Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) objavlja javni razpis za podjetja, ki opravljajo dejavnost v elektronski in elektroindustriji ter sorodnih dejavnostih, in si želijo pripraviti trajnostno strategijo za svoje podjetje. Razpis želi omogočiti podjetjem, da pripravijo celovite trajnostne strategije, s katerimi bodo prispevala k trajnostnemu razvoju, razogljičenju in večji energetski učinkovitosti. Razpis poteka v okviru projekta CIRCOTRONIC, katerega vodilni partner je Gospodarska zbornica Slovenije, in se osredotoča na spodbujanje trajnostnega prehoda z izboljšanjem proizvodnje električne in elektronske opreme (EEO) v Srednji Evropi. Cilj projekta je prehod h krožnemu gospodarstvu ter zmanjševanje negativnih vplivov proizvodnje in odpadkov EEO na okolje. V okviru projekta se bo vzpostavila transnacionalna mreža krožnih laboratorijev, v katerih bodo razvita in testirana orodja za izboljšanje krožnosti v proizvodnji EEO. Eden od teh laboratorijev bo deloval v okviru GZS.
Namen tega razpisa je izbrati 3 podjetja, ki želijo pripraviti trajnostno strategijo kot rešitev za prehod v večjo krožnost poslovanja.
Predmet razpisa
Razpis ponuja subvencionirano celostno pripravo trajnostne strategije za podjetja iz elektronske in elektroindustrije v sodelovanju z GZS in zunanjim izvajalcem Linking map d.o.o. Sodelovanje med GZS, zunanjim izvajalcem in izbranimi podjetji je predvideno od novembra 2024 do vključno februarja 2025.
Višina sofinanciranja: GZS bo sofinancirala pripravo trajnostne strategije v znesku 7.000 EUR na podjetje. Preostali stroški, v višini 7.700 EUR, so v breme prijavitelja oz. podjetja.
Pogoji za prijavo
Na razpis se lahko prijavijo podjetja, ki:
- imajo sedež v Republiki Sloveniji,
- se kvalificirajo kot MSP (tudi podjetja, ki so del večjih mednarodnih korporacij, vendar v Sloveniji delujejo kot MSP),
- želijo pripraviti in uvesti trajnostno strategijo v svojem podjetju,
- so sposobni in pripravljeni sodelovati z izvajalci,
- lahko izrazijo soglasje in podporo vodstva k trajnosti,
- so pripravljeni skleniti Pogodbo o sodelovanju, po kateri GZS prispeva sofinanciranje trajnostne strategije (glej: Priloga 1: Osnutek pogodbe).
Kako bo potekal proces priprave trajnostne strategije z zunanjim izvajalcem?
- Uvodni sestanek in določitev ciljev
- Trajnostna analitika
- Razvoj strategije
Kaj bodo podjetja pridobila s pripravo trajnostne strategije
- Izboljšana konkurenčnost: Trajnostno usmerjena podjetja so bolj privlačna za stranke, vlagatelje in poslovne partnerje, kar povečuje njihovo konkurenčno prednost.
- Zmanjšanje tveganj: Identifikacija in obvladovanje okoljskih in družbenih tveganj pripomoreta k večji odpornosti podjetja na dolgi rok.
- Učinkovitejša raba virov: Trajnostna strategija pomaga pri optimizaciji porabe virov, kar zmanjšuje stroške in izboljšuje operativno učinkovitost.
- Skladnost z zakonodajo: Podjetje je pripravljeno na izpolnjevanje novih zakonskih zahtev, kot so ESRS in CSRD standardi, s čimer se izogne morebitnim kaznim.
- Boljše odnose z deležniki: Podjetje z jasno trajnostno strategijo povečuje zaupanje med deležniki, kot so stranke, zaposleni in lokalne skupnosti.
- Privabljanje talentov: Trajnostno naravnana podjetja lažje pritegnejo in zadržijo visoko usposobljene kadre, ki iščejo podjetja s pozitivnim vplivom na okolje in družbo.
- Dolgotrajna poslovna vrednost: Vlaganje v trajnostno strategijo prinaša dolgoročne koristi, tako ekonomske kot družbeno-okoljske, ter izboljšuje poslovno uspešnost.
Kriteriji za izbor
V primeru več kot 3 prijavljenih podjetij, bomo podjetja izbrali v naključnem žrebu.
Prijava na razpis
Zainteresirani izvajalci naj pošljejo svojo prijavo na e-naslov urska.spitzer@gzs.si. Prijava mora vsebovati:
*Podpisan osnutek ni pravno zavezujoč. Pridržujemo si pravico do manjših sprememb v pogodbi, o čemer bodo podjetja obveščena. Uradna pogodba bo z izbranimi podjetji podpisana naknadno.
Rok za prijavo
Prijave je potrebno oddati najkasneje do 24. oktobra 2024 (1 mesec). Izbrana podjetja bodo obveščena v roku 8 dni po zaključku razpisa.
Za dodatne informacije in pomoč pri prijavi se lahko obrnete na Urško Spitzer (urska.spitzer@gzs.si).