Novice


Zakonodajne novosti

Spoštovani člani,

obveščamo vas o zakonodajnih novostih:

Zakon o čezmejnem izvajanju storitev - ZČmiS-1

Obveščamo vas, da je bil dne 22. 3. 2023 sprejet Zakon o čezmejnem izvajanju storitev – ZČmiS-1 (Uradni list RS, št. 40/23), ki v 35. členu določa prenehanje veljavnosti drugega odstavka 144. člena ZPIZ-2, ki se uporablja za izplačila plače napotenih delavcev v tujino za obdobje do vključno decembra 2023. Zakon je začel veljati dne 6. 4. 2023, določbe šestega odstavka 1. člena, II. poglavje, V. poglavje, drugi, četrti, sedmi in deseti odstavek 26. člena ter 34. člen tega zakona pa se začnejo uporabljati 1. 1. 2024.

Med drugim so bile sprejete tudi spremembe pravil o davčni obravnavi dohodkov delavcev, ki so napoteni na delo v tujino. S strani Ministrstva za finance smo prejeli podrobnejša pojasnila glede novosti, ki so podrobneje pojasnjena v pripetem dokumentu. Krajše poudarke navajamo v nadaljevanju.

Osnova za obračun in plačilo prispevkov: do 31. 12. 2023 je potrebno za namene pravilne določitve osnove za obračun prispevkov v primeru delavcev, napotenih na delo v tujino, ločiti zavarovance, ki so v času napotitve vključeni v zavarovanje po zavarovalni podlagi 001 (delavci v delovnem razmerju na območju RS) in zavarovance, ki so vključeni v zavarovanje po zavarovalni podlagi 002 (delavci, ki so v delovnem razmerju pri delodajalcu s sedežem v RS, ki so bili poslani na delo v tujino in niso obvezno zavarovani po predpisih države, v katero so bili poslani). Osnova za plačilo prispevkov za zavarovance – napotene delavce v delovnem razmerju (zavarovalna podlaga 002) od izplačane plače je plača, ki bi bila prejeta za enaka dela v Sloveniji. To pomeni, da se v osnovo za obračun prispevkov teh delavcev ne všteva tisti del plače, ki jo prejmejo izključno samo zaradi napotitve na delo v tujino.

Od 1. 1. 2024 je pri določitvi osnove potrebno upoštevati lastnost zavarovane osebe glede na vključenost v obvezno zavarovanje (zavarovalno podlago). To pomeni, da se za izplačila plače za obdobje od vključno januar 2024 dalje tudi za delavce napotene na delo v tujino v osnovo za obračun in plačilo prispevkov všteva celotna izplačana plača. Povedano drugače, v primeru napotitev na delo v tujino se ukinja vštevanje primerljive plače za delo v Sloveniji v osnovo za obračun in plačilo prispevkov. S tem se v bistvu ukinja izjema glede določitve (nižje) osnove za plačilo prispevkov zaposlenih oseb, vključenih v sistem socialnega zavarovanja v Republiki Sloveniji, v času napotitve v tujino.

Priloga: Pojasnila MF glede davčne obravnave dohodkov delavcev, ki so napoteni na delu v tujino po novem ZČmiS-1.

 

Akt o čipih

Obveščamo vas, da je Evropski parlament na torkovem zasedanju sprejel Akt o čipih. Uredbo v različnih jezikih najdete tukaj, zna pa se še kakšna malenkost spremeniti, ker vsi postopki še niso zaključeni.

Uredbo mora potrditi še Svet ministrov (kar naj bi potekalo 25.7.2023), nato bo uredba morala biti še podpisana s strani predstavnikov EP in Sveta (kar naj bi potekalo predvidoma v 1. polovici septembra 2023). Po tistem naj bi bila uredba objavljena v Uradnem listu in stopila v veljavo (predvidoma konec septembra/začetek oktobra).

 

Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o industrijski lastnini (ZIL-1F)

Obveščamo vas, da je Državni zbor na seji dne 28. junija 2023 sprejel Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o industrijski lastnini (ZIL-1F), ki je bil dne 12. julija 2023 objavljen v Uradnem listu RS št. 76. Cilj spremembe in dopolnitve je bil prenos direktiv Evropske unije, skrajšanje in poenostavitev postopkov razveljavitve in ugotovitve ničnosti znamke ter spremembe na področju patentnega varstva.

V nadaljevanju navajamo nekatere spremembe in dopolnitve v okviru ZIL-1F.

1. Sprememba v postopkih razveljavitve in ugotovitve ničnosti znamke.

  • Z namenom zagotovitve hitrejšega postopka brez posega v pravico do sodnega varstva, bo postopek razveljavitve in ugotovitve ničnosti znamke potekal pred Uradom za intelektualno lastnino.
  • Kompleksnejši primeri, ki so povezani s kršitvijo pravic iz znamk, bo reševalo Okrožno sodišče v Ljubljani. 

2. Spremembe zaradi uskladitve s Sporazumom o Enotnem sodišču za patente in Evropsko patentno konvencijo.

  • V sporih glede evropskega patenta z enotnim učinkom in klasičnim evropskim patentom bo pristojno Enotno sodišče za patente. Okrajno sodišče v Ljubljani ostaja pristojno za spore glede nacionalnih patentov.

3. Spremembe, ki se nanašajo na delovanje Urada za intelektualno lastnino.

  • UIL bo lahko po uradni dolžnosti za ničnega razglasil evropski patent, ki je vpisan v nacionalni register, če je evropski patent razveljavljen pri Evropskem patentnem uradu. 

4. Prepoved hkratnega varstva izuma (z več patenti).

  • Prepoveduje se hkratni učinek evropskega patenta kot nacionalnega patenta v Republiki Sloveniji.
  • Glede evropskega patenta, s katerim se zahteva varstvo v Republiki Sloveniji, in nacionalnega patenta, ki se nanašata na isti izum in sta podeljena isti osebi, se šteje, da nacionalni patent nima pravnega učinka od datuma, ko je EPU objavil omembo podelitve evropskega patenta v Evropskem patentnem biltenu.

Zakon začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu, in sicer 28. julija 2023.

Fotogalerija





 

Prijava na E-novice

Bodite obveščeni o aktualnem dogajanju.