Arhiv: Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1M) - pripombe do 14.10.2023

Spoštovani člani in članice Zbornice elektroindustrije,

obveščamo vas, da je Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport v javno obravnavo predložilo  Predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1M). Namen zakona je implementacija naslednjih pravnih aktov EU:

V nadaljevanju navajamo nekatere sprememb in dopolnitve, ki jih predvideva predlog ZGD-1M.

1. Označevanje na poslovnem naslovu

• 2. člen predloga ZGD-1M predlaga, da se pri poslovnem naslovu na vidnem mestu navede tudi firma in sedež družbe.
  • Kot izhaja iz predloga ZGD-1M, je namen predlagane ureditve zagotoviti skladnost s pozivom Komisije za peticije, človekove pravice in enake možnosti, da se zagotovi ustrezen inšpekcijski nadzor nad neupoštevanjem prepovedi veriženja družb in kršenja osnovnih delavskih pravic.

2. Predlog novosti v okviru implementacije CSRD
  • 70.c člen predloga ZGD-1M (poročilo o trajnosti)
    • Kot zavezanci za pripravo poročila o trajnostnosti so določene velike družbe ter majhna ali srednja družbe (ne mikro družbe), s katere vrednostnimi papirji se trguje na organiziranem trgu.
    • Vsebina poročila o trajnostnosti so informacije, ki so potrebne za razumevanje vplivov družbe na zadeve glede trajnosti in informacije kako zadeve glede trajnosti vplivajo na razvoj, uspešnost in položaj družbe. Podrobneje vsebino poročila o trajnostnosti določa drugi odstavek 70.c člena predloga ZGD-1M.
  • 70.č člen predloga ZGD-1M (konsolidirano poročilo o trajnostnosti). Obvladujoče družbe velikih skupin bodo zavezane k pripravi konsolidiranega poročila o trajnostnosti, ki bo vključeno v konsolidirano poslovno poročilo.
  • 70.d člen predloga ZGD-1M (poročilo o trajnostnosti, ki ga predložijo odvisne družbe, ki jih obvladuje družba iz tretje države). Poročilo o trajnostnosti bodo zavezane pripraviti odvisne družbe, ki jo obvladuje družba iz tretje države, katera na ravni skupine ustvari čisti prihodek v višini več kot 15.000.000 EUR v vsakem od zadnjih dveh zaporednih letih .
  • 683.b člen predloga ZGD-1M (poročilo o trajnostnosti za podružnice tujega podjetja iz tretje države članice). Podružnice tujega podjetja iz tretje države bodo zavezane k pripravi poročila o trajnostnosti, pri čemer se smiselno uporabljajo določbe 70.d člena ZGD-1M.
  • Sprememba 57. člena ZGD-1 - revizijski nadzor
    • Glede na določbe CSRD, predlog ZGD-1M določa revizorski nadzor poročila o trajnostnosti, kadar ga je družba dolžna pripraviti skladno z določbami členov 70.c in 70.č predloga ZGD-1M.
    • Nov tretji odstavek 57. člena ZGD-1 ureja vsebino revizorjevega poročila glede poročila o trajnostnosti.

3. Predlog določb o zagotovitvi uravnoteženosti zastopanja spolov

• Zavezanci (predlagani 254.b člen ZGD-1M):
    • družba, s katere vrednostnimi papirji se trguje na organiziranem trgu, ima več kot 250 zaposlenih in hkrati čisti prihodek od prodaje presega 50 milijonov eurov ali vrednost aktive presega 43 milijonov eurov,
    • družba z večinsko kapitalsko naložbo države oz. samoupravne lokalne skupnosti, v kateri ima država ali samoupravna lokalna skupnost neposredno ali posredno večinski delež v kapitalu ali večino glasovalnih pravic, ima vsaj 250 zaposlenih in izpolnjuje pogoje za velike družbe iz petega odstavka 55. člena ZGD-1.
  • Zavezanci bi morali zagotoviti:
    • vsaj 40 % zastopanosti manj zastopanega spola med člani organa nadzora ali
    • vsaj 33 % zastopanosti manj zastopanega spola med člani organov vodenja in nadzora ter izvršnimi direktorji skupno.
  • Zavezanci bodo morali sprejeti politiko raznolikosti, v kateri določijo, katerega od deležev navedenih zgoraj nameravajo izpolniti.
  • Predlaga se ureditev pravic neizbranega kandidata (kandidat, ki je oseba manj zastopanega spola in ni bil izbran za imenovanje člana organa vodenja ali nadzora ali izvršnega direktorja).

4. Poročilo o davčnih informacijah v zvezi z dohodki
  • Zavezanec je družba, ki je zavezana k pripravi konsolidiranega letnega poročila in katere konsolidirani prihodek zadnjih dveh zaporednih poslovnih let na bilančni presečni dan bilance stanja obakrat preseže prag 750.000.000 eurov.
  • Podrobneje vsebino poročila določa 70.f člen predloga ZGD-1M.

Z namenom, da se v postopek sprejemanja zakonodaje vključi stališča članov GZS in pridobi tudi dodatne predloge, vas prosimo za posredovanje predlogov k predlogu zakona.

Vaše morebitne pripombe in predloge k predlogu nam lahko posredujete do 14. oktobra 2023  na naslov: pravnasluzba@gzs.si in andreja.hlisc@gzs.si.