Grozd pametne tovarne

 


Priložnosti pri izgradnji »CENTER ZNANOSTI«

Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport z javnim pozivom vabi k sodelovanju slovenska podjetja k predložitvi informacij o njihovih najnovejših tehnoloških rešitvah, ki bi bile lahko uporabljene za potrebe izgradnje centra.


Poziv je javno dostopen na tej povezavivlogo pa je potrebno oddati do 15.2.2021.

 


ODPRTE PRIJAVE NA TEMO INDUSTRIJE 4.0 IN PAMETNIH MEST

Predstavite se mreži svetovno znanih nemških korporacij!

Ste podjetje, ki razvija oz. je razvilo novo tehnološko rešitev na področju INDUSTRIJE4.0 (avtomatizacija in robotizacija, simulacija, analiza podatkov, senzorske tehnologije, proizvodne tehnologije) ali na področju PAMETNIH MEST (mobilnost in logistika, energija, gradnja in zgradbe, geo-podatkovne storitve, okolje in trajnostne tehnologije)?

Skupaj s Pomurskim tehnološkim parkom vas vabimo, da  izkoristite edinstveno priložnost in svojo rešitev predstavite mreži svetovno znanih nemških korporacij!

Spletne prijave v angleškem jeziku zbirajo do 10. februarja 2021. Prijava je zelo enostavna. Obenem vam osebje PTP  po potrebi nudi osebne konzultacije glede priprave vloge na poziv za INDUSTRIJO 4.0 (Agile Manufacturing).

Vas zanima katere korporacije sodelujejo v programu? Kaj vse ponujajo in kako se prijaviti?

Več informacij o pozivu za INDUSTRIJO 4.0 najdete tukaj: http://p-tech.si/en/1st-open-call-scaleup4europe-am/

Več informacij o pozivu za PAMETNA MESTA najdete tukaj: https://scaleup4.eu/scaleup-labs/smart-region/

Vabilo za sodelovanje s proizvajalcem vozil Volkswagen


SPIRIT Slovenija, javna agencija v sodelovanju z nemškim proizvajalcem vozil Volkswagen vabi visoko tehnološka in inovativna slovenska podjetja k posredovanju interesa za sodelovanje s tem priznanim mednarodnim podjetjem. Volkswagen išče nove dobavitelje tudi v Sloveniji, in sicer na sledečih dveh projektih:


1. Biometrična overitev (plačilo iz avtomobila)/ (Biometric Authentication (In-Car Payment)
Cilj projekta je uvesti inovacijo, ki voznika prepozna po različnih lastnostih, kot so glas, obraz, gibi ali vedenje ipd. z namenom avtorizacije plačila iz  avtomobila, brez da bi voznik vnesel PIN ali geslo.

Podrobnejši opis prvega projekta se nahaja tukaj.

2. Povratne informacije v avtomobilu / „In Car Feedback”


Cilj projekta je razviti rešitev:

  • kako zapisati povratne informacije voznika,
  • kako med vožnjo spraševati voznika o določenih temah
  • kako motivirati voznika, da posreduje povratne informacije.

Podrobnejši opis drugega projekta se nahaja tukaj.


Vsa zainteresirana podjetja, ki bi lahko sodelovali v zgoraj opisanih projektih, vabimo, da svoj interes potrdite tako, da v angleškem jeziku izpolnite priložen vprašalnik / »Company profile« in ga izpolnjenega vrnete do četrtka 24. decembra 2020 na e-mail: tina.lukan@spiritslovenia.si
 
Na osnovi prejetih vprašalnikov / »Company profilov«  bodo predstavniki podjetja Volkswagen izbrali podjetja, ki imajo možnosti za nadaljnje sodelovanje z njimi. Zato vas vljudno naprošam, da pri izpolnjevanju kontaktnih podatkov vnašate direktne e-mail naslove in telefonske številke.
 
Dodatne informacije:
Tina Lukan, tel. 01/530-98-26, e-mail: tina.lukan@spiritslovenia.si


POVEZAVA do dokumentov: https://www.izvoznookno.si/aktualno/vabilo-za-sodelovanje-s-proizvajalcem-vozil-volksw/

Brezplačno do certifikata Družbeno odgovoren delodajalec

Člane grozda Pametne tovarne obveščamo, da imate možnosti pridobiti certifikat Družbeno odgovoren delodajalec. Sofinanciranje pridobitve je za prvih 200 prijaviteljev brezplačno.

Certifikat Družbeno odgovoren delodajalec temelji na mednarodnem standardu družbene odgovornosti ISO 26000. Cilj, ki ga certifikat zasleduje, je celovito izboljšanje družbeno odgovornega upravljanja podjetij s posebno pozornostjo do zaposlenih. Osredotoča se na izboljšanje delovnih pogojev zaposlenih na štirih področjih: usklajevanje poklicnega in zasebnega življenja, medgeneracijsko sodelovanje, varnost in zdravje pri delu ter organizacijsko upravljanje z družbeno odgovornostjo.

 

S certifikatom podjetja pridobite analizo stanja na področju družbene odgovornosti in sodelovanja z zaposlenimi, strokovno svetovanje, odpravljanje morebitnih vrzeli in vpeljavo sistematičnega pristopa k vodenju in spremljanju področja družbene odgovornosti. Več informacij in prijava: https://certifikatdod.si/ 

 

Priložnosti v krožnem in podnebno nevtralnem gospodarstvu in družbi

Video zapisi s skupnih dogodkov treh SRIP-ov o priložnostih v krožnem in podnebno-nevtralnem gospodarstvu in družbi

 

Trajnostni razvoj in krožno gospodarstvo postavljata pred industrijo in družbo veliko izzivov, a se znamo z njimi uspešno soočati, je pokazal virtualni dogodek z naslovom Priložnosti v krožnem in podnebno-nevtralnem gospodarstvu in družbi, ki so ga skupaj pripravila tri strateška razvojno-inovacijska partnerstva (SRIP-i): SRIP Materiali kot končni produkti (MATPRO), SRIP Tovarne prihodnosti (ToP) in SRIP Krožno gospodarstvo, v tesnem sodelovanju s Službo za varstvo okolja GZS. Potekal je 24., 25. in 26. novembra v spletnem okolju.

Uvodni govorci prvega dne dogodka, koordinatorka SRIP-a MATPRO Vesna Nahtigal, Jernej Salecl, v. d. generalnega direktorja Direktorata za internacionalizacijo, podjetništvo in tehnologijo (MGRT RS) in mag. Bojan Suvorov, vodja Sektorja za koordinacijo pametne specializacije (SVRK), so poudarili, da je tema posveta v današnjem trenutku izjemno aktualna. Poseben pečat pa daje dogodku skupna organizacija treh SRIP-ov, ker potrjuje njihovo temeljno izhodišče in ključno poslanstvo: partnerstvo, sodelovanje, povezovanje. Salecl je izpostavil tudi velik pomen digitalizacije, posebej v epidemiološko oteženih razmerah, saj je nenazadnje omogočila ta posvet. Mag. Suvorov pa je spregovoril še o prenovi strategije pametne specializacije, ki je »bila, je in bo pot naprej v trajnostno in nizkoogljično prihodnost«, kjer sodelujejo gospodarstvo, institucije znanja, nevladne organizacije in država.

 1.    Prvi dan dogodka je bil posvečen prizadevanjem za prehod v trajnostno in nizkoogljično gospodarstvo.

Dr. Matevž Pušnik (Institut Jožef Stefan) je predstavil strokovne podlage za Dolgoročno podnebno strategijo Slovenije s poudarkom na industriji. Gre za strateški dokument, ki podaja usmeritve, kako do leta 2050 doseči neto ničelne emisije oziroma podnebno nevtralnost.

V nadaljevanju so o svojih izkušnjah spregovorili predstavniki podjetij. Slavko Kanalec (Skupina SIJ d.d.), je povedal, kako uspešno se soočajo s prehodom v nizkoogljično družbo, saj so z nizkim ogljičnim odtisom med jeklarji danes med najboljšimi na svetu.

Dr. Stanislav Kores (TALUM d.d.) je govoril o dobri praksi aluminijske industrije. Podjetje je v desetih letih vložilo 146 mio € v modernizacijo in nadgradnjo obstoječih tehnologij, vpeljavo novih tehnologij in varstvo okolja.

Dr. Milana Karajič (MAGNETI Ljubljana d.o.o.) je predstavila prehod proizvodnje trajnih magnetov v trajnostno in nizkoogljično gospodarstvo. Podjetje je med drugim aktivno vpeto v različne razvojne projekte s področja reciklaže oziroma uporabe odpadnih magnetov kot dela surovine v proizvodnji. 

Mag. Alojz Grabner (Urad Republike Slovenije za kemikalije), je v zaključku prvega dne predstavi novo dolgoročno vizijo politike EU na področju kemikalij s poudarki na izzivih in priložnostih, ki jih ta prinaša slovenskemu gospodarstvu.

Video posnetek prvega dne dogodka je na voljo na povezavi  https://youtu.be/8sSaLOUBe1U.

 2.    Tema drugega dne, ki ga je otvorila Andreja Hlišč, koordinatorka grozda Pametne tovarne, ki deluje znotraj SRIP-a Tovarne prihodnosti, so bili finančni inštrumenti trajnosti, novi trendi in poslovne priložnosti.

Mateja Treven (Blockhapp d.o.o.) je predstavila načrte EU glede trajnostnega financiranja. Že v letu 2018 je Evropska komisija pripravila akcijski načrt za financiranje trajnostne rasti z namenom, da kapitalske tokove usmeri v trajnostne naložbe, pri investicijah pa bo vse bolj pomembna vloga okoljskih faktorjev. Finančni inštrumenti za zelene projekte so podjetjem že na voljo tudi pri nas.

Primož Krapež (Eko sklad) je podrobneje predstavil aktualne razpise sklada v podporo podjetjem, namenjene ukrepom za učinkovito rabo energije; pravne osebe spodbujajo tako z nepovratnimi spodbudami kot s krediti, možno pa je pridobiti oboje.  

Predstavitve dobrih praks trajnostnih pristopov v industriji so pripravili predstavniki podjetij Plastika Skaza, Iskra in Helios TBLUS.

Dr. Branka Viltužnik (Plastika Skaza d.o.o.) se je osredotočila na trajnostno preobrazbo v podjetju na podlagi koncepta 4P (People, Planet, Profit, Purpose). Poudarila je, da je  trajnostni razvoj neprekinjen proces, ki zahteva nenehno izboljševanje in doseganje vse višjih ciljev, pri čemer je ključno sodelovanje zaposlenih.

Klemen Šešok (Iskra d.d.) je predstavil aktivnosti podjetja za znižanje ogljičnega odtisa, med katerimi je posebej izpostavil vgradnjo prvega hranilnika energije (baterije) v poslovno enoto v Kranju. Ob tem je poudaril, da pri pomenu trajnostnega ravnanja ne smemo pozabiti na pozitivne finančne učinke, ki jih prinaša podjetjem.

Kakšni so trajnostni pristopi v industriji polimerov za premaze in barve, je prikazal  dr. Martin Ocepek (Helios TBLUS, d.o.o.). Podjetje je član vseh treh SRIP-ov, na trajnostni pristop pa gledajo predvsem z vidika razvoja oziroma uporabe bolj trajnostnih materialov. Ob koncu so predstavili še svojo letošnjo inovacijo, papirni premaz za sublimacijski tisk, ki predstavlja ljudem in okolju prijazno rešitev.

Video posnetek drugega dne dogodka je na voljo na povezavi   https://youtu.be/Mqkab9L8cNA.

 3.    Tretji dan posveta je bil namenjen predstavitvam novih trendov na področju materialov in krožnega gospodarstva.

Novo evropsko strategijo za kemikalije, ki se osredotoča na krožno gospodarstvo in trajnostni razvoj ter njeno povezovanje z akcijskim načrtom za krožno gospodarstvo,   je poglobljeno predstavil predstavnik Evropske komisije Luis Carretero Sánchez.

Jasmina Karba (MOP) je govorila o predlogu evropskega 8. okoljskega akcijskega programa do leta 2030, ki se močno navezuje na evropski zeleni dogovor. Prav zato je osredotočen na vzpostavljanje pogojev za doseganje ciljev zelenega dogovora, v povezavi z izvajanjem okoljske zakonodaje.

Peter Čas (Steklarna Hrastnik d.o.o.) je pokazal, kako z uporabo vodika in zelenih tehnologij odgovarjajo na izzive trajnostnega razvoja, v skladu z njihovo vizijo, postati navdihujoče, najbolj trajnostno in najdonosnejše podjetje za proizvodnjo vrhunske steklene embalaže na svetu.

Inovativne tehnologije pri razgrajevanju tekstilnih in plastičnih odpadkov in pridobivanje sekundarnih surovin je predstavila dr. Aleksandra Lobnik (IOS - Inštitut za okoljevarstvo in senzorje d.o.o.). Podobno kot plastika postajajo tudi tekstilni odpadki vse večji izziv, saj se tekstilnih odpadkov danes reciklira le nekaj odstotkov.

Jure Fišer (Surovina d.o.o.) je v zaključnem predavanju govoril o vlogi zbiranja in predelave odpadkov v krožnem gospodarstvu, saj predstavlja ravnanje z odpadki njegov pomemben del. Dotaknil se je še skupnega projekta Poly Circular, kjer med drugimi sodeluje tudi IOS, in v okviru katerega razmišljajo tudi o t. i. digitalnem potnem listu za sledljivost odpadkov.

Video posnetek tretjega dne dogodka je na voljo na povezavi   https://youtu.be/HootPUUJd_w

 Tokratni skupni posvet treh SRIP-ov je pokazal, da je na področju krožnega in trajnostnega tako pred industrijo kot družbo veliko izzivov, da pa se znajo naša podjetja z njimi nadvse uspešno soočati ne le v evropskem, ampak tudi v svetovnem merilu. Kot je poudarila dr. Dragica Marinič, koordinatorka SRIP-a Krožno gospodarstvo, so s tem dogodkom tudi strateška razvojno-inovacijska partnerstva dokazala, da znajo sodelovati, kar je dobra podlaga za nove skupne projekte v prihodnje.

Katalog pobud na področju usposabljanja za Tovarne prihodnosti

Vabljeni k vpisu v Katalog pobud na področju usposabljanja za Tovarne prihodnosti 



Cilj evropskega projekta FIT4FoF je zagotoviti platformo za izmenjavo informacij o obstoječih pobudah, ki obravnavajo šest tehnoloških področij, ki jih je projektni konzorcij opredelil kot ključna za izpolnitev prihodnjih zahtev v okviru Tovarn prihodnosti / prehoda v industrijo 4.0.  Pobude, vključene v katalog FIT4FoF, se bodo nanašale na robotiko, aditivno proizvodnjo, mehatroniko / avtomatizacijo strojev, analitiko podatkov, kibernetsko varnost ali interakcijo človek - stroj.

Več informacij najdete na: https://www.fit4fof.eu/catalogue/new 

AHK Industrial Suppliers Forum 2020

AHK Industrial Suppliers Forum 2020


Naš član, Slovensko - nemška gospodarska zbornica, vse zainteresirane dobavitelje vabi k oddaji prijav na AHK Industrial Suppliers Forum.


Mreža 13 zbornic AHK po Evropi zaradi izpada sejemske dejavnosti organizira virtualni sejem AHK Industrial Suppliers Forum 2020, ki ponuja idealno priložnost, da se podjetja pokažejo na nemškem trgu in vzpostavijo ali poglobijo poslovne stike. S 15 sodelujočimi državami in 130 razstavljavci je ta virtualni sejem dobaviteljev največji tovrstni sejem v Evropi.

Nove razmere na svetovnih trgih zahtevajo novo ureditev poslovnih in dobavnih struktur. Še posebej nemška podjetja trenutno intenzivno razmišljajo o poslovni preusmeritvi na evropski kontinent glede na izkušnje v trenutni krizi. AHK Industrial Suppliers Forum 2020 ponuja dobaviteljem na področjih strojegradnje, tehničnih ter elektronskih izdelkov in predelave kovin ter umetnih mas odlične priložnosti za vzpostavitev novih stikov z nemškimi kupci že zdaj.

Več informacij o dogodku in prijavi 👉 https://lnkd.in/gcXAfKM

Prijave so odprte do 15. oktobra 2020.

Projekt je podprt s strani SPIRIT Slovenija, javna agencija in
Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo.

Spletni seminar za podjetja: PONAREJANJE – KAKO SE ZAVAROVATI IN UKREPATI

SRIP Tovarne prihodnosti v sodelovanju z Uradom RS za intelektualno lastnino, Finančno upravo RS in Združenjem slovenskih zastopnikov za intelektualno lastnino
vabi na spletni seminar za podjetja: PONAREJANJE – KAKO SE ZAVAROVATI IN UKREPATI,

ki bo potekal 15. 10. 2020 od 10. do 12. ure.

Več informacij najdete tukaj

Javni razpis za ponudnike storitev v okviru projekta HIA

Javni razpis za ponudnike storitev v okviru projekta HIA 



Objavljen je razpis za ponudnike storitev v okviru projekta HIA, ki ga financira Evropska Komisija, koordinira pa center TECOS, ob pomoči SRIP ToP in Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo. To je drugi razpis od skupno treh, ki bodo objavljeni tekom projekta, nanj pa se lahko prijavijo vsa zainteresirana podjetja z referencami na področju Industrije 4.0.

Za dodatne informacije si preberite razpis ali pišite na elektronski naslov simona.vernon@tecos.si oz. matic.erzen@ijs.si.

Spletni seminar: Digitalna strategija v praksi

Digitalna strategija je izhodišče digitalne transformacije podjetja. Na vprašanje, kako udejanjiti posamezne segmente digitalne strategije v praksi, se bomo na dogodku pogovarjali z izkušenimi strokovnjaki, ki se bodo osredotočili predvsem na področja:

- uporabniške izkušnje kupca in digitalnega marketinga,
- kibernetske varnosti,
- digitalizacije poslovnih procesov in
- razvoja digitalne kulture.

    Področja niso izbrana naključno; z vsakim od strokovnjakov se želimo dotakniti izkušenj, ki so tako strokovnjake kot podjetja spremljale skozi postopek realizacije vavčerjev Slovenskega podjetniškega sklada na področju digitalizacije (vavčer za pripravo digitalne strategije, vavčer za digitalni marketing, vavčer za dvig digitalnih kompetenc, vavčer za kibernetsko varnost).

    PROGRAM

    9.00 – 9.15: Uvodni pozdrav direktorice Zavoda Digitalno inovacijsko stičišče Slovenije, Katje Mohar Bastar
    9.15 – 9.45: Korona in digitalizacija, Vuk Čosić
    9.45 - 10.15: Uporabniška izkušnja - ključ za doseganje uporabnika, Miha Ceglar, Renderspace
    10.15 – 10.45: Regulativni/pravni okvir digitalizacije gospodarstva, Jaka Repanšek
    Kratek odmor
    11.00 – 11.25: Dvig digitalnih kompetenc v malih in srednje velikih podjetjih, Brigita Dane, Simbioza
    11.25 – 12.00: MSP in varnost – v novi realnosti, Gregor Spagnolo, SSRD in Siel
    12.00 – 12.30: Predstavitev članka "Neizkoriščene priložnosti digitalnega marketinga", Gregor Burger

    Pridružite se nam na spletnem seminarju! Udeležba je brezplačna, a je nanj potrebna prijava.

    Prijave