V torek, 15. junija, se začne 9. izdaja ECSO-ovih dni vlagateljev v kibernetsko varnost!
IKT-HM je v sodelovanju s SeKV in s podjetjem Unistar LC d.o.o. pripravila in izvedla delavnico Metodologija analize kibernetskih tveganj. Na delavnici smo spoznali: - pomen analize kibernetskih tveganj, - standarde, kot je ISO 31000 in druge, - praktične metode in orodja za analizo tveganj, - uporabe rezultatov analize tveganj pri načrtovanju ukrepov kibernetske varnosti, - zakaj je učinovita analiza tveganj poslovna prednost.
Institut "Jožef Stefan" je 20. 05. 2021 organiziral predstavitev programa Grozda 4 - Digitalno področje, industrija in vesolje in novosti pri projektnih prijavah. Po zaključenih predstavitvah so bili na voljo tudi raziskovalci IJS, kjer ste se lahko na ločenih srečanjih pogovorili o vaših tehnoloških izzivih in možnostih skupne projektne prijave na razpise Obzorje Evropa, s katerimi bi dosegli željene pričakovane vplive zacelotno družbo. Srečanja so se udeležili tudi predstavniki SeKV.
Uprava za informacijsko varnost (URSIV) je 18. 05. 2021 organizirala dogodek, kjer so predstavniki ECSO (Evropska organizacija za kibernetsko varnost) predstavili priložnosti, ki ga prinaša članstvo v njihovi organizaciji, ki z različnimi oblikami delovanja pokriva številna področja kibernetske varnosti. Na dogodku so sodelovali tudi SeKV člani v številni zasedbi.
Svet EU je 20.04.2021 sprejel uredbo o vzpostavitvi Evropskega industrijskega, tehnološkega in raziskovalnega kompetenčnega centra za kibernetsko varnost ter Mreže nacionalnih koordinacijskih centrov z osnovnim namenom okrepitve varnosti interneta ter drugih kritičnih omrežij in informacijskih sistemov. Evropski kompetenčni center za kibernetsko varnost bo združeval naložbe v raziskave, tehnologijo in industrijski razvoj na področju kibernetske varnosti.
Združenje za informatiko in telekomunikacije pri GZS s svojimi člani v partnerstvu z Ministrstvom za obrambo sodeluje na mednarodni vaji Locked Shields, ki je največja in najbolj kompleksna mednarodna vaja s področja kibernetske varnosti na svetu.
18. 3. 2021 je potekal zanimiv spletni dogodek Družba 5.0, katerega so pripravili veleposlaništvo Japonske v Sloveniji, Ministrstvo za javno upravo Republike Slovenije, Slovensko-japonski poslovni svet in AV Living Lab.
Penetracijska testiranja predstavljajo tehniko preverjanja ranljivosti informacijskega sistema, ki ga slovenska podjetja vse pogosteje uporabljajo. Izvajanje zahteva visoko raven usposobljenosti in etičnosti izvajalcev storitev, če naj bodo storitve opravljene kvalitetno in skladno z nameni naročnika.
Člani izvršilnega odbora SeKV so bili na 24. seji IO, ki je bila 25. 02. 2021, informirani o delovanju SeKV v IKT Hm, Cyber Interreg Europe in EDA CapTech Cyberv ter delovanju ZIT in URSIV.
V času pandemije COVID-19 so zaposleni bolj kot kdaj koli prej najšibkejši člen v verigi kibernetske varnosti vsake organizacije. Pogosto so izpostavljeni napadom z ribarjenjem in vedno pogosteje tudi izsiljevalski programski opremi. Zato morajo biti izobraženi in izurjeni zaposleni z visoko zavestjo o kibernetski (ne)varnosti cilj vsakega delodajalca.