Akademija kibernetske varnosti - 4 tečaji
14. 10. 2024 do 22. 11. 2024
GZS, dvorana F
Zakaj akademija kibernetske varnosti?
V današnjem digitaliziranem svetu je kibernetska varnost postala ključnega pomena. V poslovnem svetu predstavlja kibernetska varnost strošek, ki je lahko upravičen le, če preprečuje še višje stroške, ki bi nastali brez teh vlaganj. Zaradi predpisnih zahtev, potencialne izgube ugleda organizacije in komercializacije napadov, je razmerje med stroški in koristjo kibernetske varnosti strmo narastlo v prid uporabe učinkovite zaščite in sodelovanja IKT strokovnjakov s področja kibernetske varnosti. Eurobarometer poroča, da 45 % podjetij navaja težave pri iskanju osebja z ustreznimi znanji kot enega glavnih izzivov s področja kibernetske varnosti.
Potrebe po strokovnjakih s kompetencami na področju kibernetske varnosti strmo naraščajo tako pri vseh organizacijah, kot tudi pri ponudnikih in proizvajalcih rešitev in storitev informacijske tehnologije. Vsak košček digitalnih rešitev in storitev mora biti načrtovan in narejen z mislijo na kibernetsko varnost. Izobraževalni sistem in trg dela ne sledita naraščajočim potrebam po kibernetski varnosti, zato je izrednega pomena čim prej nasloviti naraščajočo vrzel. EU in tudi države članice pripravljajo različne ukrepe in programe za vse življenjsko učenje, ki bodo zaposlenim omogočili tako posodabljanje znanja, kot tudi prekvalifikacije.
Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko, Univerze v Mariboru (UM FERI) sodeluje v projektu Razvoj prožnih učnih pristopov z mikrodokazili za digitalno in zeleno preobrazbo izobraževanja za prehod v Družbo 5.0 (RPUP), ki je med drugim namenjen razvoju Slovenskega okolja za uporabo mikrodokazil. Mikrodokazilo (ang. Micro-credential) pomeni zapis učnih izidov, ki jih je posameznik dosegel z učenjem manjšega obsega. Ta omogočajo posameznikom pridobivanje znanj, spretnosti in kompetenc, ki jih potrebujejo v razvijajočem se trgu dela in družbi. Takšne oblike izobraževanj močno podpira tudi EU in se intenzivno uvajajo v evropski izobraževalni prostor kot nova oblika dopolnjevanja znanja.
UM FERI, CyberHub Slovenija, SRIP GoDigital in Združenje za informatiko in telekomunikacije s Sekcijo za kibernetsko varnost vas vabimo da se udeležite Akademije kibernetske varnosti, ki je sestavljena iz štirih tečajev, s katerimi boste pridobili znanja in potencialno tudi mikrodokazila (ko bo v Sloveniji vzpostavljen sistem) iz izbranih področij kibernetske varnosti.
Ne zamudite te edinstvene priložnosti! Vabimo vas, da izkoristite to priložnost in se nam pridružite na izobraževanjih na katerih boste imeli priložnost razširiti svoje znanje in veščine iz kibernetske varnosti. Več o vsebini posameznih tečajev akademije si lahko preberete v nadaljevanju ali v priloženi BROŠURI.
Vsebina akademije kibernetske varnosti
Izobraževanja, vključena v akademijo kibernetske varnosti, pokrivajo različna področja kibernetske varnosti.
Spletna varnost in vdorno testiranje sta v veliki meri dve strani istega kovanca, kjer se ena stran ukvarja z oblikami varovanja, medtem ko druga izkorišča prisotne ranljivosti oz. pomanjkljivosti (predvidoma za namene izboljšanja varnosti).
Tehnologija veriženja blokov v kontekstu upravljanja digitalnih identitet je v zadnjih nekaj letih dozorela do mere, da njena uporaba ni več samo najnovejša moda in je večji poudarek na njeni uporabnosti. Vsebina enega od tečajev bo podrobno predstavila decentralizirane tehnologije in s tem povezano področje digitalnih identitet.
Digitalna forenzika ni znanost, s katero bi se srečevali pogosto, vendar predstavlja zanimivo in še kako potrebno področje kibernetske varnosti. Čeprav jo povezujemo s kriminalističnimi preiskavami, je njena najboljša lastnost pridobivanje po nesreči izbrisanih ali uničenih podatkov prav v vsaki organizaciji.
Upravljanje informacijske varnosti je zahtevna in kompleksna naloga, ki jo morajo naslavljati vse (večje) organizacije. Izobraževanje bo predstavilo osnovne problematike in naslovilo pristope upravljanja za zagotovitev smiselnega varovanja zaupnosti, celovitosti in dostopnosti sredstev organizacije pred potencialnimi grožnjami.
Potek akademije kibernetske varnosti
Akademija je sestavljena iz štirih tečajev, od katerih vsak pokriva svoje področje. Predavanja iz vsebine tečajev potekajo v živo v Ljubljani (GZS), medtem ko se druge obveznosti (vaje, preverjanje znanja) večinoma opravljajo na daljavo. Vsak od štirih tečajev bo organiziran na podoben način:
- predavanja: 1 do 2 dni (odvisno od tečaja) in se izvajajo v živo;
- vaje: 1 dan in se izvajajo (odvisno od tečaja) v živo, na daljavo ali asinhrono (tj. video)
- samostojno delo: 2 do 4 dni (odvisno od tečaja), kjer imajo udeleženci čas opraviti obvezne vaje in se pripraviti na preverjanje znanja
- preverjanje znanja: na daljavo in vedno na zadnji dan tečaja.
Akademijo izvajamo v okviru projekta razvoja slovenskega okolja za uporabo mikrodokazil zato so vsi elementi učnega programa za udeležence obvezni.
Akademijo kibernetske varnosti sestavljajo 4 tečaji
Udeležite se lahko posameznega tečaja ali vseh tečajev. Vašo izbiro označite na prijavnici.
Izobraževanja bodo potekala po naslednjem urniku:
TEČAJ 1: Spletna varnost in vdorno testiranje 14. 10. 2024 do 23. 10. 2024
TEČAJ 2: Identifikacija, overjanje in avtorizacija 4. 11. 2024 do 8. 11. 2024
TEČAJ 3: Digitalna forenzika 11. 11. 2024 do 15. 11. 2024
TEČAJ 4: Upravljanje informacijske varnosti 18. 11. 2024 do 22. 11. 2024
Pogoji udeležbe
- Udeležiti se je mogoče poljubnega nabora tečajev, vendar se v primeru prevelikega števila prijav daje prednost tistim, ki izberejo več izobraževanj
- Za zagotovitev pogojev, ki so potrebni za kakovostno izvedbo tečajev, je število udeležencev omejeno na maksimalno 15.
- Potrebno predznanje je opredeljeno v okviru opisa tečajev.
Potrdilo o pridobljenem znanju
Udeleženci, ki bodo uspešno zaključili (udeležba na predavanjih, vaje, izpit) akademijo kibernetske varnosti, bodo za opravljene tečaje pridobili kreditne točke (ECTS) ter potrdilo Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru, o uspešnem zaključku posameznega kratkega izobraževanja. Omenjeno potrdilo bo možno pretvoriti v mikrodokazilo, ko bodo ta dokončno uveljavljena na ravni države oziroma EU.
Lokacija
Izobraževanja bodo potekala na GZS, Dimičeva 13, Ljubljana v dvorani F – medetaža, s pričetkom ob 9. uri.
Kotizacija
Izvedba kratkih izobraževanj, ki so vključena v akademijo kibernetske varnosti, potekajo v sklopu NOO projekta Razvoj prožnih učnih pristopov z mikrodokazili za digitalno in zeleno preobrazbo izobraževanja za prehod v Družbo 5.0 .
Kotizacija je za člane brezplačna.
Akademijo kibernetske varnosti bomo predvidoma ponovno izvedli v 2025. Če vas zanima udeležba, prosimo pošljite interes na mateja.baebler@gzs.si.
Rok za prijavo je 15. 9. 2024
Neudeležbo na posameznem tečaju bomo zaračunali s 150 € + DDV.
Vabimo vas, da izkoristite to priložnost in se nam pridružite na izobraževanjih na katerih boste imeli priložnost razširiti svoje znanje in veščine iz kibernetske varnosti. Več o vsebini posameznih tečajev akademije si lahko preberete v nadaljevanju ali v priloženi BROŠURI spodaj.