Sekcija za Kibernetsko Varnost

AKTUALNI PROJEKTI

 

Zagotavljanje kibernetske varnosti postaja vse pomembnejši dejavnik pri nemotenem razvoju vsake organizacije. To velja tudi za start-up in druga razvojna podjetja, ki so v fazi rasti in razvoja še posebej ranljiva. Hkrati pa se zavedamo, da upravljanje kibernetske varnosti predstavlja izziv, ki zahteva veliko truda, virov in znanja.

Projekt Slovenian Cyber Resilience Lab (SCRL) je pilotni projekt evropskega konzorcija FutuResilience in deluje pod okriljem razvojne sheme Horizon Europe. Naloga konzorcija FutuResilience je odkriti sistemske rešitve za globalne krize, s katerimi se bo v prihodnosti soočala evropska družba. Posledično, se v okviru SCRL ukvarjamo z izzivi, ki jih kibernetske grožnje prinašajo razvojnim podjetjem danes in jih bodo prinašale v prihodnosti.

S pilotnim projektom SCRL želimo prepoznati izzive s katerimi se na področju zagotavljanja kibernetske varnosti soočajo slovenska razvojna podjetja danes in izzive s katerimi se bodo na tem področju soočala v bližnji prihodnosti. Na podlagi naših ugotovitev bomo predlagali sistemske rešitve, ki bodo v naslednjih letih služile kot podlaga za sprejem politik in drugih ukrepov na lokalni, nacionalni in evropski ravni.

Tekom projekta bomo organizirali več dogodkov, ki bodo vključevali strokovne delavnice, okrogle mize in posvete. Ker vemo, da zagotavljanje kibernetske varnosti vključuje številne deležnike iz mednarodne in državne ravni, zasebnega in javnega sektorja, ter celotnega start-up ekosistema, si želimo zbrati informacije pri čem večjem številu različnih deležnikov. Zato vas vljudno vabimo, da k projektu pripomorete s svojimi idejami, mnenji in drugimi informacijami, ki so pomembne za zagotavljanje kibernetske varnosti v razvojnih okoljih.

Partnerji na projektu: SGB d.o.o., Cresco Innovation d.o.o., Inštitut za Varnost in Strateške Raziskave, Fakulteta za varnostne vede, Univerza v Mariboru, Gospodarska zbornica Slovenije in Primorski Tehnološki Park

VEČ INFORMACIJ O PROJEKTU TUKAJ >>

LINKEDIN PROFIL SCRL PROJEKTA JE NA VOLJO  TUKAJ >>

VIDEO POSNETEK PREDSTAVITVE PROJEKTA SI LAHKO POGLEDATE TUKAJ >>

 


 

 

Projekt je sofinanciran s strani EU programa ERASMUS+


Cilj projekta CyberHubs iz programa Erasums+ je okrepiti ekosistem veščin na področju kibernetske varnosti v Evropi z vzpostavitvijo mreže 7 stičišč (CyberHUB) kibernetske varnosti v Belgiji, Estoniji, Grčiji, na Madžarskem, Litvi, Sloveniji in Španiji, ki bodo spodbujala razvoj digitalnih veščin na področju kibernetske varnosti in podpirala razvoj usposabljanj strokovnjakov za kibernetsko varnost. V okviru projekta bomo izvedli aktivnosti za vzpostavitev evropske mreže stičišč za področje kibernetske varnosti, razvoj nacionalnih strategij na področju kompetenc, ustvarjanje inovativnih rešitev prek Hackathona, vzpostavitev dolgoročnih partnerstev in sodelovanja s širšim ekosistemom kibernetske varnosti, povezovanje med vozlišči s prenosom dobrih praks, nacionalnih konferenc ter spodbujanje sodelovanja med institucijami znanja, gospodarstvom in oblikovalci politik.

Konzorcijski partnerji: DIGITALEUROPE (vodilni partner) I Agoria I AMETIC I Adecco I Solvay Brussels School of Economics and Management I HOWEST University of Applied Sciences I EIT Digital I ITL Estonian ICT Cluster I TalTech – Tallinn University of Technology I Združenje za informatiko in telekomunikacije I Univerza v Mariboru I IVSZ - IT Association of Hungary I University of Public Service I SEPE gr I Athens University of Economics and Business I numeum I Cyber Ireland I Munster Technological University I INFOBALT I Kaunas University of Technology I Jutta Breyer I UNIR

Pridruženi partnerji: Digital Technology Skills | AAVIT – Asociace pro aplikovaný výzkum v IT | IT Ukraine Association

 

VEČ INFORMACIJ O PROJEKTU TUKAJ >>

 


 


PRETEKLI PROJEKTI



Ker se uporabni pristopi zagotavljanja kibernetske varnosti stalno razvijajo, lahko na tem področju pričakujemo preboje, ki jih bodo verjetno dosegla prilagodljiva majhna ali srednja podjetja. V skladu s temi pričakovanji se na GZS v sodelovanju s regijskimi partnerji Evrope trudimo vzpostaviti okolje, v katerem bodo takšna podjetja uspevala. Zato iščemo načine, kako olajšati sodelovanje med podjetji na področju kibernetske varnosti, kako razširiti potrebna znanja in kako zmanjšati razdrobljenost trga s storitvami na tem področju. Rezultat našega dela bodo predlogi odločevalcem, kakšne ukrepe je potrebno sprejeti za pospešen in trajnostni razvoja malih in srednjih podjetij na področju kibernetske varnosti v Sloveniji in Evropski uniji.