    Avtorji: Miran Razboršek, Matej Volk, Matej Golavšek, Jože Skornšek, Pero Gatarić, Nino Šeruga, Borut Keržič, Matevž Šmuc, Lovro Krajnc, Tomo Vodovnik.

• mCLOUD - celovita pisarna v oblaku
    Predlagatelj: Mega M, informacijske tehnologije, d.o.o., Velenje
    Avtorji: mag. Matej Meža, mag. Miran Meža, Jernej Stopinšek, Gašper Govek in Marjanca Feltrin.

• Aktuatorji za prezračevalne sisteme
    Prijavitelj: Podkrižnik d.o.o.
    Avtorji: dr. Simon Kulovec, Tomaž Kastelic, dr. Goran Mijušković, Tomaž Globočnik, Andrej Štok in Tomaž Arnič.

• Skladiščenje, prečrpavanje in doziranje amonijačne raztopine za blok 6 TEŠ
    Predlagatelj: Esotech d.d.
    Avtorji: Iztok Hrastel, Slobodan Mrkonjić, Tomaž Štrancar, Roman Marolin, Primož Hostnik, Danilo Friškovec, Grega Volk, Uroš Krajner, Matej Planinc, Matej Firer, Mersida Rogo, Dragoljub Nikolić, Branko Weissenbach, Matej Gjerkeš in Igor Kovač.

• Ploščati grelnik Style Line
    Predlagatelj: Gorenje d.d. Velenje
    Avtorji: Senad Delić, Oskar Irman, Janez Apat, Alen Varošanec, Zvonko Višnjić, Emanuel Ćosić, Simon Tržan, Jovan Višnjić, Tomi Krašovec, Milan Kotnik, Janez Gorišek, Ksenija Plahuta in mag. Janez Lipuš.

• Metoda merjenja zračilnih parametrov na glavnih ventilatorjih
    Predlagatelj: Premogovnik Velenje d.d.
    Avtorja: Rado Gregorc, Sašo Ovniček.

• Medtirna zapora z mehkim zaviranjem
    Predlagatelj: HTZ Velenje I.P. d.o.o.
    Avtorji: Janko Pajer, Štefan Miheljak, Anton Krančan.

Bronasta priznanja

• Elektronski linearni aktuator
    Predlagatelj: Šolski center Velenje
    Avtorji: Uroš Remenih, Primož Golob in Samo Železnik.

• Izvedba regulacije pozicioniranja jeklenega traku na stiskalnici z integracijo linearnega servomotorja
    Predlagatelj: MIEL d.o.o.
    Avtorji: mag. Andrej Rotovnik, Miha Strašek in Andrej Mrak.

Najvišje ocenjene inovacije, ki so se uvrstile na nacionalno ocenjevanje:

BSH Hišni aparati d.o.o. Nazarje. Inovacija: kompaktni kuhinjski aparat MultiTalent 3

BSH Hišni aparati d.o.o. Nazarje. Inovacija:  Popolnoma avtomatski kavni aparat EQ.9

Gorenje d.d. Velenje. Inovacija: Pralni stroj Panasonic AutoCare